• BIST 78.333
 • Altın 127,451
 • Dolar 3,1120
 • Euro 3,4015
 • Konya 16 °C
 • KPSS ihbarcısına "etkin pişmanlık" imkanı
 • Hande Fırat 15 Temmuz'un kamera arkasını yazdı
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • KPSS ihbarcısına "etkin pişmanlık" imkanı
 • Hande Fırat 15 Temmuz'un kamera arkasını yazdı
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi

Konya’nın Ufkunda Yeni Ünivesite

Hasan Özönder

Geçen hafta, telefondaki gayet nâzik ve kibar sesli bir görevli, Başkan Hüseyin Üzülmez Bey’in pazar günü Konya Ticaret Odası’nda yapacağı toplantıya davet etmişti. Belirtilen gün ve saatte gittim. Bir hayli kalabalık basın mensubu, ilgililer ve görevliler, büyük salonda yerlerini almışlardı.

Hüseyin Bey, selâmlama konuşmasından sonra, toplantının amacı hakkında açıklamaları muhtevî, soruları da cevaplayan doyurucu bir konuşma yaptı. Verdiği bilgiler, aylardan hattâ yıllardan beri kamu oyunun büyük bir merakla beklemekte olduğu hayırlı bir faaliyetin sonucu hakkında idi. Salonda bulunanlar gayet iyi anlamışlardı ki, yıllar önce çıkılan, büyük azim, sebat ve cesaretlerle dolu olarak koşulan ve birbirinden çetin engeller ve engellemeleri maharetle aşılan maraton, başarı ile sonuçlanmıştı, Başkan Üzülmez Bey,   KTO – KONYA EKONOMİ VE TEKNOLOJİ  ÜNİVERSİTESİ’nin, büyük  yorgunluk ve mücadelelerin ardından, gerçekleşme   noktasına geldiğini müjdeliyordu. Büyük uğraşılardan sonra gerekli formaliteler yerine getirilmiş ve ilim yuvasının temelinin atılmasına kadar gelinmişti.

Bu büyük müjde, salondaki Konya’yı seven, Konya’nın büyümesine, gelişmesine ve yücelmesine gönül vermiş herkes tarafından büyük bir memnuniyet meydana getirdi.  Bu son derecede sevindirici haberi okur ve izleyicilerine ulaştırmak isteyen pek çok objektif ve kamera uzun süre kayıtlar yaparak, bu tarihî güne tarih düştüler. Basın mensuplarının detay istedikleri noktalarda Başkan Bey, aydınlatıcı açıklamalarda bulunarak,  yeterli bilgiler verdi.

O anda hepimiz, Konya’nın ufkunda doğan yeni bir üniversitenin, Konya’yı gölgesine ve destek kanatları altına almakta olduğunun sevinç, kıvanç ve heyecanını, bütün varlığımızla hissediyorduk.  Bu bir bakıma, Konya Tarihi’nde yeni bir çağ, yeni bir milat idi. Konya’yı diline evrad, gönlüne ezkâr edinmiş olanlar bilirler ki, Konya’da bir Üniversitenin açılması çabaları, yaklaşık yarım asır önce başlamıştı. Nice kalem, dil ve söz sahibi insanlarımız, her vesile ile yıllarca konuyu gündeme getirerek, olumlu hava ve ortamın oluşması için büyük gayret ve emek sarfetmişlerdir. Gazete ve dergilerimizin koleksiyonlarında, TBMM tutanaklarında bunlara dair birçok belge ve malzeme bulunmaktadır. Halkımız, bu emek sahiplerini her zaman rahmet ve minnetle anacaklardır. Yıllarca süren bütün bu çalışma ve çabaların sonunda gün geldi Konya, gözbebeğimiz Selçuk Üniversitesi’ne kavuştu. Şimdi, bu ilim yuvamızda, yurdumuzun dört bir yanından, hattâ dünyanın çeşitli ülkelerinden öğrenim ve ihtisas yapmak için gelmiş binlerce öğrencimiz bulunmakta ve yarınki hizmetlerine hazırlanmaktadırlar.

Sayın Hüseyin Üzülmez Beyin, temel atma safhasına gelindiğini müjdelediği yeni üniversite, birçok yönden,  büyük farklılıklar göstermektedir. Her şeyden önce adı, son derecede dikkat çekici ve heyecan vericidir:  “KTO-KONYA EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ”... Amacını gösteren adındaki  “Ekonomi” ve “Teknoloji” konuları, sadece şehrimizin ve yurdumuzun değil, aynı zamanda bütün dünyanın, teneffüs edilen hava kadar ihtiyaç duyduğu ve bütün insanların geleceğine çağlar boyunca yön veren iki hayatî dinamiklerdir. İnşaallah,buradan yetişecek çağdaş bilgi ve becerilerle donanmış gençlerimiz,günü  gelecek,şehrimize ve yurdumuza,hattâ dünyanın bütün  insanlarına, ışık tutacak, ekonomik ve teknolojik hayatımızda  yeni atılımlar  ve açılımlar  hazırlayacaklardır..

Başkan Hüseyin Üzülmez Bey’in konuşmasındaki, beni bir anda Konya’nın engin ilim, fikir ve kültür tarihinde,  sekiz yüz yıllık bir zaman tüneli içerisinde cevelân ettirerek, gönlümü şenlendirip, gözlerimi yaşartan şu paragrafın altını çizdim: “Konya,  Selçuklu ve Osmanlı döneminde medrese kentiydi. Osmanlı’nın son dönemlerinde bile Konya’da 500’den fazla medrese faaliyet gösteriyordu. Amacımız, bu gün de Konya’yı, çağdaş üniversitelerin bulunduğu bir “Üniversiteler Şehri”  haline getirmektir. Bu amaca ulaşmak için, Konya Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı olarak çalışmalarımıza başladık. Şunun müjdesini sizler aracılığıyla halkımıza vermek istiyorum ki; Konya’ya tarihî misyonuna uygun bir üniversite kazandırıyoruz.”...

Kapsayacağı fakülteler hakkında verilen bilgilerden,  necip Milletimiz’in ve aziz Yurdumuzun, yıllardan, hattâ asırlardan beri ilerlemesini geciktiren engelleyen ve köstekleyen prangalardan kurtulmasının ve tarihî misyonuna kavuşmasının inşallah yakın olduğu sezgisini aldık...

Konya ve Konyalılar, her şeyin en güzeline lâyıktır. Bu mübarek şehrin tarihî değerleri ve köklü birikimi, daha birçok üniversitenin açılışını besleyecek, destekleyecek ve ihtiyacına rahatlıkla cevap verebilecek kalite ve kapasitededir. Göreceksiniz bunu,  çok geçmeden yeni üniversitelerin açılış hazırlık ve girişimleri takip edecektir.

Önümüzdeki kasım ayı ortasında temeli atılması kararlaştırılan   “KTO – Konya Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi” nin bir başka güzelliği de, Başkan Bey’in sunuş konuşmasında üzerinde hassasiyetle durup, vurguladığı gibi, mimari projesini, Konyalı bir genç mimarın, Yüksek Mimar Serdar Ekizer’in kazanmış olmasıdır. Serdar Bey’in projeksiyon eşliğinde verdiği tanıtıcı ön bilgilerden anlaşıldığına göre, proje gerçekten ikna ve itminan verici mahiyette görünmektedir… Modern, çağdaş görünümünün yanı sıra, benim kendisinden özel olarak aldığım bilgilere göre, detaylarında Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden çizgilere de yer verilmiş, güzel bir çalışmadır.

Mimarî projenin dikkat çeken diğer bir yönü, bilinen kampus üniversitelerinden gayet farklı bir mimarî konum ve görünümde oluşudur. Daha genç, daha aksiyoner, daha pratik muhteva arzeden mimarîye sahip olacağı karakterini göstermesidir. Sahip olduğu eğitim, öğretim ve sosyal, kültürel yaşama dair mimarî değerleri, batı üniversiteleri ayarında, hatta bazı yönleriyle onlardan çok daha güzel üstünlükleri taşımaktadır.

Bir an önce faaliyete geçerek,hayırlı ve uğurlu olmasını niyaz ettiğimiz  KTO-Konya Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi  inanıyoruz ki , kardeş  Selçuk Üniversitesi  ile el ele vererek,ilim hayatımıza yeni değerler kazandıracaktır..  

Cümlelerimizi bu hâlis dilek, temennî ve niyazla bağlarken,  bütün zorlukları ve önüne dikilen sayısız zorlamaları aşarak Konyamız’a böylesine muhteşem yeni üniversiteyi kazandıran KTO Başkanı Sayın Hüseyin Üzülmez Bey’e, çalışma arkadaşlarına; bu konuda emeği geçen Vakıf Yönetim Kurulu ve Mütevellî Heyet Üyelerine, KTO Meclis Üyeleri’ne ve herkese, kalbî minnet ve şükranlarımı sunmaktan onur ve kıvanç duyduğumu belirtmek isterim. Tarih, Konya ve Konyalılar, kendilerini unutmayacaktır.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim