• BIST 95.734
  • Altın 271,952
  • Dolar 5,5633
  • Euro 6,1703
  • Konya 13 °C
  • Yargı reformu değerlendirmesi "Tuzu kuru olanların ne dediği çok önemli değil!"
  • Kılıçdaroğlu'na sert cevap... "Bu ölçekte bilgisizlik CHP adına da kabul edilemez!"
  • Hükümet memur maaş zam teklifini açıkladı
  • Yargı reformu değerlendirmesi "Tuzu kuru olanların ne dediği çok önemli değil!"
  • Kılıçdaroğlu'na sert cevap... "Bu ölçekte bilgisizlik CHP adına da kabul edilemez!"
  • Hükümet memur maaş zam teklifini açıkladı

Mimarlar Atıklara dikkat çekti

Mimarlar Atıklara dikkat çekti
Hollanda Büyükelçiliği, Abdullah Gül Üniversitesi ve Mimarlar Odası Konya Şubesinin ortaklaşa düzenlediği "Waste (Atık) Sergisi"nin açılışı Mimar Evi'nde gerçekleştirildi.

Düzenlenen açılışa Hollanda'nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Erik Weststrate, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hülya Şevik, Mimarlar Odası Şube Başkanı Saadet Armağan Güleç Korumaz ile çok sayıda davetli ve mimar katıldı.

‘İNSAN FAALİYETLERİNİN ÇEVRE ÜZERİNDEKİ BASKISINI HIZLA ARTMAKTADIR’

Programın açılış konuşmasını yapan Mimarlar Odası Konya Şube Başkanı Saadet Armağan Güleç Korumaz, “Sergimizde Hollandalı tasarımcıların atılmış, unutulmuş ve reddedilmiş materyal temalarına odaklanarak hazırladıkları eserlere Mimarlar Odası Şubesi olarak 1 Ağustos tarihine kadar ev sahipliği yapacağız. Teknolojik gelişmeler ve sanayileşme ile paralel olarak yaşanan hızlı kentleşme ve nüfus artışı, tüm dünyada insan faaliyetlerinin çevre üzerindeki baskısını hızla arttırmaktadır. Bu süreçte üretim ve pazarlama faaliyetlerindeki genişleme, doğal kaynakların daha yoğun kullanımını kaçınılmaz kılarken, sürekli artan ekonomik faaliyetler ve tüketim eğilimi ile birlikte oluşan atıklar da, hem miktar hem de zararlı içerikleri nedeniyle çevre ve insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Doğal kaynaklarımız nüfus artışının yanı sıra tüketim alışkanlıklarının değişmesi nedeni ile her geçen gün azalmaktadır Dikkatlice kullanılmadığı takdirde bir gün bu kaynakların tükeneceği şüphesizdir Kaynakların sınırlı olduğu, tüketimin hızla arttığı dünyamızda son yıllarda üzerine ehemmiyet verilen konulardan birisi de geri dönüşüm. Çok çeşitli atık malzemelerde gen donuşum yapılmakta, atıklar bir ham madde gibi kullanılarak yeni bir maddeye dönüştürülmekte yeniden üretilip pazarlara yeniden dağıtılması sağlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

‘DOĞAL KAYNAKLARIMIZI VERİMLİ KULLANMAK ZORUNDAYIZ’

Doğal kaynaklarının verimli kullanılmasına dikkat çeken Korumaz, “Kaynak israfını önlemenin yanında, Doğal kaynakların korunmasına ve verimli kullanılmasına katkı sağlanmaktadır. Bu nedenle malzeme tüketimini azaltmak, değerlendirilebilir nitelikli atıkları geri dönüştürmek sureti ile doğal kaynaklarımızı verimli kullanmak zorundayız. Katı atıklar, teknik ve sağlık yönüyle koşullara uygun bir şekilde bertaraf edilmedikleri zaman hava, su ve toprak kirliliğine neden olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı katı atıkların çevreye en az zarar verecek şekilde bertarafını sağlayacak yöntemlerin kullanılması gerekmektedir.  Çünkü hammaddelerin bilinçsizce tüketilmesi çevrenin yükünü oldukça arttırmaktadır. Dolayısıyla gerek çevre kirliliğinin önlenmesi gerekse kaynakların ve doğanın sorumluca kullanılmasında, geri kazanılabilir atıkların değerlendirilerek ekonomiye yarar sağlayan birer kaynak durumuna getirilmeleri gerekmektedir Geri dönüşüm uzun vadede çok verimli bir ekonomik yatırımdır. İnsanoğlu hammade ve doğal kaynakların giderek tükenmesi sonucunda gelecekte birçok ekonomik problemle karşı karşıyadır. İşte bu noktada geri dönüşüm ekonominin düzelmesi için en iyi olanaktır. Günümüzde gittikçe artan çevre sorunlarının azaltılmasına yönelik çözümler pek çok alanda uygulandığı gibi inşaat sektöründe de uygulanmaktadır.  Sürdürülebilir kalkınmanın temelini oluşturan, enerji ve doğal kaynak korunumu, atıkların azaltılması gibi konuları kapsayan bu uygulamalar çağdaş mimarlığın da gündemi olmaktadı” şeklinde konuştu.

‘KONYA'NIN HOLLANDA'DA ÖZEL BİR YERİ VAR’

Hollanda'nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Erik Weststrate, açılışta yaptığı konuşmada, açılış için davet aldığında büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Konya'yı merak ettiğini ve düzenlenen etkinlikle şehri görme fırsatı bulduğunu belirten Weststrate, şöyle konuştu: "Konya'nın Hollanda'da özel bir yeri var. Ülkemizde 450 bin Türk kökenli vatandaşımız var, bunların büyük kısmı da Konyalı. Konya'da olmak çok özel ve güzel bir şey. Serginin konusunun atık olduğunu öğrenince atık diye sergi olur mu diye düşündüm. Arkadaşlar atıkların büyük bir sorun haline geldiğini anlatmaya başladılar. Bunun çözümlerinin olduğunu da söylediler. Hollandalı bir firmanın, 'Atık diye bir şey yoktur.' diye sloganı var. Bütün atıklar yeni bir şey için kullanılabilir. Sadece yaratıcı olmak lazım. Onu burada görebiliyoruz.Burada eseri sergilenen 12 Hollandalı tasarımcı, çok yaratıcı fikirler üretmiş. Atıkları yeni bir şeye dönüştürmüşler. Hollanda'da biz bunu yapıyoruz. İstiyoruz ki 2030 ekonomimizin yüzde 50'si artık geri dönüşümden olsun. Ona doğru çalışıyoruz. Bunun için de fikir üreten, yaratıcı insanlar lazım. Bu insanların eserlerini burada görüyoruz” dedi. 4. İstanbul Tasarım Bienali Küratörü Jan Boelen'in küratörlüğünde gerçekleştirilen sergide Hollandalı tasarımcıların atılmış, unutulmuş ve reddedilmiş materyallere odaklanarak atık malzemelerden ürettiği eserler yer alıyor. Sergi, 1 Ağustos'a kadar gezilebilecek. Ferit Hepokur-Memleket

mimarlar-odasi--(5).jpg

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim