• BIST 83.067
  • Altın 146,530
  • Dolar 3,7912
  • Euro 4,0490
  • Konya 0 °C
  • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
  • Sadık müşteriye ayrıcalık geliyor
  • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!
  • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
  • Sadık müşteriye ayrıcalık geliyor
  • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!

Nefislerimizi Terbiye Etmedikçe…

Sedat Coşkun

Neden nefsi terbiye etmeliyiz?

Üzerimize sinmiş paspallığımız, Allah deyince kalbimizin titrememesi, namazlardaki safsaklamalarımız, sinmiş ve sönmüş halimiz, samimiyetsizliğimiz, etrafımıza ışık saçamamamızın en büyük sebebi: ‘’ kendimizi terbiye etmememizdir.

’’ Amellerimiz nefislerimize tabi olmuş durumda. Abdullah bin Ömer’in dediği gibi :  “Sizler öyle bir zamandasınız ki nefisleriniz amellere tabi oluyor. Öyle bir zaman gelecek ki ameller nefislere tabi olacaktır’’

Günahlardan kendimizi alıkoyamıyoruz.  Allah’ın peygamberi bir hadisinde:  “Suda yürüyen bir insanın ayaklarının ıslanmaması nasıl mümkün değilse dünyaya dalan ve nefsanî arzulara istediğini veren kimsenin de günahtan kurtulması mümkün değildir. (Beyhaki, Şuâb-ı İman, 7:323) 

Ham ve pişirilmeye muhtacız. Dünyadaki en zor işlerden biri kişinin kendisini tanıması ve düzeltmesidir. Hepimiz dindar olduğumuzu iddia ederiz ama terbiye olduğumuzu iddia edemeyiz. Terbiye olmamış bir insan nasıl dindar olabilir?

Peki, kaliteli, lezzetli ve terbiye edilmiş bir insan haline nasıl gelebiliriz?

Öncelikle nefsimizi tanıyarak ve onun ne olduğunu öğrenerek işe koyulmaya başlayalım. Bu noktada ilk olarak Kur’an’ın Nefis hakkında verdiği ‘’nefis’’ bilgilere bakalım. Nefsi yaratan Allah, nefsin ne olduğunu bize en iyi tarif eden olacaktır. Nitekim Rabbimiz Kaf suresinin 16. Ayetinde: ‘’Yemin  olsun ki, insanı Biz yarattık; nefsinin kendisine fısıldadıklarını biliriz; Biz ona şah damarından daha yakınız’’ buyurmaktadır.

Nefis kötülüklerle doludur

Ben yine de nefsimi temize çıkarmıyorum. Çünkü nefis şiddetle kötülüğü emreder. Ancak Rabbimin rahmetiyle koruduğu müstesna. Muhakkak ki, Rabbim bağışlayıcı ve merhametlidir. (YUSUF/53)

Onlardan birçoğunun kâfirleri dost edindiklerini görürsün. Nefislerinin kendilerine sunduğu şey ne kadar kötüdür! Allah onlara gazab etmiştir. Onlar ebedî olarak azap içinde kalacaklardır.(MAİDE/80)

Kıskançlığa ve bencil tutkulara elverişlidir

Eğer bir kadın kocasının geçimsizliğinden, yahut kendisinden yüz çevirmesinden endişe ederse, aralarında bir sulh yapmalarında, onlara bir günah yoktur. Sulh hep hayırlıdır. Zaten nefisler kıskançlığa hazırdır. Eğer iyi geçinir ve geçimsizlikten sakınırsanız, şüphesiz Allah yaptıklarınızdan haberdardır. (NİSA/128)

Kendi yanlışlarını bilir mazeretler öne sürer

Doğrusu insan kendi nefsini görür. Bir takım özürler ortaya atsa da. (KIYAMET/14-15)-

İnkar edenler nefislerini uyup heva ve heveslerine tercih ederler

Kötü duygularını kendisine tanrı edinen kimseyi gördün mü? Şimdi ona sen mi vekil olacaksın? (FURKAN/43) 

Nefislerimizi düzeltmemizi Rabbimiz istiyor.

Biz elçileri müjde vericiler ve uyarıp korkutucular olmaktan başka (bir nedenle) göndermiyoruz. Şu halde kim iman ederse ve (davranışlarını) düzeltirse, artık onlar için korku yoktur, onlar mahzun da olmayacaklardır.   (EN’AM 48)

Ey Adem oğulları! Size aranızdan ayetlerimizi okuyan peygamberler geldiğinde, onların bildirdiklerine karşı gelmekten sakınan ve gidişini düzeltenlere, işte onlara korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerdir.(ARAF 35)

Nefislerini düzeltenleri Rabbimiz ödüllendiriyor.

O halde gücünüzün yettiği kadar Allah'tan korkun, dinleyin, itaat edin, kendi iyiliğinize olarak harcayın. Kim nefsinin cimriliğinden korunursa işte onlar kurtuluşa erenlerdir. (TEĞABÜN/16)

Kim de Rabbinin divanında durmaktan korkmuş, nefsini boş heveslerden menetmiş ise, kuşkusuz onun varacağı yer cennettir. (NAZİ'AT/40-41)

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim