• BIST 83.067
  • Altın 146,530
  • Dolar 3,7912
  • Euro 4,0490
  • Konya -2 °C
  • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
  • Sadık müşteriye ayrıcalık geliyor
  • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!
  • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
  • Sadık müşteriye ayrıcalık geliyor
  • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!

Ne zaman emekli olurum?

Naci Karaman

SORU: İşe giriş tarihim 01.05.1999, doğum tarihim 1975. Ne zaman emekli olabilirim?  (Hamdi KART)

CEVAP: İşe girişinize göre 25 yıl, 58 yaş ve 5975 prim gün şartlarına tabisiniz. Emekli olabilmeniz için 58 yaşınızın dolacağı 01.05.2038 tarihine kadar 5975 günü tamamlamanız gerekmektedir.

 

SORU: 1970 doğumluyum, sigorta başlangıcım 1987, ne zaman emekli olurum. (Metin KARACA)

CEVAP: 1987'deki girişinize göre 25 yıl, 50 yaş ve 5375 prim gün şartlarına tabisiniz. Emekli olabilmeniz için bu üç şartın da oluşması gerekmekte.

 

SORU: Yüzde 52 sağlık kurulu raporum var. Malulen emekli olabilir miyim?  (Kemal ÇETİNER)

CEVAP: Malulen emekli olmak için 10 yıl sigorta, 1800 gün prim ve en az yüzde 60 işgücü kaybı gerekiyor. Yüzde 52 raporla malulen emekli olamazsınız. Ancak, vergi indirim hakkı alabilirseniz engellilere tanınan erken emeklilik hakkından yararlanmak isteğinde bulunabilirsiniz.

 

 

STAJ DA ÖDENEN PRİMLER 

Staj süresince stajyer adına sadece kısa vadeli sigorta kollarına, yani iş kazası-meslek hastalığı ve analık sigortasına prim ödenir. Yaşlılık sigorta koluna prim ödenmediği için bu dönem emeklilikte dikkate alınmaz. Son günlerde staj girişinin emeklilik için sigorta girişi olarak sayılmasının kanunlaştığı yönünde medyada bazı haberler dolaşıyor. Hatta staj girişi olanlara okullarından belgelerini talep etmeleri gerektiği bile söyleniyor. Bu haberlere kaynaklık teşkil eden ise, bir yıl önce Meclis’e verilmiş ve reddedilmiş bir kanun teklifi. Yani maalesef dolaşan haberlerin aslı astarı yok. Staj süresince stajyer adına işveren, yalnızca kısa vadeli sigorta kollarına, yani iş kazası-meslek hastalığı ve analık sigortasına prim öder. Bu primin ödenme amacı, staj yapılan dönemde stajyerin iş kazası veya meslek hastalığına maruz kalması riskine karşılık bu sigorta kollarından sağlanan yardımlardan faydalanmasıdır.  Staj döneminin emeklilik konusunda dikkate alınmamasının nedeni, staj süresince stajyer adına malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına, yani uzun vadeli sigortalara prim ödenmemiş olmasıdır. Dolayısıyla stajda yaşlılık sigorta koluna prim ödenmediği için bu dönem emeklilikte dikkate alınmaz. Diğer yandan staj girişi malullük konusunda da sigorta girişi olarak değerlendirilmediği için prim ödeme gün sayısı ve özellikle 10 yıllık sigortalılık süresi konusunda hesaba dahil edilmez.

STAJ SONRASI BORÇLANABİLİR Mİ?

STAJ girişi emeklilikte dikkate alınmıyor ancak kadın sigortalılar staj sonrası doğumlarını borçlanabilir. Böylece sigortalılık süresini geri çekmesi mümkün. Bu nedenle bazı kadın sigortalılar için staj girişi emeklilik tarihini öne çekebilir. Ancak bu durum bütün sigortalılar için geçerli değil. Staj girişi emeklilikte dikkate alınırsa yaklaşık 3,5 milyon kişinin emeklilik tarihinin değişmesi söz konusu olabilir. Burada sistemin mali dengesinin sarsılacağı ve sürdürülebilirliğinin kalmayacağı endişesi var. Bu nedenle staj mağdurlarına müjde verebilmek çok zor görünmektedir. Staj girişinin emeklilik konusunda dikkate alındığı algısını uyandıran bir husus da, staj yapan sigortalıların sigorta kartlarındaki numaranın staj yapılan yılla başlamasıdır. Dolayısıyla bu durumdaki kişiler staj girişinin emeklilik için dikkate alındığı bilgisinin algılanması  Stajyer olarak çalışmaya başlanıldığı durumda  staj yapılan yılın numarası ile başlayan bir numarayı sigortalıya veriyor ve ilerleyen dönemde bu kişi ilk kez uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenecek şekilde bir işe girdiğinde, sigortalılığı bu numaradan devam ediyor. Dolayısıyla bir kişiye iki farklı numara verilmemiş oluyor. Ancak bu numaranın staj yapılan yıl ile başlaması, staj döneminin emeklilikte dikkate alındığı anlamına  maalesef gelmiyor. Kendilerini ‘staj mağduru’ olarak ifade eden kişilerin talepleri, staja başladıkları tarihin emeklilik hesaplaması için de dikkate alınması. Bunun en önemli nedeni de, bu girişin emeklilik için gerekli koşulları geri çekecek olması. Yani daha erken yaşta emekli olmayı sağlaması. Bunun için bu dönemdeki uzun vadeli sigorta kolları primini de ödeyerek sigorta girişlerinin emeklilikte dikkate alınmasını talep ediyorlar. Ancak bugün itibarıyla bu talebin kabul görmeyeceğini ifade etmek gerekiyor. Emekliyim olduktan sonra tüm sigorta kollarına tabi olarak çalışmaya başladım ve ayrıldım. Tekrar emekli aylığım nasıl bağlanacak. Yaşlılık aylığı kesilenlerden, işten ayrılarak veya işyerini kapatarak yeniden yaşlılık aylığı bağlanması için yazılı istekte bulunanlara, yazılı istek tarihini takip eden ödeme döneminden itibaren yeniden yaşlılık aylığı bağlanır. Yeni aylık Kanunun 30 uncu maddesinin üçüncü fıkrasının (a) bendine göre hesaplanır.  Buna göre, yeni aylık, eski aylığın kesildiği tarihten sonra aylıklara yapılacak artışlar uygulanarak yeni aylık başlangıç tarihi itibarıyla bulunan tutarı ile emeklilik sonrası çalışmaya ait kısmi aylığın toplamından oluşur. Emeklilik sonrası çalışmaya ait kısmi aylık, talep tarihindeki emeklilik öncesi ve sonrası prim ödeme gün sayısı ve emeklilik sonrası çalışmaya ait prime esas kazançları üzerinden 29 uncu maddeye göre hesaplanan aylığın emeklilik sonrası prim ödeme gün sayısına orantılı bölümü   kadar tespit edilerek bağlanır.

 

 
  

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
güler
14 Haziran 2016 Salı 21:45
21:45
1987 baslangıç sigortam 27sene calıştım 8500pirim oldu ne zaman emekli olurum öncede yazmıştım cvp vermediniz
176.40.12.188
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim