• BIST 78.844
 • Altın 125,412
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • Konya 6 °C
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • ByLock'a ikinci darbe: Kripto FETÖ'cüler tespit edildi
 • 3 bin 400 öğretmen mesleğine geri dönecek
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • ByLock'a ikinci darbe: Kripto FETÖ'cüler tespit edildi
 • 3 bin 400 öğretmen mesleğine geri dönecek

Mesafe

M. Faik Özdengül

Bundan yaklaşık 10 yıl önce ülkemin doğusunda bir yerde Kürt kökenli bir avukat arkadaşımla çeşitli konularla ilgili görüş alışverişinde bulunmuştuk. Sonunda hava biraz gerginleşince ben birlikte bir şeyler yemeyi teklif ettim. Hemen yakınımızda da bir pastane vardı. “Hem Türk-Kürt kardeşliğini pekiştiririz” dedim. Espri yaptım güya. Hayır, dedi arkadaş. Siz ezen ulussunuz, dedi. Donup kaldım. O zaman neden böyle düşündüğü, konunun nedenselliği ile ilgili uzun uzun düşünmedim. Bir şekilde birlikte oturmaya ikna ettim ve beraber bir şeyler atıştırdık. Zaten aramızda etnik kökenimiz dışında hiçbir fark yoktu. Hemen her konuda aynı düşünür aynı davranırdık. Ve özellikle ben etnik kökenin bir fark olduğunu daha doğrusu ayrıştırıcı bir fark olduğunu hiç aklıma getirmemiştim. Ama o bir farklılık oluşturmuştu zihninde. Onun hissettikleriyle ilgili bir yargıda bulunmadım. Muhtemeldir ki yaşadıklarıyla ilgiliydi. Ya da duyup dinledikleriyle.

 

Bugün bu mesafenin yani görünmez mesafenin belirginleştiğini fark ediyorum. Birileri bir şekilde bilmediğimiz zamanlarda çalışmış ve bilinçdışı korkuları, farklılığı belirginleştirmiş. Hepimiz her yerde aynı şeyleri dinliyoruz. Beraberliklerimizi, et ve tırnak oluşumuzu, ayrılamayacağımızı filan. Ben de böyle olmasını umuyorum ve bir şekilde olacağını da düşünüyorum fakat ülke olarak bazı bedeller ödemekten de korkuyorum ve bunun önlenmesinin bizim sağduyumuza bağlı olduğunu düşünüyorum.

 

Hızla geriye gittim şimdi tarihte, 1800’lerin sonlarına doğru. Kesin tarihten çok dönemsel. Eğer o dönemde yaşasaydım ve yine bir gazetede yazsaydım ne yazardım? Neyi söylerdim?

 

Ülkedeki karışıklıklardan duyduğum üzüntüyü hissettirirdim, ayrılıkların kaşınmasının doğuracağı sonuçları hatırlatırdım, aynı imparatorluğun unsurları olduğumuzu yazardım. Arap, Arnavut, Boşnak, Çerkes ve daha onlarca etnik guruba hepimizin bu enkazın altında kalabileceğimizi ikaz etmek isterdim. Edenler de oldu o dönemde nitekim. Ve hepimiz bir enkazın unsurları olduk. Buna ne neden oldu? Hepimizin malumu. Tüm nedenler ve tarihsel sonuçlar bir yana, hepsinden önemlisi krizi yönetemedik. İngiliz imparatorluğuna bakalım. Başlangıcından bu yana hep bir şekilde işin içinden sıyrılan yapılarını ve hala her toplumla ilişkilerini hiç komplex yapmadan sürdüren ve hep bir şekilde ayakta kalan politik stratejilerini. Araştırılmaya değer  bir konu bence. Burada bu yazıda işin siyasi ya da politik ayrıntılarına girmeyeceğim. Sadece sürekli devam eden aynı davranış stratejilerimize dikkat çekmek istiyorum.

 

Bunca kültürel birikimimize rağmen neden olayların arka planını yani hikmeti görme güçlüğü yaşıyoruz ki? Bu günkü yaşadıklarımızın senaryosunu yazan her kimse 1800’lerdekilerle aynı olduğunu göremiyor muyuz? Basit bir lig maçında stadyumda farklı iki şehir seyircisinin yaşadığı duygusal karmaşayı mı yaşayacağız bu konuda da? Belki de asıl sorun burada. Bilgiden ve soğukkanlılıktan uzak ve işin sonunu göremeyen duygusal çocuk yapımız asıl sorun ve bir türlü büyüyemeyen yanımız. İyi padişah iyi toplum, iyi yönetici iyi toplum, iyi baba iyi çocuk, kötü baba kötü çocuk. Başından beri, taa en başından. Kültürel saldırıya maruz kalışımızdan bu yana hep küçülüyoruz ve bugün geldiğimiz noktada da yine aynı tehlikeyle karşı karşıyayız. Ayrılıkları farklılıkları kaşıyanlara dikkat kesilelim lütfen.

 

Adı ya da etnik kökeni ne olursa olsun eğer aramızdaki farkları işliyorsa bizi küçültmek isteyenlerin yanındalar. Bizi ayıran değil bir arada tutan bağlara odaklanmak. Kriz anındaki asıl serum bu. Sonrası zaten bilgiyle, akılla, hikmeti elde etmekle, duyguları ve öfkeyi kontrol edebilme yetisinin oluşturulabileceği olgunlaşma ile mümkün. Hiç birimiz Tanrı değiliz. Yargılama hakkımız yok. Kuralları biz koymayacağız. Konulmuş kurallar açık. Hiçbir etnik unsurun diğerine üstünlüğü yok. Üstünlük ancak takva ile. Bize düşen adil olmak. Ve asıl Tanrı’nın yakınlığına ulaşma çabası içinde olmak. O’na sığınmak. O’na yakın olana yakınlaşmak. O’nun dostlarıyla dost olmak.

İşin olmazsa olmazı ise dua.

www.pozitifdegisim.com

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
sevil köse
08 Ekim 2008 Çarşamba 13:24
mevlananın agıtı
evet sayın yazar,sizin dediginiz dogru ancak kaç kişi inançlarına göre yaşıyor ki eger inançlarımıza göre yaşamış olsaydık dünya kan gölüne dönmezdi,her yolu mübah görenler türedi,neyin mücadelesi kan ile ne kazanılırki,kul hakkıyla gidemeyecegimiz öteki tarafa aşikar ortada duruyor ve bizler kürt,türk,alevi,sunni,çerkez,laz, diye dünyaya sınırlar koyup üzerine birde kan eklemişiz.sadece Türkiye için degil bu yazdıklarım tüm dünyada bu böyle sürüp gidiyor peki kim dur diyecek?önce insan insan oldugunun farkına varıp inançlarına sarılmalı ve hiç bir inanç kurşun sıkarak üstünlük saglanmasından yana degildir.onbeş gün önce DÜNYA BARIŞ GÜNÜ kutlandı,hangi barış,masa başlarında zirve yaparak barış saglanmıyor.insan hakaları naraları atanlarda benim şehidimin hakkını aramalı,kurşun atanda ,kurşun atılanda benim evladımsa,kurşunu attıranı bilmek gerek,gözlerimiz kör degil.ZALOGLU BU ZULMİ GÖRSEYDİ,ECEL BU ÇIGLIGI DUYSAYDI,CELLADIN YÜREGİ OLSAYDI,ZALOGLU SAVAŞA,YİGİTLİGE AGLARDI,ECEL BAKARDI KENDİNE AGLARDI,CELLAT,YÜREGİ TAŞ OLSA,AGLARDI,diyen Hz Mevalananın yaktıgı agıt kadar yüreklerimiz yandı
saygılarımla.
85.110.26.238
güney
08 Ekim 2008 Çarşamba 13:00
HİKMET' e MESAFE KOYMAK
Aramızdaki mesafeyi, hikmeti kaybetmekle bulduk.
Bunca kültürel birikimimize mesafe koyarak hikmeti kaybettik.
Hikmeti kaybedince de "kardeş" olduğumuzun farkına varamadan kolay yaşamayı tercih etmeye başladık.
Geldiğimiz noktada toplumda, ailede ve bireyde de mesafeler oluşturduk.
Mesafeyi kaldırmadığımız sürece asla hikmete ulaşamayacağız.Yazısınız için teşekkür ederim.
212.156.62.170
murat
08 Ekim 2008 Çarşamba 00:03
no to rasizm
Şampiyonlar ligi ve Uefa maçlarında reklam panolarına dikkat edin "no to rasizm" yani "ırkçılığa hayır" yazısını görürsünüz. Yine avrupa ülkelerinde otobüslerde "ırkçılık ve şiddet yasaktır" uyarıları görürsünüz. Bunlar öylesine yazılmış uyarılar değil elbette. Özellikle batı ayrımcılığın ve ırkçılığın bedelini çok acı ödedi. Umarım ülkemiz bu bedeli ödemeden, halkları bir arada barış içinde yaşatacak ilke ve kuralları benimser ve uygular.
88.224.242.130
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim