• BIST 108.153
  • Altın 153,903
  • Dolar 3,8325
  • Euro 4,5073
  • Konya 0 °C
  • Robert Amsterdam: FETÖ Türkiye'ye saldırmak için servet harcıyor
  • Liselere yerleştirmede detaylar belli oldu
  • Araç sahiplerine kötü haber! Benzine zam geliyor...
  • Robert Amsterdam: FETÖ Türkiye'ye saldırmak için servet harcıyor
  • Liselere yerleştirmede detaylar belli oldu
  • Araç sahiplerine kötü haber! Benzine zam geliyor...

Mecliste Konya damgası

Sami Gediz

Sayın Milletvekillerimizi Konya ölçekli bazı zamanlarda eleştirebiliyoruz ancak Ankara’da yapacakları işlerde her zaman arkalarındayız, destekçileriyiz.

 

Ankara’da Konya ağırlığı tabiî ki Sayın Başbakanımız ile başlıyor. Bunun yanı sıra Konya vekillerimiz önemli görevlere getirildiler. Yani Ankara’da sadece vekillik yapmadıklarını belirtmek isterim.

 

Vekillerimiz meclis komisyonlarında da görev aldı. Şimdi onlara bir göz atalım. Ak Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı olurken, Ak Parti Karaman Milletvekili Recep Konuk da Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı oldu. AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu İçişleri Komisyonu Üyeliği ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyeliğine, AK Parti Konya Milletvekili Hüsniye Erdoğan Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyeliğine, AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyeliğine, AK Parti Konya Milletvekili Muhammet Uğur Kaleli Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyeliğine, AK Parti Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Sözcülüğü ve Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyeliğine, AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyeliğine,  AK Parti Konya Milletvekili Abdullah Ağralı İçişleri Komisyonu Üyeliği ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonuna, AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyeliğine, AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyeliğine, AK Parti Konya Milletvekili

Ömer Ünal Milli Savunma Komisyonu Üyeliği ve MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı Kamu İktisadi Teşekkülleri (KİT) Komisyonunda yer aldılar. Bu görevlerinin her birinin kendi biriminde önemi bulunuyor.

 

Peki, meclis komisyonları ne işe yarar? diye sorabilirsiniz. Meclislerde çoğu işler, Genel Kurulda görüşülüp karara bağlanmadan önce, Meclisin çeşitli komisyonlarında görüşülür. Meclis etkinliklerinde, komisyon çalışmaları önemli bir yer tutar. Komisyon çalışmaları, Meclis etkinliklerinin verimli olması yönünden de zorunludur.

 

Komisyonlarda da, siyasal partiler güçleri oranında temsil edilirler. Komisyonlar, yasama dönemi başında ilk kez iki yıl, ikinci kez de üç yıl için seçilirler. Komisyon toplantılarına Başbakan, ya da bir bakan ya da bunları temsil etmek üzere yüksek dereceli bir kamu görevlisi katılabilir. Komisyonların, gerekli gördüklerinde, görüş almak üzere, uzman çağırma yetkileri de vardır. Komisyon çalışmaları tüm milletvekillerine açıktır.

 

Komisyonlar kendilerine gönderilen yasa tasan ve tekliflerini olduğu gibi, ya da değiştirerek, kabul edebilecekleri gibi, red de edebilirler. Komisyonlar, karara bağladıkları işler için birer rapor düzenlerler. Bu rapor, Meclis Genel Kurulunda görüşülmek üzere, Meclis Başkanlığına verilir. Genel Kuruldaki görüşmelerde, komisyon temsilcisi de bulunur. Son söz Genel Kurulundur.

 

Anlayacağınız bu komisyonlar bir Bakanlık kadar etkili ve yetkilidir. Konya bütün komisyonlarda görev alarak söz sahibi olduğunu göstermiştir. Sayın Başbakanımızın Konya’ya verdiği değeri aslında komisyonlarda verilen görevlerden de anlayabiliriz. Konyalının bu süreçten sonra görevi bol bol proje üretip milletvekillerimize ulaştırmaktır. Sayın vekillerimizin şehrimiz adına olumlu etki oluşturacak bütün yenilikçi düşüncelere ve projelere açık olduğunu düşünüyorum.

 

Önceki dönem vekillerimizde çeşitli görevlere getirildi. Önceki dönem Milletvekili İlhan Yerlikaya RTÜK Başkanı oldu. Kerim Özkul ise vekilliği döneminde atandığı AK Parti Genel Başkan Danışmanlığı görevine devam ediyor. Ayşe Türkmenoğlu ve Gülay Samancı ise Cumhurbaşkanlığı Danışman kadrosuna seçildiler. Kendilerini tebrik ediyorum.

 

Artık tüketen değil üreten bir toplum olmak için kolları sıvamanın zamanı geldi. 2019’a kadar hem şehrimiz hemde ülkemizin gelişmesi için her bireye görevler düşüyor. Umarım büyük Türkiye için hep birlikte el ele veririz ve yeni Türkiye’nin inşasında çorbada bizlerinde tuzu bulunur. Devir artık iş yapma zamanı. Bırakın dedikoduyu, haseti ve kıskançlığı. El ele verme zamanı. Allah ülkemize, bayrağımıza ve milletimize zeval vermesin. 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
gonyalı
23 Aralık 2015 Çarşamba 11:16
11:16
Biz üreten bir ülke değil miydik? Biz mi yanlış biliyoruz? Sahi biz dünyanın liderlerine sahip değil miydik? Hepsi yalan mı? Ben anlayamadım pek! Mihraklar ve paraleller mi böyle yaptı? Neler oluyor Rabbim!
46.197.167.120
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim