• BIST 99.806
 • Altın 260,839
 • Dolar 5,6860
 • Euro 6,3840
 • Konya 17 °C
 • ABD'deki FETÖ şebekesi: Soner Tarım
 • ŞEBEKE: İhanetin Kodları TIKLA&İZLE
 • ABD'deki FETÖ Şebekesi: Aydoğan Vatandaş
 • ABD'deki FETÖ şebekesi: Soner Tarım
 • ŞEBEKE: İhanetin Kodları TIKLA&İZLE
 • ABD'deki FETÖ Şebekesi: Aydoğan Vatandaş

Merkezî sistem vaaz ve ezan uygulaması sona ererken

Prof. Dr. Ali Akpınar

Vaaz ve ezanların, tek bir merkezden okunması on beş yıl kadar öncesinde başlatılmıştı. Bu uygulama ile dinî davetin tekelleşmesi ve kontrol altında tutulması amaçlanmıştı. Yani uygulama iyi niyetli olarak başlatılmamıştı. Uygulama sonucunda merkezden okunan güzel ezanlar ve güzel vaazlar, en ücra camilere ulaştı ulaşmasına ama ne kadar insan dinledi, istifade etti, bilgilendi ve etkilendi, okunan güzel ezanlarla camiye gidenlerin sayısında ne kadar artış oldu, gibi sorular cevaba muhtaç sualler!

Uygulamanın kimi olumlu tarafları varsa da, olumsuz tarafları daha fazla idi. Bir kere ezan okuyanların sayısı sınırlanmıştı. Sözgelimi bizim son yıllarımızı geçirdiğimiz bir buçuk milyonluk Gaziantep’de iki müezzin merkezden ezan okuyordu sürekli. Uygulama müezzin yetişmesine engel oldu. Zira pek çoğumuz bilir ki, gençlerimiz ezan okuma hevesiyle camiye cemaate giderler ve bu şekilde yetişirler, ezan okuma konusunda birbirleriyle yarışırlar.

Merkezden okunan tek ezan sebebiyle, görevli hocalarımız tembelleşti, camiye erken gelme ve Muhammedî ezanı okuma amelinden uzak kaldı. Aynı durum vaaz için de söz konusu oldu. Nasıl olsa merkezden dolu dolu vaaz ediliyor, diyen görevlilerimiz, vaaz hazırlamak ve vaaz etmek zahmetine(!) katlanmadı.

Ne kadar teknik olursa olsun, kutudan/cihazdan gelen vaaz, dinleyenler için cansızdı. Hele bir de teknik arızalar varsa, dinleyenleri rahatsız ediyor ve anlamsız hale getiriyordu. Tesiri azdı. Cemaati dinleme zorunda bırakmıyordu. Kutudan vaaz sesleri gelirken, cami görevlileri imam odalarında, çoğu cemaatte caminin avlusunda oturuyordu. Merkezden gelen yayınlar, kim mahallî sorulara cevap, mahallî sorunlara çözüm üretmiyordu.

İlim adamlarımız, cihazdan okunan secde ayetinden dolayı secde yapılıp yapılmayacağını tartışmışlardır. Zira bazı âlimlerimize göre bir cihazın yahut bir papağanın okuduğu secde ayetinden dolayı secde gerekmez. Durum bu iken, cihazdan okunan ezana icabet edilir mi, bu ezan sahih midir konusu hiç tartışılmadı.

Pek çok merkezde artık merkezî vaaz ve ezan uygulamasından vazgeçildi. Konya olarak bizler de Başkanlığımızın yönlendirmeleri, kamuoyundan gelen talepler sonucu, ilçe müftüleri ve il müftü yardımcıları başta olmak üzere pek çok kesimle yaptığımız istişareler sonucu uygulamayı sonlandırıyoruz. Bundan böyle her camide görevlimiz yahut onun uygun göreceği kimseler, canlı ezan okuyacaklar; cami görevlimiz kendi vaazını kendisi yapacak. Tıpkı Cuma hutbesini okuduğu gibi. Bu konuda hepimize görevler düşmekte. Ezanlarımızı ehil ağızlar olarak vaktinde ve en güzel şekilde okumak. Vaazlarımıza temel kaynaklardan önceden hazırlanıp ihlas, iştiyak ve şevkle insanımıza sunmak. Cami kütüphanelerinde okunmayı bekleyen Kur’ân Meâlleri, Kur’ân Yolu Tefsiri, Hadislerle İslam, Diyanet İslam Ansitlopedisi artık hocalarımızın ellerinden öpecek, o eserlerin hakkı verilecek, kitap okur hasreti sona erecek inşallah.

Uygulama kalktı, şimdi biz güzel ezan sesi işitemeyecek miyiz, diyen kardeşlerimiz olacaktır. Onlara diyoruz ki şayet cihazdan gelen ezanı dinlemekse meramınız, çeşitli makamlarda güzel ezanı okuyan ezan saatlerimiz vardır, onlardan bir tane alıp evinize korsunuz, size beş vakit ezanı, en güzle sesle ve istediğiniz makamda okur, siz de dinlersiniz.

Kaynaklarımızın bildirdiğine göre Peygamberimizin birden fazla müezzini vardı, bunların başında Hz. Bilal-i Habeşî gelir. Bilal’in sesi çok güzel ve yanık olduğundan ziyade, gür olduğu için bu göreve seçilmişti. Hatta onun Hayya kelimesinin sının çok iye çıkaramadığını, bazı sahabîlerin bunu alay konusu yaptıklarını, durumu haber alan Peygamberimizin Bilal’in he harfini andıran ha okuyuşu çoğunuzun hâ okuyuşundan daha sevimlidir Allah’a diyerek onları uyarmıştır. Demek ki önemli olan ihlaslı okumaktır. Elbette güzel ses, ihlasa mani değildir. Kendini imamını yetersiz görüp bu imamın vaazını mı dinleyeceğiz diyen kardeşlerime de sesleniyorum: Aynı imamların okuduğu hutbeleri dinlemiyor muyuz, onların ardında kıldığımız namazlarda namazı onlara emanet etmiyor muyuz?

Elbette Müftülük ve cemaat olarak denetimlerimiz sürecek. Hiç kimse başıboş bir hizmet yapmayacak. Merkezde hep İslam ve Yüce Allah’ın Rızası olacak. İhlasla aldığımız bu kararın ve yeni uygulamanın hepimize hayırlar getirmesini niyaz ediyorum.

 

 

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
ersin ucar
08 Ekim 2014 Çarşamba 23:43
23:43
Sayin Müftü gerekçelerini z cok basit. Daha inandırıcı olmaniz gerekmekte.
188.57.191.34
kul
22 Eylül 2014 Pazartesi 22:21
22:21
bir zamanlar merkezi sistemi öven savunanlar şimdi kaldırılmasını alkışlıyorlar.bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.yarın biride çıkıp tekrar getirmezse şaşırmayız.bu arada bir çok cihaz alındı birçok paralarla . hepsi çöpemi....
62.248.66.243
sabit aydemir seydişehir
21 Eylül 2014 Pazar 12:14
12:14
hayırlı ugurlu olsun camilerden genç neslinde sesi cıkacak elhamdülillah
88.252.237.84
Yazar Mehmet Erkan
18 Eylül 2014 Perşembe 02:28
02:28
Tektip insan yetiştirmeyi kendine şar edinen baskıcı zihniyet, ele almadık yer bırakmadı. Bu merkezi sistemde onun uzantısı idi. Fakat başarılı olamadı. Çünkü insan fıtratına aykırıdır. Ayrıca pekçok kabiliyetlerinde körermesine sebep oldu. Vakıa tiren düdüğü gibi ezan okuyanlarda yok değildir.
Diyanet teşkilatı milli eğitim bakanlığında olduğu gibi derhal puanlamaya gitmeli ve puan alamayan imam ve müezzinlere başka görevler verilmeli ezanı güzel okyan imam müezziler de ödüllendirilmelidir
78.160.180.61
hoca
17 Eylül 2014 Çarşamba 16:41
16:41
oh be ezan okumayı özlemiştim.
195.175.201.98
Çakıltepe
17 Eylül 2014 Çarşamba 12:12
12:12
Artık camilerin çoğunda ezan sesi yerine karga çığlıklarını duyacağız. Merkezi sistem ezana geçişin sebebi de bu karga gibi seslerdi. Göreceğiz. Durum ne olur bakalım. Çünkü geçmişte biz bunun sıkıntısını çok çektik. Bu sesleri duymayacağız diye çoğu zaman kulaklarımızı mecburen tıkamıştık.
88.226.15.169
Orhan Çatlı
17 Eylül 2014 Çarşamba 09:07
09:07
Ali Akpınar Hocamızdan Allah c.c. razı olsun. Merkezi ezan maalesef bir zamanlar türkçe ezan okunmasının dayatıldığı gibi bir dayatmadır. Buna son vermek Diyanet teşkilatının asli görevidir. Ben tüm imamların ezan okumasından yanayım. Ersin beyin dediği kulağı tırmalamak da ne demek. Bu ezanı kim okursa okusun kimin ağzından çıkarsa çıksın sesi güzel olsun olmasın hepsi güzeldir. Evet hocalarımız bu konu da da eğitimden geçmeliler ama güzel ses dinleyeceğiz diye milyon nüfuslu şehirde bir kutudan ses geliyor. Ne vaazlarda ruh vardı ne ezanda. Mahallemdeki camiden caminin imamından o ezanı dinlemek istiyorum. Evet her camiden ayrı ses gelsin istiyorum. Hocam iyi ki bu ile müftü oldunuz. İmam Hatip Lisesi tefsir dersindeki notlarımız hala aklımızda ve saklıyoruz. Göreviniz ve yeni merkezi sistemin kaldırılması Hayırlı olsun...
88.250.68.132
ersin uçar
16 Eylül 2014 Salı 21:11
21:11
Ali hocam Peygamberimizin zamaninda hoparlörun olmadigini unuttu galiba. Biz ezan degil artik kulagimizi tirmalalayan ve her camiden farkli farkli ve cok kötü ezan dinleyecegiz. En kötüsü de hepsi ayni anda basladigu için hicbir zaman guzel ezan dinleyemiyecegiz. Ayrica sayin muftum ali hocama su soyledigi cumleden dolayida elestiriyorum. Guzel ezan dinlemek isteyen ezan saati alsin dinlesin. Hocam ne alaka allah aşkına.
31.141.134.38
hatıplı İprahim
16 Eylül 2014 Salı 13:31
13:31
İmamları tembellikten kurtaran bir karar..çok yerinde olmuş.
78.169.250.87
fatih özsoy
16 Eylül 2014 Salı 13:01
13:01
teşekkürler hocam yıllardır bununla mücadele ediyordum, adım koministe çıktı, varsın olsun. birde şu hacı veyis zade caminin vaizlerini değiştirseniz çok iyi olacak, özellikle ezan okuyanları.
95.9.36.100
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim