• BIST 83.067
  • Altın 147,029
  • Dolar 3,7912
  • Euro 4,0490
  • Konya 0 °C
  • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!
  • Hakan Şükür'ün istifa mektubunu bakın kim yazmış!
  • FETÖ'nün yeni rüyası! Bu kez iyice uçtular
  • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!
  • Hakan Şükür'ün istifa mektubunu bakın kim yazmış!
  • FETÖ'nün yeni rüyası! Bu kez iyice uçtular

Küresel stoklar eriyor...

Ufuk Karadavut

Buğday ve mısırda küresel stoklar eriyor...

 

Küresel ısınma, kuraklık, açlık susuzluk kelimeleri sizin için ne ifade ediyor. Bu kelimeleri duyunca uç noktalarda mı duruyorsunuz. Sağlıklı düşünebiliyor ve sağlıklı karar alabiliyor musunuz? Bazılarımız işi ciddiye almazken bazılarımızda aşırı abarttı. Genel olarak yaptığımız gibi ifrat ve tefrit noktasında bir türlü dengeyi kuramadık. Peygamberimizin tavsiyelerini her zamanki gibi tutmadık. O Yüce insan ne demişti; “En iyi yol orta yoldur”. Elbette bu tür çığırtkanlık yapanlar büyük ölçüde bu işlerden nemalananlar olduğunu düşünüyorum.

 

Bütün bunlara rağmen küresel gıda stoklarının belli bir miktar azaldığı Dünya Gıda Örgütü tarafından belirtilmektedir. Elbette azalmanın ölçüsü tartışılabilir. Azalma kriz boyutunda mıdır? Eğer bu boyutta ise ne tür tedbirlerin alınması gerektiği değerlendirilmelidir. Çünkü normal zamanda alınacak tedbirler ile kriz zamanı alınacak tedbirler arasında farkların olması doğaldır.

 

İnsanlık için temel besinler buğday, mısır ve çeltik (prinç)’tir. Bu besinler dünyada hâlihazırda yaşayan 6 milyar civarında insanın yaklaşık 5 milyarı tarafından kullanılan besin kaynaklarıdır. Dünya buğday ve mısır üretimleri, geçen yıla göre azalması beklenmekle ile talebin giderek artmasının stokların erimesine yol açtığı bildirildi. Çeltik üretiminin zaten sulu koşullarda yapılması nedeniyle ciddi bir azalma olmamasına rağmen su kaynaklarındaki azalma nedeniyle hemen olmasa bile önümüzdeki dönemlerde ekim alanlarında belirgin bir azalmanın yaşanacağı beklenmektedir. Uluslararası Hububat Konseyinin (IGC) hazırladığı raporda geçen yıl dünya buğday üretimi, bir önceki yıla göre 31 milyon ton daha düşük olmuş ve 587 milyon ton düzeyinde gerçekleştiği tahmin edilmiştir. Raporda, Rusya'da domuz ve kanatlı sayısının artışına bağlı olarak yemlik kullanımının artması, Avustralya'da da otlakların sıcaklardan kuruması yüzünden hayvanların daha fazla yemle beslenmesi zorunluluğunun olması nedeniyle dünya buğday tüketiminin, bir önceki raporda belirtilen tahminden 1 milyon ton daha fazla (607 milyon ton düzeyinde) olacağının beklendiği belirtildi. Konseyin Kasım ayı son raporunda, küresel buğday stoklarının geçen yıla göre yüzde 15,5 oranında azalarak Temmuz 2006/Haziran 2007 dönemi sonunda 114 milyon tona düşeceğinin tahmin edildiği kaydedildi. Buna göre, beş başlıca ihracatçı ülkenin 55 milyon ton olan düzeyinde olan stoklarının 2006/07 sezonu sonunda 32 milyon tona düşmesinin beklendiği de ifade edildi.

 

Konseyin raporunda mısır bitkisi içinde pek iç açıcı olmayan açıklamalar ve tahminler yapılmıştır. Mısır üretim miktarında da belirgin düşüşler olduğu ve zaman içerisinde gıda temini konusunda sıkıntıların yaşanacağı korkusu rapora hakim durumdadır. IGC, söz konusu raporunda, ABD ve AB'nin üretim tahminlerinde yapılan ilave azaltmalar paralelinde, Temmuz 2006/Haziran 2007 dönemi dünya mısır üretimi öngörüsünü, geçen rapordan 2 milyon ton, geçen yıldan ise 5 milyon ton düşürerek 688 milyon ton düzeyinde açıkladı. 2006/07 sezonu dünya mısır tüketimini geçen yıldan 21 milyon ton daha fazla 721 milyon ton düzeyinde gerçekleşmesini bekleyen IGC, Pasifik Asya'nın kanatlı ve domuz eti sanayilerindeki devam eden büyümeye bağlı olarak mısıra olan talebin arttığını bildirdi. Dünya buğday ticareti öngörüsünü 0.9 milyon ton yükselterek rekor şekilde 81.5 milyon ton düzeyinde olacağını tahmin eden IGC, 2006/2007 dönem sonu küresel mısır stoklarının geçen yıla göre yüzde 26,4 oranındaki azalmayla 92 milyon tona gerilemesinin beklendiğini açıkladı. Rapora göre, mısırda söz sahibi olan ABD'nin, sezon sonundaki mısır stoklarının ise geçen yıla göre yüzde 52,5 oranındaki düşüşle 23.8 milyon ton civarında olması bekleniyor.

 

Ülkemizde de özellikle yem sanayisindeki gelişmelere paralel olarak mısır talebinin ciddi olarak arttığı gözlenmektedir. Bu talebe bağlı olarak ülke genelinde bir adeta bir mısır seferberliği başlatılmıştır. Hemen her yere mısır ekilmesi tasfiye edilmiş ve destekler verilmiştir. Bunda en fazla karı da tohumluk firmaları ve bu firmaların desteklediği kişiler elde etmiş, ancak yer altı ve yer üstü suların bilinçsizce kullanan üreticiler en büyük zararı görmüşlerdir.

 

Buğday ve mısır stoklarının dengeli bir şekilde varlıklarını sürdürebilmeleri için iyi bir planlamanın yapılması gereklidir. İnsanların bu konuda korkutularak değil de bilgilendirerek çalışmaların yapılması faydalı olacaktır. Tarladan sofraya gelene kadarki aşamalarda insanların tasarruf etmelerinin kendi yararlarına olacağı ve geleceklerini ciddi anlamda etkileyeceği anlatılmalı ve halk ikna edilmelidir. Korkutmayla bu işini başarılı olması olsa bile sürekliliğinin sağlanması mümkün gözükmemektedir.  Tabi, burada yine ‘Yiyiniz, içiniz ama israf etmeyiniz’ emrinin iyi anlaşılamaması ile karşı karşıya olduğumuzun altını özellikle çizmek isterim.

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim