• BIST 79.933
  • Altın 125,211
  • Dolar 3,0841
  • Euro 3,3545
  • Konya 14 °C
  • Rasim Ozan Kütahyalı'dan Aziz Yıldırım'a Beyaz Futbol'da cevap TIKLA&İZLE
  • AVM gezilerine dikkat!
  • Suriyelilere Kepenk Ardında Kaçak Sağlık Hizmeti Veriyorlar
  • Rasim Ozan Kütahyalı'dan Aziz Yıldırım'a Beyaz Futbol'da cevap TIKLA&İZLE
  • AVM gezilerine dikkat!
  • Suriyelilere Kepenk Ardında Kaçak Sağlık Hizmeti Veriyorlar

KÖY ODALARI’NI YAŞATMALIYIZ

Hasan Özönder

KÖY ODALARI’NI YAŞATMALIYIZ

 

Türk Milleti,  misafirperverliği ile de ünlüdür. Halkımız, geleni,  “Tanrı Misafiri” olarak görüp, kabul ederek, bağrına basmıştır. Anlayış, şuur ve idrakin böylesi ve bu derecesi başka hiçbir millette görülmez. Çeşitli vesilelerle yurdumuza gelen, şehir, köy, kasaba, hattâ yaylada bir Türk evine misafir olan yabancılar gördükleri, kendilerinin akıllarından bile geçmeyen yakın, sıcak ve samimi alâka ve ikramdan dolayı şaşırırlar. Duydukları memnuniyeti anlata anlata bitiremezler. Beyni yanlış mahfillere ipotekli olmayan her kes bilir ki,  “Türk Misafirperverliği”, dünyaca ünlüdür.

Misafiri, güler yüz ve tatlı dille buyur eder, en iyi şekilde ağırlarız. Türk insanının yüce Dini’nden ve millî hasletlerinden gelen bu tutumu, başlı başına enteresan bir konu olan, “Köy Odaları”nı topluma kazandırmıştır. Bunlara “Mahalle Odaları” da denilir. Eskiden her köyümüzde bir, hatta birçok  “Köy Odası” vardı. Bağın, bahçenin veya avlunun uygun bir yerinde inşa edilmişlerdir. Evi elverişli olmayanlar, gelen misafirleri, rahat etmeleri için buraya alırdı. Tek katlı olanlar varsa da, genellikle fevkanî olarak yapılmışlardır. Kalınacak geniş oda üst kattadır. Altta ise, bineğinin ihtiyacının karşılanıldığı ahır ve samanlığa yer verilmiştir.

Oda, köyün hali-vakti yerinde olan ağaları tarafından yaptırılırdı. Buranın bakımı ve ağırlanımı, babadan oğula, anadan kıza intikal ederdi. Sırası gelen herkes, büyük bir zevk ve onurla görevini yerine getirirdi. Bunlara, “Oda Sahibi” denirdi. Bazan orta gelirli ama misafirperver birkaç köylünün birleşerek yaptırdıkları odalar da vardır. Yapı, genellikle, bir giriş ve bir de genişçe odadan meydana gelmiştir. Kapıdan küçük bir antreye geçilir. Burada musluk, odunluk ve helânın bulunduğu da olur.

Buradan, esas odaya geçilir. Bir tarafta destilik, aynalık ve yüklük vardır. Kahve ve çay avadanlığı da buradadır. Bu rafların en alttaki kısmı, mevsimine göre, odun, ıbrık, sabun ve leğenin bulunduğu dolaptır. Beyaz keten perdeli  pencerelerin aydınlattığı, duvarlarında   eşya dolap(lar)ının da yer aldığı odanın  tabanı, geleneğe ve imkânlara  göre hasır, keçe  veya  halı, kilim ile  döşenmiştir. Kenarlarda, duvar yastıkları dizilidir. Bunların önünde, kabartılmış sıra yün minderler serilidir.

Odanın, bakım, onarım ve yeme, içme, ısıtma, aydınlatma gibi her türlü kullanım ve ağırlama işleri, sahibi olan ağa tarafından karşılanılırdı. Yemekler evde hazırlanılıp, sinilerle buraya getirilerek, misafir(ler)e ikram edilir... Bu konudaki temiz duygular o kadar yüksek idi ki, köydeki mükerrer köy odaların sahipleri, misafiri ağırlama, memnun etme hususunda, fazla belli etmemekle beraber, birbirleriyle güzel ve hoş bir rekabet ve yarışa girişirlerdi.

Mekânın döşemesi, cam ve perdeleri, gayet temizdir. Yüklük, yatak, yorgan ve yastıkların üst süte yerleştirildiği geniş dolap olup, duş almak için de kullanılabilecek şekildedir.

Köy ve Mahalle Odaları’nda, yatıya gelen misafir ağırlanıldığı gibi, başka uygun yerin olmadığı köylerde, sünnet, nişan törenleri; Asker uğurlama, barana, yâren meclisleri gibi sosyal işler için de kullanılırdı. Dinî sohbetler ve törenler burada da yapılırdı. Gençler,    genellikle burada eğlence düzenlerlerdi.

Köy Odası sahibi olmak, insana sevinç, övünç ve kıvanç verirdi. Ecdadın ruhunu şâd eden, Allah’ın rızasını celbeden bir hayır işi olarak kabul edildiği için, elden gelen her türlü imkân seferber edilirdi. İkram işi o kadar önemli tutulurdu ki, babalarından kalan köy odasını yöneten kardeşler arasında da, misafiri memnun etme hususunda, güzel bir rekabet görülürdü. O kadar ki  bazılarında, odada bulunan  eşya dolapları, kardeşler  arasında taksim edilmiştir. İçini, şeker, lokum, kuruyemiş, meyve gibi bir zamanlar en makbul ve muteber yiyeceklerle doldurup misafirlere ikram etmek hususunda âdeta yarışırlardı.

Köye gelen arkadaş,  eş, dost, dinadamı, öğretmen, memur, müfettiş ve diğer resmî görevliler,  evin müsait olmadığı durumlarda, bu odada en iyi şekilde misafir edilirlerdi. Uzun kış gecelerinde geç saatlere kadar süren sohbetlerin, çıkarılan oyunların, yapılan eğlencelerin tadına doyulmaz, uzun zaman dilden dile aktarılırdı.

Geceleyen misafirin ibadetine kolaylık sağlamak için bazı incelikler düşünüldüğünü görüyoruz; Meselâ,  kıble yönünü göstermek için, iki pencere veya dolabın arasına, ahşap çerçeve veya boya ile zarif bir mihrap teşkil edilmiştir. Bazılarında ise, odanın kıble tarafındaki askıya, örnekleri bu gün Konya Etnografya Müzesi’nde sergilenmekte olan özel bir peşgir asılmak suretiyle kıble belirtilmiştir… Dikdörtgen biçimindeki bu dokuma peşgirin bir ucunun kenarına: “Ey misafir kıl namazı, kıble bu câniptedir.”; diğer ucuna da,    “İşte leğen, işte ıbrık, işte peşgir iptedir:” cümleleri, renkli ipliklerle işlenilerek yazılmıştır. Bütün bunlar atalarımızın, nezakete, nezafete, irfan, idrak ve inceliğe, ne kadar büyük önem ve değer verdiklerinin enfes örneklerindendir.

Misafirperverliğimizin mücessem anıtı ve alâmeti olarak da algılayabileceğimiz yüz akı bu odalar, günümüzün değişen hayat şartları, farklılaşan kültür ve sosyal anlayışı sebebiyle, birçok köyümüzde, artık kullanılmaz olmuştur. Uzun yıllardan beri kullanılmadığı için de, mukadderatlarıyla başbaşa kalmış, birçoğu, bakımsızlıktan viran duruma gelmiş ve hattâ yok olmuş, sadece adları kalmıştır. 

Konya’nın birçok köyünde de bu odalar, uzun yıllar görev yapmışlardır. Bunlar arasında, inceleme ikânını bulduğumuz Hocacihan, Başarakavak, Hatunsaray, Apsarı, Engil, Bermende, Abditolu, Karakaya, Hayıroğlu, Eşmekaya, Obruk, İsmil gibi daha pek çok beldelerimizde bulunan bu tür odaların bir kısmı kullanılmadığı için zamanla yıkılıp kaybolmuşsa da, bu gün de ayakta olanlar vardır.

Değişen şartlara rağmen ve her ne kadar kullanılmasa da,”Köy Odaları”nın, bakım ve onarımlarının muntazam olarak yapılmak suretiyle ayakta tutulmasının ve gelecek nesillere bir örnek olarak bırakılmasının elzem olduğuna inanıyoruz. Çünkü Köy Odaları, aziz milletimiz’in misafire, dayanışmaya, yardımlaşmaya, birliğe, beraberliğe, hısım–akraba ziyaretlerine, sıla-i  rahm yapmaya verdiği  büyük önem ve değerin, en güzel  ve mücessem örneğidirler. Misafirperliğimizin maddede mütevazı, ama mânâda muhteşem anıtıdırlar. Bizi biz yapan sosyal ve kültürel değerlerimizden biri olan Köy Odaları’nın, sahipleri şayet kalmadıysa,  imece usulü, komşularının elbirliği ile ayakta tutulmasının çok yönlü faydaları vardır. Onarılmış, döşenmiş, bakımlı haliyle bunları gören genç neslin, dedelerinin büyüklüğünü ve üstün vasıflarını daha iyi anlama ve millî değerlerimize sahip çıkarak yaşatma konularında bilinçlenmelerine son derecede yardımcı olacağı muhakkaktır.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim