• BIST 79.764
  • Altın 125,157
  • Dolar 3,0742
  • Euro 3,3471
  • Konya 19 °C
  • Suriyelilere Kepenk Ardında Kaçak Sağlık Hizmeti Veriyorlar
  • Rasim Ozan Kütahyalı'dan Aziz Yıldırım'a Beyaz Futbol'da cevap
  • AVM gezilerine dikkat!
  • Suriyelilere Kepenk Ardında Kaçak Sağlık Hizmeti Veriyorlar
  • Rasim Ozan Kütahyalı'dan Aziz Yıldırım'a Beyaz Futbol'da cevap
  • AVM gezilerine dikkat!

Muhammed İkbal’in ruhu Konya’da idi

Hasan Özönder

Muhammed İkbal’in ruhu Konya’da idi

 

Kardeş Pakistan’ın, Türk insanının kalbinde ayrı bir yeri vardır. Yarım asrı aşan ömrümde bunun birçok örneğini Konya’dan seyretme imkânını buldum. Bunun en anlamlı son örneği de, aziz hemşerimiz çok muhterem Dışişleri Bakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ile Pakistanlı meslektaşı Sayın Mahdum Şah Mahmud Kureyşi’nin sergiledikleri gönülden kardeşliktir. Başta Taşkentliler, Konyalılar ve Multanlılar olmak üzere dalga dalga bütün Türkiye’ye ve Pakistan’a yayılarak gönülleri dolduran bu kardeşlik anlayışı, inanıyorum ki bu iki dev ülkenin gelecekte daha birçok hayırlı müşterek kararları almalarına vesile olacaktır.

Gönülden alkışladığımız bu Davutoğlu-Kureyşi muhabbetinin sergilediği Konya- Multan kardeşliği temelde, Mevlâna-İkbal muhabbetinin nâdîde tecelli, tezahür ve meyvesidir. Pakistan Millî Şâiri Muhammed İkbal, uzun yıllar Londra’da kalmıştı. Yolculukları sırasında uçağın görevlilerine, Konya sınırlarına girince kendisine haber verilmesini tembih edermiş; haber verilince de hemen ayağa kalkar, Konya üzerinden geçinceye kadar da öylece kalarak, mürşidi Hz. Mevlâna’ya tazimde bulunurmuş.

Siz, Türk’ün Trablus Savaşı dolayısıyla Muhammed İkbal’in yazdığı “Huzûr-ı Risâletmeâb” başlıklı manzumesini bilirsiniz. O büyük mütefekkir bu muhteşem manzumesindeki şu müteâl muhavereyi de hatırlarsınız:  İkbal, bu mısralarında, kendisinin melekler tarafından Hz. Peygamberimiz (S.A.)’in huzuruna götürüldüğünü ve Efendimiz’in de kendisine hitap ettiğini tasvir eder. Hz. Peygamber Efendimiz (S.A.)  ona soruyor: “Dünya bahçesinden bir rayiha gibi uçup gelmişsin; Oradan bize ne gibi hediyeler getirdin?” Bu Peygamberî hitap üzerine Muhammed İkbal, şu ifadede bulunur: “Dünya bahçesinde binlerce lâle ve gül varsa da, vefa kokulu bir çiçek bulamadım. Fakat Efendimiz’e bir şişe getirdim.Bu  şişede bulunan şey, cennette  dahi yoktur… Bu şişenin içinde senin ümmetinin  şerefinin bir timsali vardır; Zira bunun içinde, Trablusgarp’daki Türk ve diğer Müslüman  şehitlerinin kanı bulunmaktadır..”.İknal,bu şiirini Lahor’daki    meşhur gül bahçesinde  biriken büyük halk  kitlesine  hitaben okuyunca,yer yerinden oynamışçasına  gayet   büyük ve derin tesir meydana getirmiş ,son derecede  büyük heyecan  yaratmıştı..

 İşte, kardeş Pakistan’ın Millî Şâiri büyük mütefekkir Muhammed İkbal’in, hem kendi duygularına ve hem de Pakistan halkının hissiyatına tercüman oluşu böyle idi.

Pakistan devletadamları, Türkiye temsilcilikleri Konya’ya daima büyük muhabbet ve hürmet  göstermişlerdir. Çeşitli tarihlerde karşılıklı ziyaretler yapılmıştır. 10 Haziran 1957 tarihli Yeni Meram Gazetesi’nde,”Dost ve kardeş Pakistan Parlâmento Heyeti Konya’da ”  manşeti yer almıştı. Bu gönül köprüsünde Mevlâna Celâleddin ’nin büyük etkisi vardır. Nitekim 1970’li yıllarda kurulup, Konya’ya da şubesi açılan “Türkiye-Pakistan Kültür Derneği”,iki kardeş ülke insanlarının birbirlerine olan gönül bağlarını daha da pekiştirme amacını taşıyordu.

Mevlâna–İkbal muhabbetini sembolize etmek üzere, Konya Mevlâna Dergâhı’nın bahçesine yerleştirilen kitabeli mermer taş, bu gün de mesajlarını vermeye devam etmektedir.                                                                                                                     

Konya Turizm Derneği ve Konya Selçuk Üniversitesi tarafından yıllar önce sık sık düzenlenen “İkbal’i Anma Günleri”, büyük mütefekkir şâir İkbal’in, iki kardeş ülke arasında kurulmasına büyük özen gösterdiği gönülden takdir ve gayretlerinin tezahürleri olarak devam etmiştir.

Pakistan’ın müstesna Devlet Başkanı olan ve bir uçak kazasında şehid düşen Ziyau’l-Hak, Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in davetlisi olarak Türkiye’ye gelmişti. Misafir Devlet Başkanı, 31 ağustos 1983 günü, Konya’da idi. Hz. Mevlâna Türbesi’ni coşku dolu duygularla ziyaret etmiş ve Müze’nin ziyaretçi defterine şu içtenlikli satırları yazmıştı: “Hazret-i Mevlâna Rûmî’nin Türbesi’ni ziyaret, benim ve beraberimdeki heyet üyeleri için sonsuz şeref ve iftihar vesilesi oldu. Bu mutluluğa erişmemiz, Yüce Allah’ın inâyeti, Türkiye Cunhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın nâzik daveti ve Konya Valisi’nin izniyle mümkün olmuştur. Allahü Teâlâ bu nâçiz ziyaretimizi kabul buyursun. Allah’tan, Türk Milleti’ nin ve Türkiye’nin daima mutluluk ve refah içinde gelişmesini niyâz ediyorum. Amîn.   Muhamed Ziyâu’l-Hak, 31 Ağustos 1983..

Yıllardan beri karşılıklı olarak gönül bağıyla destelenmiş ve çelenkleşmiş bu yakınlık ve muhabbetler,  geçen hafta her iki kardeş ülkenin Sayın Dışişleri Bakanları’nın ortaklaşa gerçekleştirdikleri “Konya-Multan Kardeş şehirliği” mesajı ile, bütün dünya efkâr-ı umûmiyesine, örnek bir hareket olarak çok yönlü mesajlar vermektedir.                                                                 

Tasada da, kıvançta da bir ve beraber olan bu iki büyük ülkenin kardeşliğinin ebediyen yaşaması, her şeyden ve herkesten önce Mevlâna Muhammed Celâleddin ile Muhammed İkbal’in ruhlarını daima şâd ve taziz edecektir.

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim