• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Konya 13 °C
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında

Kütüphanelerin Yaz Bereketi

Hasan Özönder

Yaz  ayları, çoğumuz için  tatil  fırsatıdır.Dağ  havasında,deniz kıyısında gezip-eğlenmektir. Ama eski hocalarımızın  bir  başka  tatil anlayışları  vardı: Kütüphanelerde,kitaplarla dinlenmek..                                                                                                                                     

 

Bundan elli yıl kadar önce,Yusufağa Kütüphanesi’nde,Mevlâna İhtisas Kitaplığı’nda, Koyunoğlu Müze ve  Kütüphnesi’nde okuyan,incelemelerde bulun yerli,yabancı ilimadamları görürdük.Meselâ, Ord.Prof.Dr. A. Süheyl Ünver’i, Prof. Dr. Ahmet Ateş’i, Prof. Dr. Annemarie Schimmel’i, Prof.Dr. Abdülkadir Karahan’ı, Prof. Dr. F. Nâfiz Uzluk’u, Abdülbaki Gölpınarlı’yı, Prof.Dr. Âmil Çelebioğlu’nu  yaz günlerini fırsat bilerek,Konya  müze ve kütüphanelerinde  tanıma  imkânını bulduğumu hatırlıyorum.Zaman zaman yabancıları  da görürdük.O zamanlar, Mevlâna Müzesi’ne gelen  ilim erbabına, rahmetli hocamız Necati Elgin  ve Ahmet Onay beyler  yardımcı olurlardı. Koyunoğlu’nun, misafirsiz  günü  geçmezdi.Yurt içinden ve yurt dışından  bir çok  bay,bayan araştırmacı unik bir yazmayı,nâdir bir objeyi görmek için gelirlerdi.Günlerce devam ederek,çalışırlardı.Saatlerce süren sohbetlerine  doyum olmazdı.                                                      

 

Yusufağa’nın  esas,ana  kapısı,bilirsiniz Sultan Selim Camii’nin içindedir.Üzerinde çok nefis kitabesi vardır.Cemaatin dikkatinin dağılmaması için ,bu kapı  kilitlenilerek,kuzeydeki bir penceresi kapı haline getirilmiştir.Bu,  kuzey-doğusundaki ilk pencere idi.Bir süre böylece kullanıldı.Ama, giriş-çıkışların ,cuma namazlarında  buralara kadar taşan  cemaati  ve  cenaze  namazı kılanları etkilemekte olduğu görülerek  kapı, bu günkü hali olan batıdaki bir pencereye alındı. 

 

Biz sekiz-on yaşımızda iken , bir miktar çocuk kitapları da bulunuyordu ki,arkadaşlarla buraya gidip geldiğimizi hatırlıyorum.Geçlik çağımızda,kitap,kütüphane ve okuma  zevkini alınca, daha fazla ve daha  dikkatlice girip-çıkmaya başlamıştık.İşte  yukarıda saydığımız değerli insanları  orada  çalışırken görürdük.Ateş Hoca,durmadan   cilt cilt yazmaları gözden geçirirdi.Süheyl  Bey, her gün   belli saate kadar kütüphanede kalır, yazmaları , bilhassa  bilhassa tıbba  ait olanları gözden geçirirdi . Selçuklu,Osmanlı dönemi ciltlerindeki motifler kopye ederdi. Tezhip,tezyinat, resim ve minyatürlerden  örnekler alırdı.Sonra da,şehri gezmeye çıkardı.Eski semtleri dolaşır, mimarî eserleri incelemeye gider,fotoğraflarını çeker,suluboya resimlerini yapardı .Bağışladığı dosyaları,defterleri bu güzel çalışmalarla doludur.

 

Sonradan öğrendik ki,Ahmet Ateş ve Süheyl Ünver gibi hocaların bir âdeti varmış; İnceleme ve araştırmalarını her yaz tatilinde,değişik  yerlerdeki kütüphanelerde  yaparlarmış.Aylarca  araştırarak elde ettikleri bilgi  ve belgeleri, eser,makale  ve tebliğler halinde  ilim dünyasına  sunarlarmış.

 

Şimdilerde  buralarda ,öyle  vefakâr müdâvimlerle  pek karşılaşmıyoruz.Belki de,bizim seyrek  ziyaretlerimizden dolayı  rastlayamıyoruz..Siz karşılaşıyor musunuz,bilmiyorum.

 

Gayet iyi hatırlıyorum,1962 yılında, Okul Aile Cemiyeti’nin   başarılı öğrencileri mükâfat olarak götürdüğü İstanbul gezimizde Ayasofya Camii’nin,şimdi Süleymaniyye’ye taşınmış bulunan  kütüphanesini de gezmiştik.Kapıdan  çıkarken,bize bilgi veren  memurun adını ve adresini  rica etmiştim; Abdurrahim Alpsar.. Mektuplaşmalarımız,görüşmelerimiz  yıllarca devam etmişti.Sonra Lâleli’deki Ragıp Paşa Kütüphanesi’ne  geçti.Rahmetlinin bir sözü  hâlâ hafızamdadır.Öyle demişti; Biz   ciltleri elden geçirken, dipte-bucakta kalmış; Veya  üçü-beşi bir araya getirilerek ciltlendiği için sadece ilkinin adı  ile kayıtlara geçmiş  ender      veya bilinmeyen yazmaları görünce,bir deftere  not alırız.Yaz tatilinde  araştırmaya gelen ilgili üniversite hocalarını haberdar ederiz.Bilseniz ne  kadar sevinir,memnun olurlar.Böylece,o güne kadar bilinmeyen bir çok eserin ,o hoca vasıtasıyla ilim âlemine tanıtılmasına  vesile oluruz. Faydalı olduğumuz için bundan biz de kıvanç duyarız.Sağ olsunlar,hocalar da,bu iyiliğimizi karşılıksız bırakmazlar, istemediğimiz halde,bize kumaş,gömlek,kravat  gibi  çeşitli  hediyeler   verirler..                                                                       

Ne kadar güzel bir yardımlaşma ,dayanışma  ve kadir-kıymet bilme  şekli..

 

O zamanlar araştırma yapmak daha zordu.Hava sıcak.Okuma salonları  yeterince aydınlatılamıyor.Şimdiki gibi,fotokopi,mikro-film,dijital imkânların hiç birisi hayalden bile geçmiyor.Zaman  mahdut.Vakti en iyi değerlendirmek için,başlarını kaldırmadan, hattâ genellikle, durup-dinlenmeden  yaprakları gözden geçirerek, durmadan notlar alırlardı.Defterler dolardı.Bazen sayfaların hepsini,hattâ eserin tamamını kaydettikleri olurdu..

 

Bana öyle geliyor ki, kütüphanelerin bereketi yazın  daha da  fazlalaşır. Topkapısarayı, Süleymaniye, Nuruosmaniye, Üniversite,Millet (Ali Emîrî Efendi) , Bayazıt   kütüphanelerinde ,milyonlarca otantik belgenin  yeraldığı Başvekâlet Arşivi’nde,müdavimlerinin sayısı, bu mevsimde hayli artar.Üniversiteler tatile girdiği  için,dünyanın dörtbucağından  araştırmacılar, Türk-İslâm  Medeniyeti’nin  menşei ; Osmanlı ilim,fikir,kültür ve sanat merkezi ve meşheri olan  İstanbul’a  akın ederler.Yazmalar,unik belgeler üzerinde çalışıp,dağarcıklarını yeni bilgi ve bulgularla doldurarak, sevinçle karışık gurur içerisinde memleketlerine dönerler.Millî  Kütüphane’de ,Türk Tarih Kurumu Kitaplığı’nda, biraz geç kalırsanız  yer bulamadığınız  bile olur.

 

Üniversite hocalarının  çoğu, kütüphanelerin yaz  bereketinden istifade etmek için  yurt dışına gittiklerinden veya Anadolu’ya dağıldıklarından, “Sahhaf ”lar nisbeten tenhalaşır. Buluşmalar,görüşmeler,tadına doyulmaz sohbetler azalır.Hocaların ziyaretleri , kış günlerindeki kadar fazla olmaz. Yaz tatilinde,taşradan gelen meraklı ve müşterilerin sayısı nispeten artar.Ama olanlarla,kalanlarla , zevkli  konu ve  fikir sohbetleri yine de yapılır.Çoğu satırlardaki  değil de hayattaki  bilgi ve görgülerle  kazanılmış  sadırlardaki  bilgiler aktarılır. Kitap ve kütüphanelerin bereketi böylece devam eder gider. Çünkü bilirsiniz, “Kitapçı Dükkânları”nın , İslâm dünyasında   medreseler kurulmazdan önce de ilim ve irfana  büyük hizmetleri olmuştur.Şimdilerde,çoğunun sadece satıcı olan kitapçıları,eskiden  başlı  başına birer âlim insanlardı.Bir konuda,bir araştırmada kendisine başvuranlara,dükkânındaki veya yakın kütüphanedeki   kaynakları bir bir söyler ,not  ettirirlerdi..Dükkânlarından,problemlerimizi yarı yarıya halletmiş olarak   ayrılırdık. Meselâ  bir Ekrem Karadeniz   vardı; Âmâ idi.Gözü görmezdi  ama,tabiri câiz ise kör değildi;Zihni,hafızası açıktı. Türk Musikisine dair  en güzel eserin yazarıdır.Nâdir ,seçme eserler bulundururdu.  Kitabı , ne kadar fazla bedel   teklif etse bile,el  ve her kişiye değil de, erbabı olan  yerli ve er kişiye  satardı.Aradığınızın bulunduğu rafı  ve yerini bilirdi.Portatif merdivenini kurar,oraya kadar çıkarak,el yordamı ile hemen  bulur,indirir , size  verirdi.Bayezid’deki Sahaflar Çarşısı’nda bulunan dükkânında,zamanın değerli insanlarının   görüşme ve sohbetlerinin feyz u bereketine   doyulmazdı.

 

Saydığım fedakâr,vefakâr isimlerin hiç birisi bu gün  sağ değil;Hepsi de,millet ve memlekete olan borç ve görevlerini  hakkıyla yerine getirmiş olmanın   huzuru içerisinde,onca yorgunluklarının  ardından  ebedî istirahatgâhlarında  dinleniyorlar..Ruhları şâd olsun.

Günümüzde  kütüphanelerin  yaz bereketi mi ?                                                                    

Merak etmeyin,yağmur ,yine bulutta... 

Yağdırmak bize düşer.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim