• BIST 79.945
  • Altın 125,040
  • Dolar 3,0730
  • Euro 3,3444
  • Konya 19 °C
  • Rasim Ozan Kütahyalı'dan Aziz Yıldırım'a Beyaz Futbol'da cevap TIKLA&İZLE
  • AVM gezilerine dikkat!
  • Suriyelilere Kepenk Ardında Kaçak Sağlık Hizmeti Veriyorlar
  • Rasim Ozan Kütahyalı'dan Aziz Yıldırım'a Beyaz Futbol'da cevap TIKLA&İZLE
  • AVM gezilerine dikkat!
  • Suriyelilere Kepenk Ardında Kaçak Sağlık Hizmeti Veriyorlar

Konya’nın Kültür İkliminde

Hasan Özönder

CUMARTESİ  GEZİLERİM

                  

Uzun yıllardan beri bir alışkanlığım var. Tatil olduğu için cumartesileri, Konyamızın kültürel çevrelerini gezerim. Daha çok, eski(meyen) Konya’yı tercih ederim. Bu gezi ve ziyaretlerim, bana yeni bilgiler kazandırır… Kitabeler okurum. Fotoğraflar çekerim… Kahve önlerinde, cami köşelerinde yaşlılarla sohbet yaparım. Eski bakkallardan küçük alış-veriş yaparken, onların hafızalarından istifade ederim. Notlar tutarım.

 

Geçen hafta da böyle oldu. Bir ilkbahar sabahı erkenden uyanıp, yaya olarak düştüm yollara. Mevlâna Caddesi’nden Alâeddin’e giderken, sağa döndüm. Ahi Baba Camii’nin, İsmet Paşa Okulu’nun, Sırçalı Mescid’in, bir zamanlar Selçuklu Dabak-hânesinin yakınındaki Dabak Tekkesi’nin bulunduğu yerleri gezdim. Sırçalı Mescid’in, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından gayet güzel şekilde onarıldığını gördüm. Sevindim. Emeği geçenlere kalbi şükranlarda bulundum.  

 

Sırçalı’dan, Hacı Hasan Başı’na doğru ilerledim. Kuzgunkavak Camii’nin yanındaki dar sokağa girdim. Bundan otuz yıl önce burada, fevkalâde önemli bir Konya Evi vardı: “Devecioğlu Evi”. Yapıldığında, şahane bir dış görünüme de sahip olduğunu düşündüğüm bu ev, asırlar sonrasında dışarıdan bakılınca gayet sade ve mütevazı görünüm almıştı. Bu meşhur evin içerisi bambaşka bir âlem; Bir sanat meşheri durumunda idi. Muhteşem, fevkalâde, güzellikte işlemeli ahşap tavanı, pencere alınlıkları vardı. Bunlar, nefis geometrik ve nebatî süslerle bezeli idi. Sülüs hatla yazılmış ibare kuşakları, estetik güzellikleri sergiler, manasıyla da ibretli ve hikmetli mesajları dile getirirdi. Ağaç ve nakış işçiliğimizin Konya’da benzeri bulunmayan bir örneği durumunda idi.

 

Bundan yirmi beş yıl önce, şimdi hepsi de ebedî uykularında bulunan merhum Av. M.Ali Apalı, Prof.Dr. Yılmaz Önge ve Sefa Odabaşı ile birlikte gezmiştik. Daha sonra da gidip, fotoğraf ve dialar çekmiştim. İçine girince insanın dışarıya çıkmayası gelen o güzelim evin şimdi yerinde yeller esiyor. Boş bir arsa. Bir çöplük... Bu günkü halini de görüntüledim. İçim sızladı. Daha fazla duramadım, arka tarafta bulunan Nakıpoğlu’na geçtim. Cami ve avlusu, bahçesi gayet bakımlı. Tarihî havuzu da öylece duruyor. İçim açıldı. Haziresindeki kabirleri ziyaret ettim. Mezartaşlarındaki süsleri, kitabeleri bir defa daha gözden geçirdim. Çevresindeki eski evler hamdolsun yerli-yerindeler...

 

Esas “Konyalı Evleri” , işte bu tipte olanlardır. Taş temel üzerine, kerpiç veya tuğla ile yapılmışlar. Saman sıvalı, beyaz badanalıdırlar. Üzerleri düz, toprak damla örtülüdürler. Seyyar ağaç merdivenle çıkılan damın bir kenarında durmakta olan, “yuvak” denilen küçük taş silindirle gel-git yapılarak, damın toprağı pekiştirilir. Yağmur ve kar mevsimine hazırlık yapılarak, sularının sızmasına engel olunmaya çalışılır. Duvar ve damlar, tuğla veya kiremit saçaklıdırlar. Ahşap olukludurlar. Gölgelikli sekinin,  makaralı kuyunun, büyükçe havuzun yer aldığı taş döşemeli avluda, çeşitli meyve ağaçları, sebze mandalları bulunur. Çift kanatlı yüksek ve genişçe kapıdan içeriye alınan at ve araba barınağı, ahır, samanlık; kayıt-damı, ocak, tandır ve helâ, bu avlunun bir köşesinde, uygun şekilde dizilmişlerdir. Günlük oda, kiler, zemin kattadır. Buradaki odaların pencereleri daha çok,  dışarıya değil de, avluya bakarlar. Misafir ve yatak odaları, mutfak ise üst kattadır; Bunların pencereleri, her iki cepheden bakarlar. Avlunun cümle kapısının sövelerinin “cilâle”denilen boyalı süslerinde görülen şekil ve motiflerin geleneği, sembolize ettiği mitolojik anlamlar, binlerce yıllık geçmişe dayanır. On bin yıllık derin bir mazi biçilen Çumra’daki Çatalhüyük’ün duvarlarında bile benzerleri görülmektedir.

 

İşte, ana hatlarıyla belirttiğimiz, kışın sıcak, yazın serin olan, ferah, huzurlu, sâkin, insana yaşama sevinci veren eski evlerimizin, günümüze kadar gelebilmeyi başarmış, yorgun  son örneklerini  burada  görünce, bir kere daha dakikalarca seyrettim. Bence, asıl “Konyalı Evi , işte bu  evlerdir. Bu gün üzerinde titrenilen, bunların dışındaki taş ve mermer yapılı, çoğu iki katlı, çifte merdivenli, bol ve geniş pencereli, gösterişli, süslü, çıkmalı, cumbalı, çatılı, lüks eski evler ise, “Konya Evi” olup, çoğu eski rum, ermeni veya yahudilerden kalmadırlar. Marûnîlerin konakları da böyledir.

 

Nakıpoğlu’ndan, Ovaloğlu’na geçtim. Cami, yerli yerinde. Ama  bahçesindeki, farsça hocam Türkistanlı merhum H.Hakî İzler’in kaldığı meşruta yıkılarak ortadan kaldırılmış. Üzüldüm. Ders almak için buraya geldiğim günleri ve âlim, fâzıl Hocamın sohbetlerini hatırladım. Hemen arka tarafındaki hattat, nakkaş, şâir, musikî-şinâs, edip, hatîp, ünlü mevlevî merhum Sıdkı Dede Efendi’nin evini görmek istedim. Yıllar önce, Ünıversite’nin düzenlediği bir Mevlâna Kongresi’nde sunmak üzere tebliğimi hazırlarken gelip, araştırmalar yapmış, evinin fotoğrafını çekmiştim. Ama onun nice hatıralarını taşıyan o evinin yok edildiğini gördüm. Yıkılıp, yerine koca koca siteler yapılmış. Bir hoş oldum. Orada daha fazla kalamadım; Yoluma devam ederek, “Kentsel Dönüşüm” uygulanılmış yeni sokaklardaki koca koca sitelerin arasından geçerek, Köprübaşı’na çıktım. Buradaki, karakol olarak da kullanılmış eski konağın, Karatay Belediyesi tarafından esaslı şekilde onarılıp,  hizmete sunulduğunu görünce memnun oldum.

 

Gezimde bunlarla yetinerek, dönmeye karar verdim. Cevizaltı’ndan geçerken, ne o  semte adını veren gür, muhteşem ceviz ağacından ve ne de  avlusunda bulunduğu çelebi konağının eski muhteşem vaziyetinden fazla bir  şey kalmadığını gördüm. Durak Fakih Mahallesi’nden, Mevlâna’ya doğru ilerlerken, sokağın sağında-solunda, yapıları yok edildiği için çürük diş gediği gibi sırıtıp duran mahzun arsalardan içim sıkıldı. Buralar, eski mahallemiz olan Âyanbey Sokak’ın yakınıdır. Buralardaki evlerin sahiplerinden çoğunu biliyordum.

 

Çocukluğumuz buralarda geçmişti. O mahalle ve evlerin eski temiz, nezih durumunu düşününce, hayli hüzünlendim. Yürümeye devam etim. Biraz ötedeki sokakta yer alan merhum Hacı Veyis-zâde Hacı Mustafa Kurucu Hocamız’ın evinin etrafını dolaştım. Çocukluk hatıralarımla zaman zaman rüyama giren evin, iyi durumda olduğunu görünce mutlu oldum. Kardeşi H.İbrahim Efendi’ye ait olan karşısındaki ev yıkılmıştı. Otoparkı olarak kullanılıyor. Caddeye çıkıp, Asmalı Cami’e uğradım. Tertemiz halinden memnun oldum. Bahçesindeki kabirleri ziyaret ettim. Burada peygamber yattığını bildiren yazma eserler gözümün önüne geldi. Camiin, babamı ve beni tanıyan, güngörmüş, devir sürmüş birkaç yaşlısı ile dün’e dair sohbet yaptık. “Türbeönü”nün, yakında bulunan “Civar Mahalle”nin, “Çelebi Konakları”nın yıllar önceki günlerini dile getirdiler. Hemen yakınımızdaki  “Siğil Tekkesi”nden , “Temriye Tekkesi’nden bahsettiler. “Celâl Sokağı”nın, “Çirkef Sokağı”nın, “Dolav Mahallesi”nin eski günlerinden konuştuk. Söz, ilerideki sokakta iken, yıktırıldığı için şimdi bulunmayan Akşehirli H.Ahmet Efendi Hoca merhumun evindeki ziyaret hatıraları ile noktalandı. Şöyle-böyle elli yıllık bir zaman tünelinde gidip geldik.

 

Hayli yorulmuştum. Gün batımı yaklaşırken sığındığım Gül Bahçesi’ndeki konağın, Hz.Pîr’e nâzır terasında içtiğim ikindi çayı ve Dergâh’ın, bilhassa günün son ışıkları ile o dakikalarda seyrine doyum olmaz lâhûtî manzarası, bütün yorgunluğumu alıp götürmüştü.

 

Buraya kadar gezdiğim her yerin, kırk yıl önce fotoğraf ve dialarını çekmiştim. Gezime çıkarken onları yanıma almıştım. Bu günkü durumlarını aynı açıdan tekrar çektim. Nasip olursa ileri de bunlarla,  izahlı bir “Dünden Bugüne Konya” albümü hazırlamayı düşünürüm.                                                                                                                

 

Konya’nın kültür çevrelerinin efsunkâr ikliminde yaptığım bir cumartesi gezisi daha böylece sona ermişti. Ömür biter lâkin Konya bitmez. Bize düşen görev  “Konya’da

Yaşamak”la yetinmeyip, “Konya’yı Yaşamak”tır. “Konya’da Yaşamak”  bir  “fazilet”,  “Konya’yı Yaşamak” bir  “meziyet”tir. Cumartesi gezilerimin esas amacı da zaten, bu fazilet ve meziyetten en iyi şekilde istifade etmektir.

Yorumlar
hacabi
29 Nisan 2008 Salı 17:08
dua
Cenab-ı Allah sizin gibi kültür, sanat ve Konya aşıklarına uzun ömürler versin, adedini artırsın. Konya’ yı yönetenlere de sizin gibi üstatlardan feyiz almayı nasip etsin.
85.105.219.254
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim