• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • Konya 20 °C
 • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
 • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
 • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017

Mevlevîlerin izinde, mevlevihânelerin peşinde

Hasan Özönder

Topraklıktaki bir bağ evinde doğmuşum ama üç yaşımda iken, türbe önündeki evimize taşınmışız. Otuz yıl kadar “Türbe önünde” yaşadık. Çocukluğum, gençliğim hep bu muhitin sımsıcak ikliminde geçti. Bu nimet ve imkân beni Mevlevî kültürü ve Mevlevîhâneler ile yakından ilgilenmemi ve bilgilenmemi sağladı. Akademik hayatımda, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında gittiğim her yerde benim araştırma konum oldu diyebilirim. Millî ve milletlerarası kongrelerde bunlara dair tebliğler sunup, yayınlar yaptım. Bu çerçevede pek çok güzel hatıralarım vardır. Meselâ yıllarca Üsküdar Mevlevîhânesi’ni gezmek ve incelemeyi murad edinmişsem de bir türlü mümkün ve nasip olmadı. Ya bir telâşe ile fırsat bulamadım ya da yol gösterecek kimseye rastlayamadım. “Haydi, bir dahaki sefere…” demek durumunda kaldım.

On yıl kadar önce idi. Üsküdar’da, Aziz Mahmud Hüdaî Hazretleri’nin türbesini ziyaret ettim; birdenbire Üsküdar Mevlevîhânesi hatırıma geldi. Baktım karşımdaki binanın kapısında küçük bir levhada “Aziz Mahmud Hüdaî Vakfı” yazılı olduğunu okudum. İlgililerin bile bileceklerini düşünerek ikinci kattaki bürolarına çıktım. Yetkili masasında genç bir bey oturuyordu. Kendimi tanıttım. Aradığımı söyledim. Genç Beyşehirli imiş:  “Hocam” dedi, “Şu anda ben bilmiyorum. Ama bizim bir elemanımız var, emekli posta dağıtıcısı, İstanbul’u avucunun içi gibi bilir. Biraz sonra gelecek, ona soralım” dedi. Ben gösterdiği koltuğa oturup biraz sonra getirilen çayı yudumlarken, içeriye giren yaşlıca zâtı gösterip, “İşte hocam, beklediğimiz arkadaş bu; arzunuzu ona söyler misiniz?” dedi. Ben de ona “Üsküdar Mevlevîhânesi’ni aradığımı, bilene rastlamadığımı; kendisinin bilip bilmediğini” sordum. O zât tatlı bir tebessümle, “Tam yerine gelmişsiniz. Hemen şu arkamızda” diyerek, yandaki sandalyede oturan gence seslenip, “Beni bekleyen var. Sen hocama rehberlik yapıver” dedi. Gençle birlikte arkadaki küçük bahçeden geçip indiğimiz sokakta bulunan oldukça görkemli binaya girdik. (İSKİ) levhasını taşıyan genişçe bahçeli binanın yakınındaki Mevlevî Sikkeli Meşayıh’ın kabirlerini ziyaret edip,  yakınındaki Semahane’yi görmek istedim. Ama kapısı kilitli idi. Nasib olmadı. Gördüklerimi fotoğrafladım ve dönüşte arşivime yerleştirdim.

      Yıllarca özlediğim arzuma kavuşmuş olduğum için Rabbime şükrettim.

       Bir kongre münasebetiyle gittiğim Kahire’de de Mevlevîhâne’yi, ziyaret etmekte olduğum “İslâm Medeniyeti Müzesi”nin müdürü Rifat Bey’e sordum; “Benden başka bilen bulunmaz; yarın sabah buyur gel beraber gidelim, hocam” müjdesini vermişti. Ertesi sabah buluştuk. Yoldaki bir kahvede kahve molasından sonra “Cebel-i Mukaddam” eteklerine doğru uzanan eski Kahire caddelerinden geçerek, vardığımız tarihi binalı Mevlevîhâne’yi de güzelce gezip incelemiş ve Üniversitemiz in iki yıl sonraki Uluslararası Mevlana Kongresinde tebliğ olarak sunmuştum. Tesadüfen kongreye katılan Mısırlı Prof. Dr. Yusuf Neklavi ve beraberindeki tek kollu ressamın ifadelerine göre, “Biz Kahire’de olduğumuz halde biz bile bilmiyorduk. Sayenizde öğrendik” iltifatında bulunmuşlardı.

Elhasıldı bu yol ve bu konular, birbirinden hoş, lâtif ve doyulmaz güzelliklerle süslüdür. Tadanlara ve yaşayanlara ne mutlu…

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim