• BIST 78.333
 • Altın 126,723
 • Dolar 3,1069
 • Euro 3,3962
 • Konya 16 °C
 • KPSS ihbarcısına "etkin pişmanlık" imkanı
 • Hande Fırat 15 Temmuz'un kamera arkasını yazdı
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • KPSS ihbarcısına "etkin pişmanlık" imkanı
 • Hande Fırat 15 Temmuz'un kamera arkasını yazdı
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi

Medeni Kanunu'nda eşlerin sorumlulukları

Merve Sultan Kalaycı

Evlilik birliği içerisinde eşlerin sıkça yaşadığı bir çıkmazdır; eşim evi terk etti,şimdi ne olacak.

Türk Medeni Kanununda, karı-kocanın birbirlerine karşı sorumluluk ve yükümlülükleri olduğu açık bir şekilde düzenlenmiş olup,taraflardan bir tanesinin, bu yükümlülükleri yerine getirmekten kaçınıyor olması, kusur olarak nitelendirilmiş ve diğer eşe boşanma davası açma hakkı tanınmıştır.

Gerek mevzuatımızda ve gerekse yüksek yargı kararlarında, karı-kocadan birisinin,haklı bir neden olmaksızın, müşterek haneyi terk etmiş olması ; boşanmak için bir sebep olarak belirtilmiştir.

Ancak terk nedeni ile boşanma kararı alabilmek için,dava açmadan evvel,  kanunda belirtildiği şekilde yapılması gereken bir takım işlemler bulunmaktadır.

Türk Medeni Kanunu 164.maddesinde, terk nedenine bağlı boşanma davasının kabul edilip,boşanma kararı verilebilmesi için beklenmesi gereken süre ve ihtardan bahsedilmektedir.

Eşin evi terk etmesinin ardından, öncelikle beklenmesi gereken dört aylık bir süre vardır. Dört ay içerisinde eve dönmeyen eşe, boşanma davasını açacak olan eş, yasada  eve dön ihtarı olarak belirtilen ihtarı göndermek zorundadır. Bu ihtarda, evi terk eden eşin iki ay içerisinde eve dönmesi istenmeli, aksi halde boşanma davası açılacağı bildirilmelidir.Ayrıca bu ihtarla birlikte,evi terk eden eşin eve dönmesini sağlayacak miktarda ulaşım bedeli de gönderilmelidir.Ulaşım gideri,uygulamada genellikle evi terk eden eşin adına ptt havalesi şeklinde yapılmakta ve gönderilen ihtarda yatırılan bedel ve bu bedelin nereye yatırıldığı bildirilmektedir.

Yasa maddesinde belirtilmiş olan bu şartlar, mahkemeler tarafından titizlikle incelenmekte ve gerek süreler gerek ihtar ve gerekse ulaşım gideri konusunda bir eksikliğin bulunması halinde, boşanma davası kabul edilmemektedir. Yani, eşim evi 2 gün önce  terk etti, terk nedeni ile boşanmak istiyorum diyerek ertesi gün boşanma davası açmak mümkün değil. Terk tarihinden itibaren 4 ay beklenmeli,4 ayın sonunda ihtar çekilmeli ve ihtar sonrasında da 2 ay beklenmelidir. İhtarın eşe ulaştığı tarihten itibaren, 2 ay içerisinde eve dönmeyen eşe ancak bundan sonra terk nedeni ile boşanma davası açılabilmektedir. Tabii, başka bir nedenle boşanma davası açmak için, bu süreyi beklemeye gerek yoktur.Şiddetli geçimsizlik, hayata kast, fena muamele vs nedenler ile her zaman dava açma hakkımız bulunmaktadır.

Terk nedeni ile açılacak boşanma davasına ilişkin, yasanın aradığı şartları yerine getirdikten sonra açılacak olan boşanma davasında ,evi terk eden eşin, evi haklı bir nedenle terk ettiğini ispat edememesi halinde, mahkeme tarafından boşanma kararı verilmektedir .Ancak davada, evi terk eden eşin, müşterek haneyi terk etmesi için haklı bir nedeni olduğu  ispat edilir ise, o takdirde boşanma kararı verilmemektedir. Zira, terk nedeni ile boşanma davasının bir şartı da, evi terk eden eşin,terk için haklı bir nedeni bulunmamasıdır.

Terk nedeni ile açılan boşanma davalarında, başkaca hiçbir geçimsizliğin ispatına gerek yoktur. Mahkeme tarafından süreler ve ihtar değerlendirilir ve şartların oluşmuş olması halinde boşanma kararı verilir.İşte bu nedenle,terk nedeni ile boşanma davaları,maruz kaldığı hakareti, tehdidi,şiddeti yada başkaca bir mağduriyeti dava açsa da ispat edemeyeceğini düşünen eşler tarafından açılmaktadır..

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim