• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • Konya 14 °C
 • 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Seçimi takvimi
 • Ali Karahasanoğlu'ndan Saadet yönetimine sert tepki
 • Sanayi sitelerinin inşasına KDV istisnası
 • 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Seçimi takvimi
 • Ali Karahasanoğlu'ndan Saadet yönetimine sert tepki
 • Sanayi sitelerinin inşasına KDV istisnası

Ne olacak bu dershaneler?

Yücel Kemendi

Bayramların güzel yönlerinden biriside, uzun süre görüşmeyen dostların bir araya gelmesi ve ülkemizle ilgili birçok konuyu konuşmasıdır.

 

Bayramda iktidar partisinden yönetici bir dostuma sohbet sırasında sordum “Ne olacak bu dershaneler”

 

Başbakanımızın emri var dershaneler kalkacak. En kısa sürede bitirin bu işi diye emir verdi dedi.

 

Bende; Başbakan böyle istediyse, talimatı da  verdiyse, yapacak bir şey kalmamıştır dedim.

 

Ancak ilk anda benim düşündüğüm gibi olmamış. Parti içinden önemli bir gurup bu iş zor ve zaman alır diye itiraz etmişler. Bana sorarsanız da itiraz edenler doğru yapmışlar. Sonra da  başbakanın kararlı tavrı karşısında işi daha fazla uzatmamışlar.

 

Eski bir özel öğretimci ve dershaneci olarak ben bu olaya daha farklı bakıyorum.

 

Öncelikle sormak istiyorum;

Dershanelerden sonra evinde özel ders veren Öğretmenlerin de  işini bitirecek misiniz? Tabiî ki bunu önlemek mümkün değil.

Eğer başbakanın bu emri, dar gelirli ailelerin, dershanelere para akıtmasını engellemek ve hiç kimseyi dershaneye göndermeyerek "yarışta eşitlik" sağlanmak için ise, bu mantıkla özel dersin de yasaklanması gerekir.

 

Sayın Başbakanın dershaneleri kapatma kararının, üniversite giriş sınavlarını kaldırma kararıyla bağlantılı olduğunu biliyorum.


Başbakan, üniversite sınavı kalkarsa dershaneye de ihtiyaç kalmayacağını, böylece anne babaların da bu yükten kurtulacağını düşünüyor.


Ancak tüm eğitimcilerin birleştiği bir konu var;


Üniversite sınavları kaldırılıp üniversite girişleri okul performansına da endekslense, ya da buna benzer başka bir yöntem de bulunsa;

Sonuç ta üniversiteye girmek isteyen çok, yerleştirilen az ise (Girmek isteyen 2 milyon yerleştirilecek 500 bin kişi) burada  çok ciddi bir eleme yapılması gerekiyorsa; adaylar arasındaki rekabeti ortadan kaldırmak mümkün değildir.

 

Böylesine bir rekabetin olduğu yerde, öne geçmek isteyenlerin özel hazırlık yapmasını da kimse engelleyemez.

 

Hem bu yarış olacak, hem de bu çocukları yarışta öne çıkaracak dershaneler kapatılacak..

 

Peki o zaman ne olacak dersiniz?

Daha az sayıda öğrenci daha fazla para ödeyerek ya kaçak dershanelere gidecek yada özel derse yönelecektir.

 

Birde devletimizin üzerinden büyük bir yükü aldığını düşündüğüm dershanelerin kapatılmasıyla binlerce öğretmen işsiz kalacak, Türkiye”deki işsizler ordusuna yeni isimler katılacaktır. Buda yetmiyormuş gibi dershanelerin ödediği vergiden devletimiz mahrum kalacaktır. Çünkü dershanelerin en büyük ortağı devlettir. Değişik isimlerle dershanelerin ödediği vergi % 45 dolaylarındadır.

 

Bu olayın bir başka yönü de

Özgürlüklerin kısıtlanmasıdır. bitirilecek konu hür bir toplumun olmazsa olmazlarından olan girişim özgürlüğünün "bitirilmesi" dir.

 

Daha anayasamız değişmemiştir.Değişse de bu maddenin değişmesi mümkün değildir.

 

1982 Anayasası'nın "Çalışma ve Sözleşme Hürriyeti" başlıklı 48'inci maddesi "Herkes, dilediği alanda çalışma ve sözleşme hürriyetine sahiptir. Özel teşebbüsler kurmak serbesttir" demektedir


Anayasal bir hak olan girişim özgürlüğünü kaldırılabilmesi için, yapılan bu yasaklamanın "kamu yararı"na olduğunun ispatlaması gerekir


Eğer dershaneler, gençliğe kötü alışkanlık edindiriyor, ruh ya da beden sağlığını bozuyorsa, o zaman benim söyleyecek hiçbir sözüm yoktur.

 

Anayasamıza göre insanlar çocuklarına istediği yatırımı yapabilir bu konuda istedikleri kadar da para harcarlar.


Tekrar soruyorum; Eğer başbakanımız dershaneleri kapatın emrini, dar gelirli ailelerin, dershanelere para akıtmasını engellemek ve hiç kimseyi dershaneye göndermeyerek "yarışta eşitlik" sağlanmak için vermişse.

 

"Özel okullar” ne olacak

 

Özel okullarda birçok açıdan daha geniş imkânlara sahip oldukları için öğrencilerini daha iyi yetiştiriyorlar; o okullarda okuyan çocukların üniversite kazanma ihtimali daha yüksek oluyor.

Bu da fırsat eşitliğine aykırı bir durum yaratıyor.

 

Öyleyse özel okulları da kapatalım.

Kapatalım, benim için hava hoş,

Ama bu yasaklama açıkça Anayasa ihlalidir. Onu da söylemeden geçemeyeceğim.

 

Kardeşliğin doğduğu,
Sevgilerin birleştiği, mutlu ve umutlu, sevgi dolu nice bayramlara...


 

 

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Dr Mehmet Güllüoğlu
05 Eylül 2012 Çarşamba 13:56
teşekkür
Öğretmensiz bir meclis...başbakanın egitim -ogretim danışmanı kim çok merak ediyorum...enişte bu yazını Ankara ya ilk gidişimde birilerine mutlaka ileteceğim
Kalemine kuvvet...teşekkürler...
78.160.224.175
Dr. Mehmet Güllüoğlu
05 Eylül 2012 Çarşamba 12:07
Teşekkürler hocam
Hocam biliyorsunuz biz de işler, hele bir yapalım sonra gerekirse düzeltiriz şeklinde yapılıyor. Allah yardımcıları olsun diyorum ben, hataları görüyorlar, ancak çözümleri olgunlaş(tıra)madan uyguluyorlar. Ee ham meyve ne kadar yenebilir? Sonuç olarak haklıyken haksız duruma düşüyorlar. Hayırlı yardımcılar ve danışmanlar versin Allah idarecilerimize.
78.160.224.175
selim Demir
05 Eylül 2012 Çarşamba 12:06
Teşekkür
Yılların tecrübesi olunca harıka bir yazı ortaya çıkmış. Yazılanlar eğitimci gözüyle aktarıldığı için çok daha güvenilir olduğunu düşünüyorum bende şu an 18 yıllık öğretmenim Esma hanımın yazdıklarınıda ideal öğretmenlerin düşünceleri olarak değerlendiriyorum ve tamamına katılıyorum.Yücel hocam Teşekkür ediyorum bizi yetiştirdiğin için. Teşekkür ediyorum bize hala rehberlik yaptığın için. Kalemine yüreğine sağlık..
78.160.224.175
esma tutar
05 Eylül 2012 Çarşamba 12:04
Teşekkürler
valla ben dersanelerin kapatılması taraftarı değilim..sadece var olan durumu daha iyi şartlara getirsinler..benim oğlum dersaneden çok şey öğrendi..iyi dersaneler her zaman okullara alternatif oldu..bunu lise son sınıfta hiç okula gitmeyip rapor alan öğrenciler çok iyi bilir..son sınıfın ikinci dönemi devlet okullarında öğrenci bulamassınız..neden dersaneye gidiyordur..gitmeye mecburdur..çünkü yarıştığı arkadaşı öyle yapıyordur..sistem böyle gelmiş ...devlet okulları özelleştirils
78.160.224.175
M.Aydoğan Karakaya
23 Ağustos 2012 Perşembe 10:44
!
..Turnusol konusuna hiç girmiyeceğim :))
Saygılar
194.54.41.1
M.Aydoğan Karakaya
23 Ağustos 2012 Perşembe 10:43
söylerler...
OLDUM OLASI İKTİDARA ADAY HER PARTİ, KENDİ İKTİDARLARINDA; ÜNİVERSİTE SINAVLARINI KALDIRACAKLARINDAN, DERSANELERİN İŞİNİ BİTİRECEKLERİNDEN, TURNUSOL KAĞIDININ ARTIK YEŞİLDEN TURUNCUYA DÖNEMEYECEĞİNDEN,BUNA MÜSADE ETMEYECEKLERİNDEN FALAN BAHSEDERLER.
Demezler ki yahu arkadaş, Üniversite sınavını kaldırırsak bu torpil cenneti ülkede çocuklarımızı hangi kritere göre üniversitelere alacağız? Demezler ki, devletin bakamadığı 600.000 öğretmen buralarda istifleniyor.Bunları ne yapacağız?
194.54.41.1
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim