• BIST 79.037
 • Altın 126,570
 • Dolar 3,0983
 • Euro 3,3853
 • Konya 17 °C
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
 • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
 • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü

Kur’an asrındayız…

Mehmet Kanmaz

“Kur’an asrındayız” dememin sebebi, son iki yüz yıldan bu yana, siyasetin zihinleri bloke eden işgalinden bugün biraz uzaklaşarak âleme baktığımızda, müspet ilimler alanında “Kur’ani temelli Harikalar asrındayız” denmeye değer gelişmeler yaşanıyor. Bir kaç asırdır, bilim adına Yaratıcı’yı inkâra dayanak yapılan yargılar sorgulanıyor ve hatta alt-üst oluyor.

Söz gelimi, çağdaş İngiliz filozofu Antony Flew, (1923-2010) evrenin yaradılışında ve DNA araştırmalarında bir çeşit “zeka” bulunduğunu seksen yaşından sonra fark etti. Ateist gömleğini çıkardı, bir “Yaratıcı var” dedi. Yaratıcıyı inkâr telkin eden görüşleriyle insanları yanılttığı için özür diledi. Hayatın ve eşyanın var olmasında “zekâ sahibi bir gücün var olduğunu” itiraf etti. Flew’in dili, İlahi kudreti tarife ancak o kadar yetti. “Zeka sahibi” dediği bu kavramın sahih açılımı, Bediüzzaman Said Nursi’hz.lerinin metinlerinde, “ilim, irade ve kudret sahibi”, Kadir-i Mutlak bir yaratıcı olarak geçer.

Pozitivist düşünce, özellikle 19. ve 20. yüzyılda bilginin kaynağını, tevhidî bağlamından koparıp aklın tekeline verdi. Bediüzzaman’ın görüşünr göre ise bilgi, Allah’ın isimlerinin tecellisinde saklıdır. Akıl, bilgiyi tanıma ve temyiz aracıdır. İlmi araştırmalar,  tevhide delil olacak vesileleri üretecek ve ona şahitlik edecekti. Bu görüşünü, Mektubat isimli eserinde daha açık dile getirir. “Akl-ı beşer, hakiki fenn-i  hikmet kütüphanesini  ondan (kâinat kitabından) aldı ve ona göre yazdı” der.

Yani beşer aklının ulaştığı bilgiler, yaratıcının, “Kainat kitabına” koyduğu kanunları, fark ve müşahede etmekten ibaretti. Hatta her bir peygamber mucizesi, Bediüzzaman’ın nazarında, ilmi buluşlara ilham veren öncü göstergelerdir. Her mucize, insanlığa yeni buluşların ipuçlarını verir. İnsana düşen,  “çalış”mak “ve” “bul”maktır.

Arşimet, yoğunluğuna göre “sıvıların kaldırma gücü” olduğunu fark etmiş, “buldum” diyerek, milattan üç yüz yıl önce, kainatta var olan bu kanundan ilim dünyasını haberdar etmişti.

“Newton” isminde bir İngiliz, prematüre doğumuyla hayata tutunamasaydı, “yer çekimi” diye bir kanunun varlığını fark etmiş olmayacaktık.“İnsana, bir kurttan ipeği giydiren, zehirli böcekten  balı yediren” Yaratıcı Kudret, prematüre bir çocuğa  verdiği hayat ve taktığı akıl sayesinde, insanlığı yer çekimi kanunuyla tanıştırdı.

İnsanlığının bilinen tarihinden bu yana  beşer aklı, her an, bilim adına “kâinat kitabındaki” kanunları, istidatları ile  arıyor ve buluyor. Sonsuz sırları ve hikmetleri içinde barındıran “Fenn-i hikmet kütüphanesi”ni, yani  “kâinat kitabını” okumasını bilen insan aklı, bu yöndeki keşif yolculuğuna kesintisiz devam ediyor.

İlim dünyası, “tecessüs meyli sayesinde” pozitivizmin dayattığı  varlık- yokluk hakkındaki  algı ve ezberleri alt üst eden yeni bulgulara ulaşmaya başladı.

Son yıllarda Cern deneylerinde Higgs bozonu ile tanıştık. Pozitivistlerin iddia ettiği gibi kainatın maddeden değil, enerjiden (nur)’dan yaratıldığını kabule doğru güçlü bir eğilim başladı.İlim adamları, Fransız Lavoisier’in 18. yy’da ortaya attığı “Kütlenin Korunumu Kanunu” gereğince, “var, yok olmaz; yok da var olmaz” diyorlardı.Ne var ki, bazı atom altı parçaların, aynı anda, hem varlık, hem yokluk tecellileri gösterebildiği, araştırmalarda artık gözlemlenir hale geldi. Yani madde âleminde, hem var oluş ve hem de yok oluşların yaşanabildiği  görüldü. “Vardan yok, yoktan da var olmaz” kuralının doğru olmadığı ispatlanabilir hale geldi. Cern deneyi,  “yoktan yaratmayı” akıl dışı ve imkânsız (mümteni) görenleri büyük hayal kırıklığına uğratıyor.  Çağımızda, bu konularda söyleyecek sözü olanların başında, şüphesiz, Bediüzzaman  Said Nursi vardır. Laboratuvardaki  “kütle korunumunun”, diğer bir ifade ile Lavosier Kanununun, doğru olmadığını ve bir Yaratıcıyı inkara dayanak gösterilmesini, seksen yıl evvel yazdığı eserlerinde çok açık eleştirmişti.Risale- i Nur Külliyatı’nın ana omurgasını teşkil eden tevhid, varlık ve yaradılış konularındaki  temel ifadelerinden birisi şudur:

“Kadîr-i Mutlakın iki tarzda, hem ibdâ', hem inşa suretinde icadı var. Varı yok etmek ve yoku var etmek en kolay, en suhuletli, belki daimî, umumî bir kanunudur. Bir baharda, üç yüz bin envâ-ı zîhayat mahlûkatın şekillerini, sıfatlarını, belki zerratlarından başka bütün keyfiyat ve ahvallerini hiçten var eden bir kudrete karşı "Yoğu var edemez" diyen adam, yok olmalı! (B.S. Nursi, Lem’alar, sh:316, Söz Basım)İlim dünyası, şimdi “var’ın yok, yok’un da var” olabildiğini müşahede etmenin heyecan, hayret ve şaşkınlığını yaşıyor.

Başka bir ifadeyle “zaman ihtiyarlandıkça Kur’ân gençleşiyor, rumûzu tavazzuh ediyor”du.

Önümüzdeki yıllarda Doğudan, Batıdan, tabiat perestliğin, bakar perestliğin, her türlü pozitivist ve metaryalist kalelerin bir bir çökmekte olduğuna ilişkin haberler gelmeye başlarsa, kimse şaşırmasın. Yukarıda temas ettiğimiz gelişmeler, bunun öncü ve habercisidir.

Demişti ki, “Ben rahmet-i İlâhîden ümit ederim ki, mevtim, hayatımdan ziyade dine hizmet edecek.” Bilim ve “Birlik” hakikati hakkında bir asır önce yazdıklarına ve bilimin ulaşmaya çalıştığı hedeflere bakılırsa, vefatından elli beş sene sonra, mevtinin,  gerçekten “hayatından ziyade  hizmet edeceği” bir  döneme giriliyor.

Van Kalesine doğru yolu düşen olursa, müspet ilimlerin elimize vermeye başladığı tevhidin “bu bahar hediye”lerinden bir demeti, Horhor Medresesinin kapısına takıversin. Hem, “ne mutlu size” diye, sizi kutlayacak, hem ruhu şad olacaktır…

                                                                                               

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Yamtar
20 Haziran 2015 Cumartesi 17:50
17:50
Said-i Nursi bir gün Arvasî hazretlerine yazdığı kitapları verir ve üstad bir kontrol et bakalım der. Arvasi hazretleri de "Ey Sait bizim ecdadımız neyi eksik bıraktı da sen tamamlayacaksın" diyerek eline aldığı kitap denilen şeyleri fırlatır atar. Yazar galiba bu Kürde fena tutulmuş. Allah akıl fikir versin.
88.252.238.181
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim