• BIST 83.067
  • Altın 146,530
  • Dolar 3,7912
  • Euro 4,0490
  • Konya -2 °C
  • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
  • Sadık müşteriye ayrıcalık geliyor
  • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!
  • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
  • Sadık müşteriye ayrıcalık geliyor
  • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!

Nereden nereye

Ufuk Karadavut

“İki günü müsavi olan ziyandadır” diyen sevgili Peygamberimiz bunu söylerken sürekli olarak iyi şeylerin yapılması, iyilikte yarışılmasını ve çalışılmasını bizlere tavsiye etmiştir. Zaten Peygamberimizin tavsiyesi bizim için emir kabul edilmelidir. Tarih boyunca bunu farklı anlayanlar olduğu gibi gerçek anlamı ile uygulayanlarda olmuştur. Günümüze geldiğimizde ise çok farklı boyutlara ulaşıldığını görüyoruz. Her kes kafasına göre bir yol çiziyor ve ona göre işlerini yürütüyor. Zaten daha önceki yazılarımızda da ifade ettiğimiz gibi ülkemizde “yürütme” sorunu yaşandığından Peygamberimizi dinleyende olmuyor.

Bir zamanlar bir siyasetçimiz vardı. “Dün dündür, bugün bugündür” derdi. Yani dün bir şeyler söyledik diye bugünde aynı şeyleri söylemek zorunda değiliz demeye getirirdi. Sahip olunan bu zihniyetin sadece ona mahsus olduğunu düşünsek de aslında genel olarak bütün siyasetçilerde bunun var olduğunu gördük. Her gelen siyasetçi kendi söylediklerinin tam tersini söylemek zorunda kalmış ya da söylediklerinin tam tersini yapmak zorunda kalmıştır. Ancak genel uygulama bu tür durumlarda susulurdu. Ancak günümüze geldiğimizde hata yapılsa bile susulmadığı ve hatanın doğru olarak kabul ettirilmeye çalışıldığını görüyoruz.

En son yaşanan HSYK’nın yapısının değiştirilmesi ile ilgili çalışmalarda bunun somut örneklerini gördük. Mesela şu konuşmalara bir bakın; -”Üstünlerin hukukuna değil, hukukun üstünlüğüne, 12 Eylül'le yüzleşmeye, yeni 12 Eylül'lerin yaşanmamasına, Avrupa standartlarında, modern dünyanın standartlarında bir özgürlüğe, demokrasiye, istikrara, hukuka 'evet' diyeceksiniz”, -“Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapısını değiştiriyoruz. Anadolu'da, Trakya'da binbir zorlukla, meşakkatle görev yapan ilk derece mahkemeleri hâkim ve savcıları artık kendi kaderlerini tayin hakkına kavuşacaklar. Hamdolsun, evelallah bu iş bitti. Ve onlar kendi temsilcilerini seçecekler”, -“Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun yapısını değiştiriyor, bu Kurulu siyasi müdahalelerden, ideolojik kamplaşmadan kurtarıyor, tarafsızlığını güçlendiriyoruz”, -“Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu evrensel normlara kavuşuyor. Siyasetin hukuk sistemine müdahalesine son veriyoruz. Hukukta ideolojik yapılanmaların, taraf tutmanın önüne geçecek düzenlemeyi getiriyoruz”, -*İleri demokrasilerde Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu nasıl bir yapıya sahipse, Türkiye'ye onu kazandırıyoruz”, “Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapısı değişiyor. İnşallah orası da birilerinin arka bahçesi olmaktan çıkıyor”, -“Türkiye'yi daha güçlü bir hukuk sistemine kavuşturuyoruz. Anayasa Mahkemesinin, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun yapısını değiştiriyor, hukukta artık kast sistemine, kapalı devre sisteme son veriyoruz”, -“Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu diye bir kurulumuz var. Yeniden yapılandırılıyor. Artık yargı birilerinin arka bahçesi olmayacak. Milletin ön bahçesi olacak ön”, -“12 Eylül'de gerçekleşen Anayasa değişikliğinin özellikle de Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapısındaki değişikliğin ne kadar isabetli olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur” ve –“Belli çevrelerin arzusuna göre karar veren bir yargıdan, vicdanıyla karar veren bir yargıya geçişi inşallah tamamlayacağız”. Daha devamı da var. Ama şimdilik bu kadarı yeteli diye düşünüyorum.

Bu sözlerin sahibi olanlar şimdilerde kalkıp HSYK aleyhine söylemediklerini bırakmıyorlar. “Çete”, “paralel yapılanma”, “gizli örgütlenme”, “darbeciler” gibi söylemler eksik olmuyor. Hâkimlere ve savcılara fırça atılıyor. Nereden nereye geldik Allah sonumuz hayreylesin. Dün HSYK değişiyor diye bayram yapanlar ve değiştirenler şimdilerde en büyük eleştiriyi yapanlar konumuna geldiler. Şimdi yeniden HSYK’nın yapısını değiştirmeye çalışıyorlar. Peygamberimizin sözü ilerleme ve gelişme anlamını taşıyor. Tutarsızlık anlamını taşımıyor. Galiba karıştırıyoruz…

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim