• BIST 79.933
  • Altın 125,207
  • Dolar 3,0841
  • Euro 3,3545
  • Konya 15 °C
  • Rasim Ozan Kütahyalı'dan Aziz Yıldırım'a Beyaz Futbol'da cevap TIKLA&İZLE
  • AVM gezilerine dikkat!
  • Suriyelilere Kepenk Ardında Kaçak Sağlık Hizmeti Veriyorlar
  • Rasim Ozan Kütahyalı'dan Aziz Yıldırım'a Beyaz Futbol'da cevap TIKLA&İZLE
  • AVM gezilerine dikkat!
  • Suriyelilere Kepenk Ardında Kaçak Sağlık Hizmeti Veriyorlar

Mahir İz Hocaefendi’yi anarken

Hasan Özönder

 

Zaman su gibi akıp gidiyor. Saatler saatleri; günler, haftaları; aylar yılları hiç durmadan yutup gidiyor… Vakit o kadar vefasız ki, yapmak istediklerimize, müsaade etmiyor: Niyet, düşünce ve tasavvurlarımızı uygulamamıza imkân vermiyor.

İşte bir örnek: “Mâhir İz hoca. Hakk’a kavuşalı kırka yakın yıl olmuş da, imanın, İslâm’ın bu büyük gönül adamını, aradan geçen bunca zaman içerisinde, yadeden bir yazıdan (İslâm’ın İlk emri: OKU mec., eylül, 1974, sf: 11-14) başka tahassürat kaleme almamışım. Ne gaflet, ne ihmal.

Mâhir İz Hocaefendi’yi, 1968 yılında tanıma şerefine erişmiştim. Bir dostunun yazıhanesinde telefonla, o yıllarda, İmam hatip Okulu müdürlüğünü yaptığı Fatih / Dramada’ki İmam-Hatip Okulu’nda hiç unutmam, saat 16’da buluşmak üzere sözleşmiştik. Saat 15 idi. Ben, İstanbullu olmamanın verdiği hata ile trafik yoğunluğunu hesaba katmadığım için bir saat sonrasına söz vermekle hata etmiştim. Onca çabama rağmen, ancak saat 17 sularında okul varabilmiştim. Hoca bu saate kalmamıştır ama gelmişken bir bakayım diyerek, kapıdaki görevliye yaklaşıp, sorunca, “Evet; odasında; sizi bekliyor” diyerek cevap vermesinden duyduğum heyecanı ve geç kalmaktan, kendisini bekletmekten dolayı duyduğum teessürü unutamam. Her basamağı bana saatler gibi gelen merdivenle katına çıkınca Hoca Efendi’nin, lâmbasını yakmadığı, fırsattan istifade ederek evrad u ezkârla meşgul olduğunu, oturuşundan zan ve tahmin ettiğim loş odasındaki masasına yaklaştım, elini öpüp, özür diledim. Kısa bir sohbetten sonra birlikte kalkarak, sohbet ede ede Kapalı Çarşı üzerinden, Cağaloğlu yolu ile Eminönü’ne indiğimizi hatırlıyorum.

Müteakip görüşmemiz, ertesi yıl olmuştu. Yaz tatilinde Emirgân’daki evde idi. Verdiği adrese göre Çınaraltı’nı bildiğim Emirgân’da, temmuz sıcağına aldırmayarak, sokak mahalle dolaşıp, adresini bulmuştum. Zilini çaldığım kapıyı, kendisi açmıştı. İçeriye buyur etti, bahçedeki sandalyeye oturup, sohbete başladık. Bir ara, “Efendim; biraz da olsa hayatınızdan lütfen bahseder misiniz?” dediğimde, “ Kısacası, tavîlü’l-emel, kasîru’l- amel birisi” (Emeli uzun, ameli kıt ve kısa birisi) deyiverseniz yeterli olur” şeklinde lâtîf ve lâtîfeli cevabını vermişti. Buna rağmen ben, anlattıklarını not etmiş ve kendisinin fotoğrafını da çekmiştim. O günün hatırası olan notlarımdan bazılarını ve fotoğrafını da, Fatiha’ya vesîle olması niyazı ile burada arz ve dercediyorum:

*Sadece kitâbî malumat kâfi değil; din adamlığı böyle olmaz. Tefekkür, tetkik, ta’mîk lâzım.

İmamlığı, gayyımlık haline getirmişiz. Müftülük, sadece haftada bir gün vaaz etmek ve soruları cevaplandırmak mıdır? Alem-şumul millet mefahirine de eğilmek lâzım. Meselâ Konya’daki Koyunoğlu Müzesi’nin daha müsait bir bina (Aziz hocamızın bu niyazı, 2 Şubat 1984 tarihinde gerçekleşmiştir) kazanması için, din adamlarımız, müftü efendi niçin meşkul olmuyor. Asıl yapılacak mühim işlerden biride bu. Herkesin amel-i salihi olmalı. Bu da bir amel-i salih’tir.

Düşünen yok; herkes ne yaptığını, ne yapacağını bilmiyor. Yeni bir İslâm Enstitüsü binası yapmaya şimdilik ne lüzum var ? İşte yapılacak iş, bu; Koyunoğlu’na müsait bir bina kazandırmak…

Bu müzenin çok methini duydum; ama göremedim. Göreceğim inşallah yani, sırf bu müzeyi görmek için bile Konya’ya gitmeli.

*Kışın on beş günde, yazın haftada bir Arnavutköyü Camii’nde toplanıp, meselelerimiz konuşuyoruz.

*TBMM kuruluşunda orada idim, zabıt Kâtibi olarak. .

*Hayatta bir çöpüm yoktur. Bu ev kızımın, Erenköy’deki de kızkardeşimindir. Kartımda ikisinin de adresi var ama hiçbirisi benim değil. Paraya, maddeye kıymet vermeyiz. Verseydik neler olurdu, neler”

 

Mâhir Hocaefendi’yi, o İstanbul Yüksek İslâm Enstitisü’nde hoca iken ben o yıllarda Konya Yüksek İslâm Enstitüsü’nde öğrenci idim. Bal damlası makaleleri, aşk yüklü satırlardan oluşan eserleri ile ve mezun ettiği öğrencilerden öğrendiklerimle onu yakından tanımaya çalıştığımı hatırlıyorum. Konya’yı teşriflerinden birinde, (Rahmetli) Dr. Hulûsi Baybal’ın Zafer’deki evinde yediğimiz yemeğin tadını unutamam. Enfes yemek midemizi, Hoca’nın yaptığı sohbet, gönlümüzü doyurmuştu.

Konu, yine, İslâmî nezaket, letafet, selimiyet, vukûfiyet idi. Vaktiyle bir imam efendinin, öğünerek kendisine “Namazda <Allahü Ekber> dediğim zaman milleti pırasa gibi yer sererdim” şeklindeki tarif, teşbih ve tavsıfini naklederek bundan, hiç hoş hoşlanmadığını ifade ile Müslümanların ve bilhassa din adamlarımızın fikir, dil, ifade nezaket ve letafetine son derece itina etmeleri gerektiğine” dikkati çekmişti de, meslek hayatım boyunca metod dersim olmuştu.

Mâhir Hoca, nev-i şahsına münhasır bir insandı. Bilgisi çok, geniş, ve derin idi. Konuşması tatlı, edebî; kalbi gibi kalıbı da geniş idi. İslâm Prensipleri’ne bi-hakkın vâkıf; tasavvufa bi’t-tahkîk âşnâ idi. Gönülden mü’min, kalbden âşık ve sâdık idi. “Amel-i sâlih” mefhumu üzerinde hassasiyetle durur, etrafındakilere bu konuda daimî tatbik, tembih ve tavsiyede bulunurdu. Saf ve duru bir zihne, sağlam ve sağlıklı hafızaya; köklü bir tefekküre sahip idi. İsmail Saib Molla’yı bulunca, 25 yıl onun dizinin dibinden ayrılmaz olan ünlü Alman şarkiyatçı Reşer hakkındaki anlattıkları enteresandır; Oskar Reşer, hocası İsmail Saib Molla’ya hürmeten ramazanda oruç tutarmış, sonra da, gerçekten Müslüman olmuş ve Osman Reşer adını almış. İsmail Saib Hoca’nın yirmi yedi kedisinin erzakını o, çarşıdan getirmiş. Bir gün sınıftaki tek talebesi olan Mâhir Efendi’ye demiş ki “Öyle şeyler biliyorsunuz ki, nasıl bildiğinize hayret ediyorum. Fakat öyle şeyler de bilmiyorsunuz ki, nasıl olup da bilmediğinize şaşıyorum.”

Mahir Hoca’nın, hocasına cevabı:

“İşte buna metodsuz Şark usûlü derler…”

Dînî ve millî konularda gayet hassastır. Bununla ilgili nefis bir hatırası şöyledir, rahmetli Ergun Göze’den dinleyelim: Almanya’da çalışan bir hanım tanıdığı, bir Almanla evlenmek durumundadır. Alman, Türk kızıyla evlenmek için, gösterilen arzu üzerine Müslüman olmuş ve ‘Murad’ adını almıştır. Bu mutlu nikâhın şahitliği için de, Mâhir Hoca’yı rica etmişlerdir. O da memnuniyetle kabul edip, gelmiştir. Amma o ne? Nikâh memuru, damadın adını “Murad” diyecekken, bir Alman adını söylemekte ve şahitlerden muvafakat istemektedir.

Bunun üzerine Mâhir Hoca der ki:

Ben, bu söylediğiniz ismi tanımam. Ben, ‘Murad’ın şâhidi olarak geldim. Binaenaleyh, okuduğunuz isim, Murad’ın ismi değil; defteri tashih edelim. ‘Murad’ın ismi resmî kayda geçsin.” Nikâh memuru, ”Müracaatta ‘ Murad’ ismi yoktur” der ve kız tarafının izahıyla anlaşılır ki, Alman genci, vakit darlığı sebebiyle, ismini değiştirmeden nikâh masasına oturmak durumunda kalmıştır. Durum anlaşılmıştır ama Mâhir Hoca, “Tanımadığım birine nikâh şâhidi olmakta mazurum” der ve salonu, kemâl-i izzetle terk eder…

Hoca Efendi, 9 Temmuz 1974, Salı günü Hakk’a yürümüştü. İdrak etmekte olduğumuz bu “9 Temmuz”, onun vefatının otuzikinci yıl dönümüdür. Kendisini rahmet ve şükranla anıyoruz. Ömrünü memleketimizin ilim ve irfanına adayan aziz hoca efendinin ruhuna, bu vesile ile hiç olmazsa bir Yasin-i Şerif daha okuyarak armağan edeceğim. Siz de, bu ikrama lütfen katılır mısınız?

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim