• BIST 78.739
 • Altın 126,866
 • Dolar 3,1113
 • Euro 3,3879
 • Konya 16 °C
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
 • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
 • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü

Nur ekseninde varlığımızın sırrı….

Mehmet Kanmaz

Kâinat küll. Varlıklar tamamlayıcı cüzleri. Eşya birbiri içine girmiş. Gizli bir el arzdan arşa bütün eşyayı bir mecliste saf saf dizmiş. Gizli bir ses varlığı birbirine bağlamış. Kendinden bir dil katmış.  O dil ile varlıklar konuşuyor, görüşüyor, halleşiyor, haberleşiyor, istişare yapıyor. Cansızlar, canlılar, bitkiler, hayvanlar, insanlar,  insanların azaları birbirinin  yardımına koşuyor.

İç sesin bir tarafı “sur borusuna”, diğer tarafı anne rahminden ruhlar alemine bakıyor. Ezelden gelip ebede gidiyor. Ezeli arzulara ebedi cevaplar veriyor. Allah, kelamıyla konuşuyor, konuşturuyor. Anlaşıyor, anlaştırıyor. Meşveret ediyor, ettiriyor. Bu muhteşem nizam ve mizan milyarlarca yıldır işte böyle kusursuz ve mükemmel şekilde devam ediyor. 

İnsan kâinatın bütün zerreleri ile alakadar. Hepsiyle ya alacaklı ya da borçlu. Çiçekle, böcekle, yıldızla, güneşle bağı var. Arzda yaşıyor.  Ama arzdan, arzileşmekten kurtaracak dili, duası, tazarrusu, niyazı var. Arzdan arşa, arzilikten semaviliğe, eşyadan Sahibine varacak hissiyatı var.

İmansız nazarla bakıldığında emel ecel ile mukadder. Emele varmadan ecel geliyor. Halbuki en ince duygu ebede uzanan emellere ecel olmuyor. O duygu çiçeklere, böceklere, yıldızlara, semaa ulaşabiliyor. Semaa ulaştığında semavileşiyor; kudsiyet peyda ediyor. Ebedi bir duaya dönüşüyor. Neticesini ya bu dünyada, olmadı ahirette muhakkak alıyor. 

Arzdan arşa, seradan süreyyaya kadar öyle bir düzen var ki, yerde yaprak dalından düşse, gökte yıldızlar  yaprak yaprak yere düşecek. Ayasofya’nın kubbesinden bir taş düştüğünde nasıl ki kubbe çökerse kâinat kubbesinden de bir varlık eksilse gökkubbe düşecek; kıyamet kopacak. Demek taşlar arasında öyle muhteşem bir dil var ki, birisi o taşları ilmek ilmek kâinat kubbesine işlemiş. Yetmemiş, hepsini birbirine müheyya eylemiş.  Aralarına gizli bir aşk koymuş. O aşk ile birbirlerine tutunmuşlar. Konuşuyorlar, halleşiyorlar, dertleşiyorlar.  “Ya Hu, tamam olmuyor bu beste. Bu kubbe yere düşmesin. Bu mabed ebede kadar devam etsin” diyorlar. Demek, Ayasofya’nın kubbesindeki taşları birbirine bağlayan işte bu aşk. TOKİ’nin yaptığı camilerin 10 yıl içinde dökülmeye başladığını hatırladığımızda günümüzde sadece insanların değil, taşların bile lâl kesildiğini, kalplerin taştan daha fazla katılaştığını, birbirine ve kâinata karşı merhametsizleştiğini fark edebiliyoruz.

Nur-u Muhammedi (s.a.v.) kâinat kubbesinin en değerli yapı taşı. O nurani taştan yaratıldı bu gökkubbe. O bütün taşları birbirine bağlayan bir taş. Zikir halkasının taşı, başı, serzakiri. Bütün taşlar onun çağrısıyla toplanıyor, istişare ediyor.  Bu istişare ezelde başladı; ebede kadar üstüne koyarak devam edecek. Ne zaman  kâinattan risâlet-i Muhammediye’nin (asm) nuru çıksa, gitse, kâinat vefat edecek.

İnsan günümüzde merkezinden, kendinden uzaklaşıyor. Kâinata, insana, cemaate, cemiyete, sema ve arz ehline, dünya ve ahirete yabancılaşıyor. Dilsizleşiyor, sağırlaşıyor, körleşiyor, kalpsizleşiyor. Kendini de, etrafındakileri de, kâinatı da yalnızlaştırıyor. Ne istiare ediyor, ne istişare. Diyalog kapılarını kapatıyor. Hakikate sırtını çeviriyor. Kendini başkaların, toplumun, hatta Rabbimizin yerine koyuyor. Ene çağında kararlarını tek başına alıyor. İşini de, eşini de kendi seçiyor. Bir zaman sonra işini de, eşini de, kendini de kaybediyor. İşsizlik, eşsizlik, kendibaşınacılık başını alıp gidiyor. Sonrası dağılan yuvalar, dünyalar, dualar… Halbuki “beşeriyetin sosyal hayatı iman hakikatlerinden gelen meşveretle yaşayabilir” ancak.

Çağımızda insan kutsalını yitirdi. Sesini kâinattaki içsese katmaktansa kendisiyle konuşmayı seçti. Bataklıkta debelenip duruyor.  Esfel-i safiline düştü, düşecek. Böyle bir çağda Risale bizi kendine, ahsen-i takvime, yaratılmışların en yükseğine çağırıyor:ve diyor ki; Beni dinle.Sesini bana ver.Sesimi de kendine al. Aradığın yar ve yardımcıyı sana bildireceğim.ne dersiniz bu sese kulak vermeye varmısınız…………………

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim