• BIST 78.854
 • Altın 125,396
 • Dolar 3,0831
 • Euro 3,3540
 • Konya 19 °C
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • ByLock'a ikinci darbe: Kripto FETÖ'cüler tespit edildi
 • 3 bin 400 öğretmen mesleğine geri dönecek
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • ByLock'a ikinci darbe: Kripto FETÖ'cüler tespit edildi
 • 3 bin 400 öğretmen mesleğine geri dönecek

Meşhurların evleri

Hasan Özönder

 En kıymetli varlıkları olan sağlık ve ömürlerini millet ve memleketimize hizmet uğruna, çok çeşitli alanlarda, pek çok büyüğümüz vardır. Hepsi de adayan zamanı gelince son nefeslerini vererek ebediyete intikal etmişlerdir. Onların bu büyük fedakârlık ve feragatliliklerine karşı bize düşen görev, onların, himmet ve hizmetlerini unutmamak, eser ve hatıralarını yaşatmaktır. Bu beklenilen yaşatma çabaları, onlar hakkında armağan kitap ve anma, anlatma programlar hazırlamak suretiyle yeni nesillere tanıtmak, böylece vefa borcunu ödeme amaçlı yayın yollarıyla yapılabileceği gibi, isimlerinin onlara lâyık alan ve binalara verilmesi düşünülebilir. Bir de, doğdukları, yaşadıkları, vefat ettikleri ev ve sair mekânların korunarak yaşatılmasıdır.  Dünyanın çeşitli ülkelerinde bu isabetli kararlar, yaygın bir gelenektir. Mesela gezip gördüğümüz yerlerde,  hayran olduğumuz örneklerden bir kaçı olarak, Almanya’nın çeşitli il ve ilçelerinde titizlikle korunan, döşenerek, ziyaretçilere açık tutulan Goethe’ye, Albert Durer’e, Shakspeare’e ait, Kazakistan’ın ünlü şahsiyetlerinden Abay’ın evi, okulu, hatıraları büyük bir özenle korunmakta, gayet bakımlı ve işlevli durumdadırlar. Onların ömür geçirdikleri ev ve konakları buna dair birkaç örnek olarak sayabiliriz. 

Az da olsa bizde de var, ama çok az. Atatürk Evi Müzeleri, Mehmet Akif Ersoy Müzesi, A.R. Koyunoğlu konağı, Girit Mevlevîhânesi Şeyhi Şemseddin Efendi’nin konağı Tevfik Fikretin evi (Aşiyan) bunlardandır. Ama dediğimiz gibi bu kadarı yeterli değildir. İlim fikir, sanat, askerlik daha pek çok alanlarda varlıkları ve üstün hizmetleri ile isim yapmış pek çok büyüğümüz var ki, evleri zamanında koruma altın alınıp, günümüze kazandırılamadığı için yok olmuştur, bilinmemektedir. Kaybolduğu için unutulup gidenlerden hangilerini sayayım? Benim şu an hatırladıklarımdan bazıları: Koyunoğlu’nun yazlık evi “Akkonak” , son büyük muvakkitimiz Yusuf Ziya Tokcan’ın, Namdar Rahmi’nin, Naci Fikret’in, Sivaslı Ali Kemali Efendi’nin, Feyzi Halıcı’nın Mehmet Önder’in doğduğu, yetiştiği ev, Hattat Mahbub’un, Muhlis Koner’in, Afif Evren’in, İbrahim Hakkı Konyalı’nın, Veli Sabri Uyar’ın, Kâzım Karabekir Paşa’nın, değerli hattatlarımız Hüseyin Öksüz’ün, Hüseyin Kutlu’nun, daha kimlerin, kimlerin doğduğu, yaşadığı evleri nerede, Kim biliyor? Hangisi ayakta? Ne durumda?  Ne amaçla kullanılmakta?

Gençlerin bazılarından “Kim, bunlar ?”diyen çıkabilecektir; Bir bakıma haklılar… Darılmaya var ama onlara kızmaya hakkımız yok. Çünkü biz onlara bu değerli şahsiyetlerimizi yeterince tanıtmadık ki… Ne bilsin masumlar. Kırk yıl kadar önce Hacı Veyis Efendi Hocamızın evi, geçen yıl da, oğlu medar-ı iftiharımız, bütün ömrünü soyadı gibi “Kurucu” olmaya adamış büyük gönül adamı Hacı Veyis-zâde H. Mustafa Efendi Hocamızın evi iki günde yıktırılarak, yok edilip, arsası otopark haline sokuldu...  Ne kadar acı bir tablo değil mi?

Büyüklerimizin evleri, vârisleri veya satın alanları tarafından yıktırılmak istenilebilir. Biz efkâr-ı umumiyye olarak, hukukî yollarla girişimci olmalıyız. Bu günkü sahiplerini maddeten ve mânenin mağdur etmemek şartı ile ayakta tutmalıyız. Ve böylece, bu tür sosyo-kültürel cinayetin vukuunu, şehir mirasının yok edilmesini engellemeliyiz derim. Böyle bir girişimimiz bizleri, hem tarih, hem de gelecek nesiller önünde belki de bağışlanmamızı sağlayacaktır. Büyük İslâm mütefekkir ve sosyoloğu İbn-i Haldun “ Büyüklerine saygı göstermeyen milletler, büyük insan yetiştiremezler. ” diyor.  Öyle ise, büyüklerimize, onların satırlardaki, şahitlerinin sadırlarındaki hatıralarına sahip çıkalım. Bize intikal eden bilgi, belge ve izleri, hatıraları koruyarak, genç nesillerimize anlatalım, tanıtalım ki, onlar da hizmet devresine girdikleri dönemde zihin ve gönüllerini hizmet aşkıyla doldurup, onları yaşatsınlar ve kendilerinden sonra geleceklere ulaştırsınlar.                                                                             

Ve sayın anneler-babalar, veliler, öğretmenler, eğitmenler; lütfen, meşhur  şahsiyetlerimizden  kalan, bu gün de var olan evine, eşyalarına, araç ve gereçlerine, maddî  ve  mânevî  hatıralarına, atölyelerine, eserlerine sahip çıkalım, koruyalım ve çocuklarımıza buraları   zaman zaman gezdirip, ilgilendirelim bilgilendirelim. Goethe’nin Frankfurt’taki, müze haline getirilmiş evini gezmek için kapısı önünde oluşmuş öğrenci grubunun sonunda bir saat bana sıra gelmesini bekleyişimi unutamam. Onlar böyle ilgilendirip, bilgilendiriyorlar; sevdiriyor, saydırıyor ve sahiplenip eğitiyorlar.

Kısacası, aziz milletimize, mübarek memleketimize hizmetle ömür geçirmiş olan büyük şahsiyetlerimizin yaşadıkları evleri muhakkak korumalı, onarmalı ve gelecek nesillere armağan olarak bırakmalıyız. Yeni nesiller onların evlerini gezerken, büyüklerimizi daha yakından tanıma, anlama imkânı bulacalar ve gönüllerinde, hafızalarında onlardan pek çok konuda güzel mesaj ve öğretiler alacaklardır.

Meşhurların evlerinden, konaklarından, bu güne kadar maalesef gidenler gitti. Ne kadar üzülsek onları geri getirmemiz hemen hemen mümkün değil. Ama hiç olmazsa günümüze gelebilenleri olsun koruyalım, kurtaralım, derim... Sahipsiz kalan veya veresesinin maddî imkânsızlıklarından dolayı onarılamayan evler için, belediyelerimizin uygulamakta olduğu “Kentsel Dönüşüm” plân ve programları tam fırsat. Bu kampanya sayesinde onları onarıp canlandırabiliriz. Kimliğini ve onarım sahibini ve yılını gösterecek güzel bir levhanın da üzerine yerleştirilmesiyle kültür tarihimize havale edilmesi,  yeni nesillerimize çok anlamlı, pek güzel bir armağan olacaktır.

Bu vefa ve kadirşinaslığa dair yurdumuzdaki bazı örnekleri, başka milletlerdeki fevkalâde güzel numunelerini her görüşümde, bizdeki kaybolanları düşünerek bir hoş olurum... Ne olur biz de değerlerimizin hatıralarına hiç olmazsa böyle olsun sahip çıkabilsek diye içim burkulur...

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim