• BIST 78.854
 • Altın 125,396
 • Dolar 3,0831
 • Euro 3,3540
 • Konya 19 °C
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • ByLock'a ikinci darbe: Kripto FETÖ'cüler tespit edildi
 • 3 bin 400 öğretmen mesleğine geri dönecek
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • ByLock'a ikinci darbe: Kripto FETÖ'cüler tespit edildi
 • 3 bin 400 öğretmen mesleğine geri dönecek

Mihenge vururken tedavi olmak…….

Mehmet Kanmaz

Gözlerim çok kirlenmiş.Devamlı ya bilgisayara ya da telefon ekranına bakıp duruyorum. Bu gözlerle kainatı bir temaşagah, bir seyrangan, bir meşher olarak nasıl görebilirim? Bu gün hesap ettim, en son uzun uzun güneşin batışını izlememin üzerinden beş  yıl,güneş tutulmasını seyretmemin ise üzerinden 6 yıl geçmiş.Bu kadar kainattan uzak düşmüş olan ben kainatı kitap gibi nasıl okuyabilirim?

Kainatı bir kitapolarak okumak bu kadar önemli mi? Evet, aşağıda yazdığım şu hadisin’de şehadetiyle kainatı kitap gibi okumak aslî ve zarurî ihtiyacımızdır:Hazreti Aişe validemiz (radiyallahüanha) şöyle anlatıyor:”Resulullah (aleyhissalatü Vesselam bir gece kalktı, abdest alıp namaz kıldı. Namazda hep ağladı. O kadar çok ağladı ki gözlerinden akan yaşlar sakallarını ve secde ettiği yeri ıslattı.Sabah ezanı için Hazreti Bilal (radiyallahüanh) geldi. Resulullah aleyhissalatü Vesselamı böyle görünce: “ya Resulallah! Geçmiş ve gelecek bütün günahlarınız affedildiği halde, sizi ağlatan nedir”diye sordu. Resulullah Aleyhissalatü Vesselam: “Bu gece Yüce Allah bir ayet indirdi. Beni bu ayet ağlatmaktadır.” Dedi ve Ali İmran suresi 190. Ayeti okudu: “Göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbirini takip edişinde, elbette akıl sahipleri için Allah’ın varlık ve birliğine, kudret ve rahmetine işaret eden pek çok deliller vardır.” Sonra şöyle devam etti: “Bu ayeti okuyup da üzerinde tefekkürde bulunmayan, düşünmeyen kişilere yazıklar olsun” dedi. (İbn-i Kesir, Tefsirü’lKur’ani’l-Azim II,)

 

Evet, gözlerim öyle kirlenmiş ki daha kâinat kitabını okuyamaz olmuşum. Sadece gözlerim mi? Kulaklarım da hak olmayan ne çok kelam işitiyor. Ne çok kirleniyor. Bu misalleri çok uzatıp da ümitsizliğin kollarına düşmek istemiyorum. Evet, mahiyetim kâinatla ittisal etmekten uzak düşmüş. Fıtrî olmayan meşgaleler fıtrattan uzak düşürmüş beni. Ama öyle bir rehabilitasyon merkezine devam ediyorum ki bütün yıpranmışlıklarıma bütün kirlenmişliklerime ve fıtratımdan uzak düşmelerime rağmen umudum var.

İşte Risale-i Nur’ları bir rehabilitasyon merkezi gibi görüyorum. Fıtratımla beni yeniden tanıştıracak, ben onun hülasası olduğum halde ayrı düştüğüm kainatla yeniden buluşturacak, hakiki hizmetlerini unutup sağa sola savrulmuş cihazatımı yeniden toparlayacak harika bir tamirci. Evet, Risale-i Nur içimizde bir kurtarılmış alan açıyor adeta. Bir küçük Cennet bahçesi. Çağın karanlığından, yalnızlığından, anlayışsızlık ve kabalığından azade olmuş bir Cennet bahçesi. O bahçede evvela “dost istersen Allah yeter” nidasını işitiyorum. Evet kimse beni anlamasa da, kimse dertlerime derman sunamasa da artık dert değil. Çünkü Allah benim dostum. Kimselere yalvarıp dilencilik edip ‘lütfen beni sevin, lütfen bana değer verin’ demem gerekmiyor artık. Yalnızlığımı kurbiyeti ile ünsiyete çeviren bir dostum var.

Bu güzel bahçede işittiğim ikinci harikulade şey ise “yaran istersen Kur’an yeter” cümlesi. Allah’ın kelamı ile yaran olmak ne hoş. Kur’andaki enbiyalar ile, melekler ile ve geçmiş ümmetler ile bir olmak ve bir Allah’ın kulları olmak.

Bu dosta ulaşmak yani hakiki dost olan Allah’ı bulmak için sahte dostlardan, dünyevî menfaat üzerine kurulu ilişkilerden uzaklaşmam lazım. Hakiki yaranımın Kur’an olması için de aldatıcı, fani yaranları terk etmeliyim.Üçüncü Lem’a ne güzel bir ilaçtır bu bahçede. Eğer fani mahbublarını terk etmezsen mahbubların adedince manevi cerihaların olur diyor. Fani mahbubların kökünü kes at, ondan açılan yaralarını Baki-i Hakiki ile tedavi et.

Risale-i Nur  hayattardır. Benimle konuşur, bana cevap verir, beni tedavi eder, ikaz eder, Bazen bize küser, kendini kapatır, bazen kıskanır “eğer hayatında bu abuk sabuk şeyler olacaksa ben yokum” der. Hakikaten nazlı bir gelin gibidir, ihtimam ister, itina ister, her an ona bakın, onunla ilgilenin, hayatın her karesine onun gözüyle bakın ister. Aynı ilim için olduğu gibi ‘sen tümü ile kendini ona vermezsen o sana kendinden hiçbir şey vermez’ kaidesi Nurlar için de geçerlidir. Nurları başka şeylerin yanına ilaveten hayatınıza katmanız zordur, öyle safi öyle katışıksızdır ve öyle bir Ferdiyet makamının sahibidir ki başka şeyin eki ve lahikası gibi değerlendiremezsiniz.

Daha nasıl anlatsam Risaleler de size yar olur, yaran olur, dünyanız, ahiretiniz olur. Mübarek saffı evvel talebeler gibi kendinizi ona vakfederseniz siz onun olursunuz. Artık hayatınızın tasarrufu sizde değildir. Ne mutlu o adanmış ruhlara, üstadın, maddi manevi her şeyden feragat mesleğine sadık kalanlara……. 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Merve kg
29 Mart 2015 Pazar 23:25
23:25
Tefekkür de ibadettir hadiste geçen ifade ile.. bizlere okurken tefekkürün Mühim olduğunu derinden hissettirirken örneklerle yaşamamızı sağlayan bir yazı.. kaleminize sağlık
78.161.196.18
Ahmet gülen
28 Mart 2015 Cumartesi 10:10
10:10
manevi yaralarımızın tedavisinde tefekkür etmek çok önemli
Bu konuyu veciz ifadelerle izah eden Mehmet kardeşimden Allah tazı olsun....
176.219.149.33
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim