• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Konya 20 °C
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında

Konya'nın eski sürüleri

Hasan Özönder

Güzel Konya’mızın, bu gün son derecede modern mahalle ve caddeleri olarak gördüğümüz semtlerinden, vaktiyle, her gün büyük sığır sürüleri geçerdi. Meselâ biz ilkokulda iken, Hz.Mevlâna Külliyesi’nin hemen karşısındaki Bâb-ı Aksaray Mahallesi Ayanbey Sokağı’ndaki evimizin önünden de, Pazar hariç her gün  (affedersiniz) büyük sığır sürüleri geçerdi. Çobanı, mahallelilerin, “Gökmen”, ”Gökoğlan” dedikleri, gök gözlü, sarışın; atik, pratik, iri-yarı yapılı, güçlü-kuvvetli, başı takkeli, ayağı çizmeli, orta yaşlarda biri idi. Sığır besleyen herkes, sabahın belli erken saatinde sığırını ahırından, kapısının önüne çıkararak, bırakırdı. Gökmen, ta yukarıdaki ilk mahalleden başlayarak, hayvanları yönlendiren gür sesiyle, onları önüne katıp, toplaya toplaya ilerlerdi. Geç saatlere kadar güder, akşamları da getirip, sokak başlarına bırakırdı. Evi, ahırı ve batmasını öğrenmiş bulunan hayvanlar da, ağır ağır ilerleyerek, girerlerdi. Çocukluk duygusuyla, onların gidiş ve geliş saatlerine denk gelen vakitlerde, bize zarar vermemeleri için, sokakta, caddede durmaz, oyun oynamaz, evimizde bulunurduk. Arkalarından gidişlerini seyreder, nereye gittiklerini merak ederdik. Sadece bizim mahalleden toplanıldıklarını zannederdik. Başka semtler, aklımıza gelmezdi. Hâlbuki eski Konya’nın hemen her ana semtlerinde, çobanlar tarafından toplanıp götürülen ve getirilen böyle sürüler varmış… Çok sonra öğrendik.

 Geçen Pazar günü bir düğünde tanıştığımız yaşlı amca bu konuda daha detaylı olan şu bilgileri verdi:  “Çaybaşı, Tahtatepen tarafının sığırlarını, Ölmezler’in Mustafa ile ağabeyi İbrahim götürürdü. Bu semtlerin sürüleri, Alakova’ya gider, orada yayılırlardı.

Sedirler, Araplar semtindekiler, Tatlıcak’a; Mengene’dekiler, Saraçoğlu’na giderdi. Türbeönü ve Topraklıktakiler ise, Aslım’a götürülerek, yayılırlardı. Karamanyolu’ndan bu tarafa, Aksinne’nin sığırları filân da, Alakova’ya giderdi.

Konya’nın bu sulak, mümbit çayırlık, otlak ve meralarında geç vakte kadar yayılan hayvanlar, etlenmiş ve sütlenmiş olarak akşama doğru ahırlarına dönerlerdi…

Değişen hayat şartları, gelişen şehircilik anlayışı sebebiyle, günümüzde hemen hemen hiç kimse evinde hayvan besle(ye)mez oldu. Derken, sürüler kalmadı. Otlaklar da işkâl edildi. “Gökmen”, “Gök Oğlan”lar da mukadderatıyla baş başa bırakıldı ve unutuldu. Halkımız o zamanlar, sebze, meyve gibi yiyeceklerinin çoğunu bağından, bahçesinden, tarlasından, ahırından kendisi yetiştirip, temin ederdi. İhtiyacı olan sütü, yoğurdu, peyniri, tereyağını, ayranı, böylece elde ederdi. Mis gibi ekmeğini, tandırda veya avlu fırınında kendisi yapardı. Tasarrufa son derecede dikkat ve riâyet eder, fazla masraflı yaşamazdı. Tüketici değil, daha çok üretici idi. Aile bütçesine yarıdan fazla katkısı olurdu. Saydığımız mutfak ihtiyaçlarını kocasına çarşıdan aldıran kadın, komşular tarafından hoş görülmez, kınanılır ve ayıplanılırdı.

Mahalleye yeni taşınan, yeterli bilgi, tecrübe ve görgü edinmemiş genç komşular, mahallenin yaşlı, güngörmüş, devran sürmüş, Bilge Kağan ve Tonyukuk tavırlı sözü dinlenilir, tembihi tutulur yaşlıları tarafından, müsait yer ve zaman seçilip, uygun dil ve şekilde uyarılarak, diğer komşuları masrafa, lükse, gelirinden fazla harcama yapmaya tahrik, teşvik edecek gösterişli tutum ve davranışlardan vazgeçmeleri sağlanılırdı.

Şimdi, mahallelerimizde Bilge Kağan, Tonyukuk tavırlı ulu insanlarımız kalmadı; Varsa bile sözünü dinleyen bulunmadığı için, bir kenara çekildiler. O güzel oto-kontroller de mevcut değil… Hepimiz öylesine korkunç bir tüketim, israf, gösteriş, moda furyası içerisindeyiz ki, tarifi mümkün değil. Önleyebilene ve karşılayabilene aşk olsun. Hâlbuki daha düne kadar ninem, fazla yemekleri, meyve ve sebzeleri, sapına ip bağlanılmış, tencere veya tabağıyla güzelce yerleştirdiği, sepetlerle bahçedeki kuyuya sarkıtarak bozulmadan, örselenmeden yarına kalmasını sağlardı. Bunlar, geniş ağızlı kuyumuzun serinliğinde, bozulmadan, birkaç gün mis gibi dururdu. Şimdi evlerimizde, büyüklü-küçüklü birkaç buzdolabı, iki-üç televizyon, radyo var; Ancak yetiyor, yetişiyor… Hepsi de, banka kartı veya taksitle, sanki karşılığı hiç istenilmeyecekmişçesine, düşünülmeden alınmış, hiç de mübrem ve âcil olmayan nice lüzumsuz şeyler mevcut.

Çocuklarımıza ise, radyo, gazete ve televizyon reklâmlarının kamçıları ile şahlandırılıp, azgınlaştırılan tüketim iştah, arzu ve istekleri… Alın(a)madığı zaman büyüğüyle-küçüğüyle, ortaya çıkan gönül kırgınlıkları, dargınlık ve küskünlükler… Bunları gidermek ve unutturmak için, öncekinden misil be misil fazlasıyla yapılan harcamalar, masraflar...

Belli ve sınırlı gelir imkânlarına  rağmen, korkunç bir doyumsuzlukla alınan,çoğunu bir defa olsun giyilmeye vakit bulunmayan gardırop dolusu kadın,erkek ve çocuk kıyafetleri.,süsler,takılar.... Dünyanın çeşitli yerlerinde, milyonlarca muhtaç insanın, bir tek dilimini bulamadığı için açlıktan can verdiği, çöp sepetlerinde, yarıdan fazla büyüklükteki yığın yığın ekmekler... Çeşme ve şadırvanlarda yapılan gereksiz ve faydasız konuşmalar sırasında açık bırakılan musluklardan dakikalarca boşa akıp-giden sular... Karın doyurmayan, fayda vermeyen yer, yol ve bitip-tükenmeyen lüzumsuz zevk ve oyunlarla telef edilen ve bir dakikasının bile geriye getirilmesi mümkün olmayan kıymetli zamanlar, saatler ve bu şekilde heba edilen ömürler, enerjiler, gençlikler, sağlıklar, vakitler. Cüzdan dolusu paralarla yapılan alış-verişlerde alındığı halde, kısa zamanda bozuluveren, kırılıveren, çürüyüveren, birçok ıvır-zıvır şeyler... Daha neler, neler… Ne kadar gereksiz, lüzumsuz, faydasız harcamalar… Şu anda içinde bulunduğuz mekâna, evinizin mutfağına, raf ve dolaplarına lütfen, şöyle dikkatlice bir göz gezdiriniz; Çoğu gereksiz, elzem olmayan, onlara verilen paralarla daha faydalı şeyleri alabileceğiniz, son derecede sıkıntıda bulunan yoksullara yardım edebileceğiniz, nice takım-taklavat, eşya ve avadanlık göreceksinizdir. Bunlara verdiğimiz paralar gözümüze batmıyor da, açlıktan, yokluktan, yoksulluktan, ırzı, namusu, iffet, hayâ ve kişiliği bile tehlikeye düşen konum-komşu ve tanıdıklarımıza, bunun onda, yüzde, hattâ binde birini yardım olarak vermeyi çoğu zaman idrak edemiyoruz...

Bakınız “üretici-tüketici” derken konu nerelere kadar intikal etti. Satırlarımızı burada noktalarken, yüzlerce yıllık hayatların bilgi, deneyim, ibret ve hikmet imbiğinden süzülerek bize kadar gelen, hikmet usaresi bir atasözümüzü hepimize bir armağan olarak tekrarlamakta fayda görüyorum:  “Ayağını, yorganına göre uzat !” Rahmetli bir hocamız, “Atasözleri Âyet değil, Hadis değildir ama onların ardından deve gibi lömbür lömbür yürür gelir” derdi...  Evet, atasözlerimiz kulak vermeliyiz. Hem de can kulağımızı… Çünkü, “Olanlardan ibret almayan kişinin, âleme rüsva olmaktır işi”.

Dayanılmaz kuraklık önünde, bir damla rahmet için ellerimizi açıp, yalvarıp-yakardığımız istiska namazlarımızı, dua günlerimizi; Göğe açtığımız ellerimizle yaptığımız tövbe-i nedamet duygularımızı; Tarla, bağ ve bahçelerimizdeki toprakların; susuzluktan şerha şerha yarılışı karşısında yağmur beklerken dermansız, yorgun gözlerimizle gökyüzünü saatlerce, hattâ günlerce, haftalarca tararken içinde bulunduğumuz ruh halini hiç unutmayalım. Güçsüzlüğümüzü, acizliğimizi, perişanlığımızı, yardıma, inayete muhtaç bir kul olduğumuzu hatırımızdan hiç çıkartmayalım. Rabbimizin verdiği saymakla bitmeyecek kadar çok bunca. Nimetlerin kıymetini bilelim. Bol bol şükredelim. Hesaplı, iktisatlı kullanalım. Bilinçli, idrakli; Rahat ve huzurlu bir hayat yaşayalım ki, Rabbimiz nimetlerini artırarak vermeye devam etsin. Rabbimizin buyruğuna uyarak, “Yiyelim, içelim ama, israf etmeyelim.”; Çünkü “Allah  israf edenleri sevmez”…

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim