• BIST 106.839
  • Altın 173,099
  • Dolar 4,0730
  • Euro 4,9572
  • Konya 23 °C
  • Sanayi sitelerinin inşasına KDV istisnası
  • KDK taşeron işçiye kadro yolunu açtı
  • "Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi" nasıl olacak?
  • Sanayi sitelerinin inşasına KDV istisnası
  • KDK taşeron işçiye kadro yolunu açtı
  • "Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi" nasıl olacak?

Meclis'e başvurmak isteyenlere profesyonel destek

Meclis'e başvurmak isteyenlere profesyonel destek
Yasama Derneği, Meclis'e bireysel başvuru için kitap hazırladı - Kitap, Dilekçe, İnsan Haklarını İnceleme ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği komisyonları ile Kamu Denetçiliği Kurumuna yapılacak bireysel başvurularda aranacak şartlar, süreç ve işleyiş hakkında

TBMM (AA) - MELDA ÇETİNER - TBMM'ye sorunlarının çözümü için başvurmak isteyen ancak bunun yol ve yöntemini bilmeyenler için el kitabı hazırlandı.

Yasama Derneği (YASADER), Meclis'e "el yordamıyla" değil, el kitabıyla başvuruyu özendirmek ve yol göstermek amacıyla TBMM’ye Bireysel Başvuru Yolları El Kitabı yayımladı.

TBMM’ye Bireysel Başvuru Yollarının Tanıtılması ve Desteklenmesi Projesi kapsamında yayınlanan el kitabıyla, dilekçe ile başvurulabilen Meclis komisyonlarına ve Meclis'e bağlı faaliyet yürüten Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuru yolları anlatılıyor.

YASADER Başkanı Habip Kocaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Anayasanın, kişilerin kendileriyle veya kamuyla ilgili dilek ve şikayetleri hakkında yetkili makamlara ve Meclis'e yazıyla başvurma hakkını, kendileriyle ilgili başvurularının sonucunun gecikmeksizin dilekçe sahiplerine yazılı olarak bildirilmesini, herkesin bilgi edinme ve kamu denetçisine başvurma hakkına sahip olduğunu hüküm altına aldığına işaret etti.

Anayasadaki düzenleme doğrultusunda Meclis çatısı altında Dilekçe Komisyonu, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunun, vatandaşlardan gelen dilekçeleri değerlendirdiğini ve sonuçlandırmaya çalıştığını hatırlatan Kocaman, Kamu Denetçiliği Kurumunun da kuruluş kanununa uygun olarak yapılan başvuruları incelediğini ifade etti.

Kocaman, TBMM komisyonları ve Kamu Denetçiliği Kurumunun, vatandaşlar tarafından kendilerine yapılan başvuruları değerlendirip incelemeleri sonucunda kanunlara uygun olmayan durum saptadıklarında yürütme bünyesindeki ilgili kuruluşların dikkatini çekmeye çalıştığını belirterek, bireysel başvuruların sayısı ve niteliği arttıkça bu yolun daha etkin biçimde kullanılacağını kaydetti.

Daha demokratik, katılımcı ve etkin bir yasama sürecine hizmet etmek, yasama bilimi ve tekniğinin geliştirilmesine katkı sağlamak üzere faaliyette bulunan YASADER'in, Hollanda'nın Ankara Büyükelçiliğinin MATRA Programı çerçevesinde finanse ettiği TBMM’ye Bireysel Başvuru Yollarının Tanıtılması ve Desteklenmesi Projesi'ni gerçekleştirdiğine işaret eden Kocaman, proje çıktısı olarak hazırlanan TBMM’ye Bireysel Başvuru Yolları El Kitabı'nın Dilekçe, İnsan Haklarını İnceleme, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonları ile Kamu Denetçiliği Kurumuna yapılacak bireysel başvurularda aranacak şartları, süreci ve işleyişi hakkında bilgiler içerdiğini söyledi.

"El Kitabı, bireysel başvuruda bulunacaklar için rehber niteliğinde hazırlanmıştır." diyen Kocaman, kitapta TBMM’nin genel olarak görev ve yetkileri, faaliyetlerinin sivil toplumu neden ilgilendirdiği ve nasıl etkilediği, yasama süreçlerine katılım ile Dilekçe, İnsan Haklarını İnceleme ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonları, hukuki dayanakları, oluşumu, görev ve yetkilerinin yanı sıra komisyonlara hangi konularda, ne şekilde başvurulabildiği ve başvuruların nasıl bir süreç izlediğinin açıklandığını anlattı.

Kocaman, Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuru yolu, hukuki dayanağı, esas ve usuller ile başta Anayasanın ilgili maddesi olmak üzere bireysel başvuru yollarının hukuki dayanakları olan hükümleri içeren kanunların de yer aldığı kitaba derneğin internet sitesi üzerinden de ulaşılabileceğini sözlerine ekledi.


AA

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim