• BIST 83.048
  • Altın 146,881
  • Dolar 3,7605
  • Euro 4,0391
  • Konya -9 °C
  • Facebook'tan İslami sayfalara sansür
  • Çok kritik uyarı! Günlerce yağacak
  • İşte AK Parti'nin referandum sloganı
  • Facebook'tan İslami sayfalara sansür
  • Çok kritik uyarı! Günlerce yağacak
  • İşte AK Parti'nin referandum sloganı

Küresel teröre muhtaç olanlar

Ufuk Karadavut

Terör gelişmiş ya da gelişmekte olsun bütün ülkelerin sorunu haline geldi. Artık bu konuda iyi niyetli düşünmemizi gerektirecek bir gerekçe de kalmadı. Terör bazı büyük devletlerin yada bu alandan rant sağlayanların desteklediği bir oyundan ibaret olduğu açıkça görülüyor. Aslında bu emperyalist projelerin farklı bir uygulaması olarak düşünülebilir. Yani bir başka ülke ile savaş yaparak onlara zarar vermek yerine yine onların kanından ya da canından olan insanları kandırarak, heva ve heveslerini ön plana çıkararak kendi halkıyla savaştırmak daha ucuz ve daha uygun hale gelmiştir.

 

Artık günümüzde durum iyice değiştirildi. Küresel imparatorluklar kurularak uluslararası emperyalizmin içeriği değiştirilmeden şekilleri değiştirildi. Önceden sömürge imparatorlukları vardı. Sömürge imparatorlukları, merkezin çevreye hükmetmesiyle kendini besler ve büyütürdü. Ama şimdi durum değişti. Sömürge imparatorlukları Küresel imparatorluk, merkezin çevreyle beraber, hatta bazı çevre kuvvetlerinden de güç alarak, diğer merkezi güçlere hükmetmesi şeklini aldı. Dünya tarihinde yeni bir dönemdir ve her dönemin bir savaşı vardır. Savaşların bazısı sıcak olur, bazısı soğuk. Sıcak savaşlarda uluslar, devletler çarpışır;  ideolojik konumlar geri plandadır. Soğuk savaşta uluslar geri plandadır, ideolojiler, siyasi projeler savaşır. Önceki dönemde ideolojiler çarpıştı. Ülkeler birbirlerine girerek savaşmadılar. Şimdi, Soğuk Savaş sonrası dönemde, uluslar da savaşmıyor, ideolojiler de. Yapılan şey hemen her kesimin tepkisini ve düşmanlığı çekecek ortak bir düşman bulmaktır. Küresel ya da ulusötesi terörizm dediğimiz şey tam da böyle bir nitelik taşıyor.

 

Küresel terör emperyalizmi bütün dünyaya bir dayatma da yapıyor. Farkında olun ya da olmayın ama sizi bir seçenekle karşı karşıya bırakıyor. Yani küresel emperyalizmin şekil ya da isim değiştirilmiş şeklinin ya yanında yada karşısında yer alacaksınız. Yanında yer alırsanız  emperyalizmin hizmetine istemeseniz de girmiş oluyorsunuz. Ama karşı olursanız vay halinize. En büyük düşman ilan ediliyorsunuz. Hemen başlıyor müeyyideler. Terör örgütleri bir ülkenin sınırları içinde yer almıyorlar. Ülkeler arasında faaliyet göstermektedir. Zaten bir ülke içerisinde faaliyet gösterse kimse muhatap almaz. O ülkenin iç sorunu oluverir. Bu tür terör örgütleri emperyalist projelerdir. Örgütler kendilerine ihtiyaç duyulduğu için vardır. İhtiyaç olmadığı zaman tarih sahnesinden kaldırılırlar. Bazı ülkelerin gizli örgütlerinin terör örgütleri ile ilişkilerinin olduğu hakkında bazı dedikodu türü haberleri hemen her yerde duymuşsunuzdur. Bunlar içinde doğru olanları da abartılmış olanları da vardır. Ama sonuçta ilişkileri var olduğu anlaşılıyor. Mesela bir PKK, eğer gizli örgütler ve büyük küresel güçlerin desteği olmazsa bu kadar güçlenemez. Güçlenmesi dünya gerçeklerine aykırı olurdu ki buna zaten izin verilmezdi.

 

Dünya tarihine ve ekonomik yapılanması dikkatle incelenirse dönem dönem bazı çatışmaların olduğu ve bu çatışmaların kaynağını da ülkelerin hâkim olma düşüncelerinden kaynaklandığı görülür. Savaşın galibi durumundaki güç 19. yüzyılda İngiltere’ydi. 20. yüzyılda ise ABD. Günümüzde de ABD bu egemen gücünü korumaya çalışıyor. Egemen güce sahip olanlar mevcut olan kuralları değiştirme ya da yeni kurallar koyma hakkına sahip oluyor. İstedikleri gibi bir ortam oluşturduktan sonra dünya nimetlerini yemeye başlıyorlar. Hasbelkader bu egemenlikten -onlara göre- bazı küçükler faydalanıp palazlanmaya başladıklarında da başlarına terör belası açılmaya başlıyor. Yıllarını, paralarını ve emeklerini terör için harcayarak büyümelerini ve enerjilerini bitiriyorlar. Sonuçta da küresel güçlere teslim oluyorlar.

 

Küresel terör bir amaç değil artık bir araç haline dönüşüveriyor. Mesela, II. Dünya Savaşı’ndan sonra dünya ekonomisinin örgütlenmesi büyük ölçüde Amerika’nın arzularına göre gerçekleştirildi. Birleşmiş Milletler başta olmak üzere, IMF, Dünya Bankası, Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Gıda Örgütü gibi pek çok oluşum esas itibariyle Amerikan şirketlerinin dünya çapındaki faaliyetlerinin yaygınlaşmasına, güçlenmesine, Amerika’nın bir büyük ekonomik güç olarak  öne çıkmasına yol açtı.

 

Orta Asya’dan Ortadoğu’ya kadarki bölge, dünyanın petrol, doğalgaz ve diğer hammaddeler bakımından en zengindir.  Buralara sahip olup hükmetmek dünyaya sahip olup hükmetmek gibidir. Buralara sahip olabilmek içinde sindirim aracı olarak terörizm kullanılmaktadır. Özellikle o bölge ve ülkenin insanlarından oluşan terör grupları örgütlenerek bazı terör eylemleri yapmaları nedeniyle terörizminin küreselleşmesini sağlamaktadırlar. Sonuç olarak ta ABD yönetimi o ülkelerde siyasi baskı kurmakta ve yönetimleri kendi yanında olmaya zorlamaktadır. Bunda başarısız olduğunu söylemek mümkün değildir. Bölge ülkeleri kendilerini o terör odaklarından uzak tutmak için mecburen Amerika’nın safında yer almaktadırlar. Üçüncü bir seçenek kalmamaktadır.  Örnekleri çevremizde çok. İnceleyin ve görün…

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim