• BIST 93.043
  • Altın 193,340
  • Dolar 4,7189
  • Euro 5,4759
  • Konya 19 °C
  • 24 Haziran seçimleri Milletvekili kesin aday listesi
  • 24 Haziran'da nasıl oy kullanılacak? Oylar nasıl sayılacak? Yeni sistemle ilgili bilinmeyenler
  • AK Parti'nin 27. dönem milletvekili aday listesi
  • 24 Haziran seçimleri Milletvekili kesin aday listesi
  • 24 Haziran'da nasıl oy kullanılacak? Oylar nasıl sayılacak? Yeni sistemle ilgili bilinmeyenler
  • AK Parti'nin 27. dönem milletvekili aday listesi

Namus cinayetleri

Doç. Dr. Murat Kayacan

BİLKAD’ın İşbankası arkasındaki KOMEK konferans salonunda gerçekleştirdiği programlara ilgi büyük. Konya adına akademik düzeydeki söyleşilere gösterilen yoğun ilgi gerçekten sevindirici. Derneğin 2 gün önceki (28.02.2009) söyleşilerinin konuğu Sosyoloji bölümünden Ertan Özensel, yöneticisi ise Ramazan Yelken idi.

Özensel’in söylediklerine göre, namus cinayetlerinin ağırlıklı olarak Türkiye’nin doğusunda işlendiği kanaati doğru değil. Başbakanlık raporlarına göre, namus cinayetlerinin %6’sı Akdeniz bölgesinde, %8’i doğu Anadolu’da, %12’si güneydoğu Anadolu’da, %20’si eşit düzeyde iç Anadolu ve Ege bölgesinde ve %28’i de Marmara bölgesinde işlenmiş. Bu bilgiler esas alındığında ülkenin doğusunda namus cinayetlerinin abartıldığı kadar olmadığı anlaşılmakta. Yine bu istatistikler, “dizi filmlerde gösterilen doğu bölgesi” ile zıtlık arz etmekte. Özensel’e göre ekonomik düzeyi daha ileri olan bölgelerde namus cinayetlerinin oranının yüksekliği biraz da hızlı kentleşmeye ayak uyduramamanın sonuçlarından birisi. Yine anlaşılıyor ki, “Türkiye’de doğuya gittikçe namus, önem kazanmakta, batıya gittikçe azalmakta” şeklindeki düşüncenin de sağlam temelleri yok.

Namus cinayetlerinin fazla ceza almasın diye çocuklara işletildiği ya da “aile meclisi kararıyla” işlendiği kanaati de adlî kayıtlara dayanmıyor. Cinayeti işleyenler genellikle ani bir kararla cürümlerini gerçekleştiriyorlar.

Namus denilince erkekler tarafından anlaşılan şey genellikle kendisininki değil; annesinin, eşinin, ablasının vb. kimselerin namusu. Dolayısıyla namus cinayetlerinin nesnesi umumiyetle kadın. Özensel’in Dicle Üniversitesi öğretim üyelerinden Mazhar Bağlı ile birlikte görüştükleri 200 kadar mahkûmdan sadece 6 tane hanım “namus cinayetinin faili” olarak hapse girmiş. Tecavüze uğrayan kadınları öldürenler de dahil bu tür cinayetten hapse girenler takdir görüyor.

Mahkûmlarla görüşmeler sonucunda ortaya çıkan bir gerçek de namus cinayeti işleyenlerle ilgili cezalarda artırıma gidilmesinin mahkûmlar üzerinde suça eğilimi azaltıcı bir etki yapmaması. Mahkûmlar, yaptıklarının dinen de uygun olmadığını kabul etmelerine rağmen, aynı durum ortaya çıktığında aynı şeyi yapacaklarını belirtmişler.

Özensel’ söylediklerine göre, Batı’da da namus cinayetleri mevcut. Düelloları da bu bağlamda görmek mümkün. Mahkûmlardan birisi Mısırlı bir işadamıyla adı çıkan, müteveffa İngiltere prensesi ile ilgili şöyle bir soru sormuş: “Hocam Lady Diana niçin öldürüldü söyler misiniz?”

Bu tür cinayetlerin rahatsız edici bir gerekçesi olduğu inkâr edilemezse de, hiçbir toplumsal düzen ya da dinin bu türden cezalandırmaları hoş görmediğini söylemek gerek. Aksi halde ülke Teksas’a döner. Herkesin kendi hukukunu daha doğrusu hukuksuzluğun uyguladığı bir yer olur. Bu, hiç de iyi olmaz. Bu toplumsal yaranın çözümü konusunda da ciddi kafa yormak ve “namus cinayetlerine verilen cezaları artırmayı” tek çözüm görmemek büyük öneme haiz.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
hanzala
08 Mart 2009 Pazar 17:39
yorum
sizin nasıl bir düşünceye sahip olduğunuzu anlayamadım.daha açık yazılar yazarsanız çok sevinirim.ve daha gündemdeki mesela biraz siyasete dayalı konuları ele alırsanız çok güzel olur
88.230.153.99
yorum
08 Mart 2009 Pazar 17:16
Düşünmek gerek
bakış açınız ve araştırmalarınız çok ilginç.bilmiyorum tv ye çok bağlı kalmaktanmıdır hep bu tür olaylar bize tv aracılıyla doğu bölgelerde yaygın olduğu gösterilmiştir.ve artık bu herkez tarafından böyle biliniyordur ama sizin düşüncenizde üzerinde çok düşündükten sonra mantıklı geliyor teşhisleriniz için teşekkürler.
88.230.153.99
Lezgin
01 Mart 2009 Pazar 19:51
Değerlendirme
Devlet yaşlı insanlara Ziraat Bankası aracılığı ile para dağıtıyor. Aynı gün para kuyruğunda iki yerde kavga çıkıyor. Birisi Diyarbakır diğeri ise doğu kökenlilerin yoğun bir şekilde yaşadığı Mersin. Anlayacağınız nerde kavga var orda güney doğulu ve doğulular var. Polis sabıka kayıtlarındaki suç oranları incelenirse söylediklerimin doğruluğu daha iyi anlaşılır.
88.254.10.87
Abuzer
01 Mart 2009 Pazar 12:27
Yanlış Değerlendirme
Namus cinayetleri oranları verilmiş. Buna göre doğuda bu tür olayların az olduğu diğer bölgelerde daha fazla olduğu söylenmeye çalışılıyor. Anca diğer bölgelerde de namus cinayeti işleyenler DOĞU ve GÜNEYDOĞU kökenli kişilerdir. Diğer bölgelerde namus cinayetlerini artıranlar doğu ve güneydoğululardır.
88.254.10.87
Bilge Barbar
26 Şubat 2009 Perşembe 14:39
Yabancı damadınız olsun istemez misiniz?
Namussuzluğu nasıl önleriz diye kimse sormuyor. Türkiye'deki bekaretten kurtulma yaşı(!)ortalaması kaç yaşa indi? Partneri(!) olmayan genç kız kaldı mı? Yabancı damat dizisiyle yumuşatılmaya çalışılan namus(!) anlayışı sorunsuz olarak işletilmek mi isteniyor? Travmaya dikkatleri çekip travmaya yol açan hastalıkları gözden kaçırmak istiyor olamazlar mı? İffet aut, free yaşam in? Bundan kim şikayetçi?
85.105.205.138
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim