• BIST 109.330
  • Altın 155,894
  • Dolar 3,8638
  • Euro 4,5501
  • Konya 9 °C
  • 15 Temmuz Çengelköy ve Kuleli iddianamesi kabul edildi
  • Teröristbaşı Gülen'in örgüt mensuplarına verdiği talimat yazısı ortaya çıktı
  • İYİ Parti'den 2019 için CHP ve HDP'ye ittifak çağrısı!
  • 15 Temmuz Çengelköy ve Kuleli iddianamesi kabul edildi
  • Teröristbaşı Gülen'in örgüt mensuplarına verdiği talimat yazısı ortaya çıktı
  • İYİ Parti'den 2019 için CHP ve HDP'ye ittifak çağrısı!

Mevlana Üniversitesi'nin savunması

Sami Gediz

Geçtiğimiz günlerde kaleme aldığım ‘Selçuk Üniversitesi paralele destek mi veriyor?’ başlıklı yazımın ardından Selçuk Üniversitesi Basın Müşavirliği bir açıklama göndermiş ve gazetecilik etiği gereği bunu yayınlamıştım. Şimdi ise Mevlana Üniversitesi (avukat marifetiyle)’nden bir açıklama geldi. Bu açıklamayı da sizlere noktasına, virgülüne dokunmadan aktaracağım. Fakat üniversitenin açıklamasının yanı sıra yazımın içerisinde cemaat ile ilgili paylaştığım bir olayla ilgili de “138 Sulh Ceza Mahkemesi” konusunu açıklamasını komik karşıladım. Ben onu üniversite ile bağlantılı olarak yazmadım. “138” rakamı da sadece örneklendirirken “geyik” olarak verilmiş ‘faraza’ bir rakamdır. Bunu da belirterek, üniversitenin açıklaması ile sizleri başbaşa bırakıyorum.

İşte üniversiteden gelen açıklama:

Mevlana Üniversitesi hakkında yapılan asılsız ve iftira niteliğindeki iddiaların gerçeklikten çok uzak olduğunun bilinmesi gerekir.

Mevlana Üniversitesi: Anayasa'nm 130. Maddesi ve Yüksek Öğretim Kanunu kapsamında kurulmuş ve bu kanunlara uygun olarak eğitim-öğretime devam etmektedir. Vakıf üniversitelerinin kuruluşlarında bölgede bulunan en büyük üniversitenin garantörlüğü istenmektedir. Konya da ise Selçuk Üniversitesi, kuruluş döneminde Mevlana Üniversitesine garantör üniversite olmuştur.

İddialarda belirtilen tüm hususlar gerçekdışıdır ve kanuna aykırı hiçbir durum bulunmamaktadır. Kanunları biraz olsun okuyan kişiler, bu tür aymazlıklara düşmez.

Açılan kadroya yapılan başvuruya ilişkin anlatılan hikâyenin gerçek olmadığı açıktır. Bu tür durumlarda itirazlann yapılacağı merci ceza mahkemeleri değildir ve Türkiye'de 138 Sulh Ceza Mahkemesi bulunan hiçbir adliyenin olmaması nedeni ile çok açık iftira niteliğindedir.

 Üniversitemizi bu şekilde itham etmek acınası bir durumdur. Üniversitemizin sözü edilen

böyle bir hayali yapıyla ilişkilendirilmesi iftira atmanın yanı sıra üniversitemiz bünyesinde bulunan tüm bireylerin onur, haysiyet ve şerefini zedelemektedir. Bu haber, gerçeği yansıtmadığı gibi başarılı ve hızla büyüyen Mevlana Üniversitesi'nin marka değerine zarar verip; üniversitemizin akademik personelini ve öğrencilerini de zan altında bırakmaktadır. Bu durum gerçek dışı ithamlarla üniversitemizi itibarsızlaştırma çalışmasıdır. Üniversitemiz ulusal ve uluslararası alanda kendini ispatlamış akademik personeli, eğitim kalitesi, bilimsel araştırma ve yayınları ile kültür ve sanat faaliyetleri açısından önde gelen üniversiteler arasında yer almaktır. Haberdeki amaç; kamuoyunda, olumsuz bir algı oluşturma, itibarı zedeleme, ayrımcılığa sebebiyet verme, kin ve nefret oluşturma saiki ile müvekkil üniversitenin hedef gösterilme gayretidir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Fatih Öksüz
21 Nisan 2016 Perşembe 16:58
16:58
Mevlana Üniversitesi’nin hâlihazırda kampüs olarak kullandığı bina, yap işlet devret modeli ile 1998 yılında Selçuk Üniversitesinden 49 yıllığına Hilton tarafından kiralanmıştır. Hilton otelleri tarafından bir süre işletildikten sonra ise 2005 yılında Rixos Otellerine (Ekopark şirketi) üst hakkı devredilmiştir. Otel binasının yanında bulunan Alışveriş merkezi yakın çevredeki gelişmeler, yeni yapıların ve alışveriş merkezlerinin açılması sebebi ile atıl duruma düşmüş ve birkaç işyeri haricinde çalışmaz hale gelmiştir. Atıl durumda olan alışveriş merkezinin yeniden değerlenmesi için girişimlerde bulunan Ekopark şirketi, binanın kullanım amacının değiştirilmesi amacıyla Selçuk Üniversitesi’ne karşı dava açmıştır. Bu dava açıldığı sırada Mevlana Üniversitesi henüz kurulmamıştır. Dava neticesinde ise karar Selçuk Üniversitesi tarafından temyiz edilmiş, Yargıtay incelemesinden geçerek kesinleşmiştir. Yargıtay tarafından onanan mahkeme kararında ise eğitim amaçlı kullanılmasını içeren bir madde kira sözleşmesine eklenmiştir. Bu aşamadan sonra ise söz konusu bina kurumumuz tarafından alt kiracı olarak kiralanmak sureti ile kullanılmaktadır.

Mevlana Üniversitesinin, Selçuk Üniversitesinin doğrudan muhatabı veya kiracısı olmadığını açıkça ifade etmek zaruri olmuştur. Vakıf üniversitelerinin kuruluşlarında 2547 sayılı Kanun gereğince aynı ilde olma şartı ile devlet üniversitesinin garantörlüğü istenmektedir. Konyada ise Mevlana Üniversitesi kurulduğunda bulunan tek devlet üniversitesi olması nedeni ile Selçuk Üniversitesi 2547 sayılı Kanunun Ek 3.maddesi gereğince garantör üniversite olmuştur. Selçuk Üniversitesinin garantör olması ise Selçuk Üniversitesi Senatosu tarafından 16.04.2008 tarih ve 2008/20 sayılı kararında garantörlüğün kabul edilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Bunun haricinde Selçuk Üniversitesi ile bina konusuyla ilgili olarak hiçbir hukuki münasebetin olmadığı bilinmelidir.
199.115.118.89
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim