• BIST 95.852
  • Altın 190,949
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Konya 19 °C
  • Oylar hangi halde geçerli, hangi halde geçersiz sayılacak?
  • 24 Haziran seçimleri Milletvekili kesin aday listesi
  • 24 Haziran'da nasıl oy kullanılacak? Oylar nasıl sayılacak? Yeni sistemle ilgili bilinmeyenler
  • Oylar hangi halde geçerli, hangi halde geçersiz sayılacak?
  • 24 Haziran seçimleri Milletvekili kesin aday listesi
  • 24 Haziran'da nasıl oy kullanılacak? Oylar nasıl sayılacak? Yeni sistemle ilgili bilinmeyenler

Konyalılar; bir evladınız artık başbakan

Seyit Küçükbezirci

Sizi bilmem. Bilemem… Kanaat ve düşüncelerinize, asla karışmaya hakkım yok…

            Ama ben, büyük bir sevinci yaşıyorum. Mutluyum, gururluyum… Müsaadenizle sebebini açıklayayım…

            91 yaşını süren Cumhuriyetimizin “Konya Toprağı’nın Evladı” olarak, “güvenoyu” alan ilk “Başvekilimiz” Ahmet Davutoğlu…

 

            DAVUTOĞLU’NUN EVLADI OLDUĞU TOPRAK

            Konya, “Kadim bir medeniyet”in mübarek toprağı. Sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa’ya hicret için isim verilen “üç belde”den biri; “Belde-i Muhayyere”…

            Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu’nu kuran Oğuz Boyları’ndan Kınık’ların, Kayı’ların, Bayat’ların, Avşar’ların kökü kökeni…

            Aşiret Beyi Osman Gazi’ye, Konya Selçuklu Sarayı’ndan, “Uç Beyliği” için “Destur” verilen bir “Başkent”… 3. Alaaddin Keykubad’ın Kayı Boyu Beyi Osman Bey’e gönderdiği “Beylik Fermanı ve “Beylik Öğütleri” hala Konya’da Koyunoğlu Müzesi arşivinde…

            Karamanoğlu Mehmet Bey’in fermanı ile “Türkçe’nin Başkenti”…

“Riyazad ve itikad rehberi” Mevlana Celaleddin’i, Yunus Emre’yi; 13. Yüzyılın Anadolu’da “İlk Türkçe”cileri Ahmed Fakih’i, Şeyyad Hamza’yı, Sultan Veled’i yetiştiren toprak

            “Evlad-ı Fatihan”ın ana gövdesi; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in “Ata Toprağı”; Akşehir’de “Batı Cephesi Karargâhı” ile “Kurtuluş Savaşı”nın sırtını dayadığı şehir…

 

            “BAŞVEKİLİMİZ” AHMET DAVUTOĞLU’NUN TOPRAĞI, KÜLTÜRÜ, AİLESİ:

            Önce, niçin “Başvekilimiz” dedim, onu izah edeyim…

            “Başbakan” kelimesi, elbette güzel bir kelime; özellikle son elli yılda kabul gören bir kelime… Kullanmakta hiç mahsur yok… Ama bana “Başvekil” kelimesi daha derinlikli anlama sahip gibi geliyor. Milletvekilliğine çok eskilerde “Saylav” falan dedik, ama tutmadı; verilen görevi “vekillik” olduğu tespit edildi. Bunun için Ahmet Davutoğlu’na “Başvekilimiz” dedim.

            Tekrar ediyorum siz nasıl münasip görüyorsanız öyle deyin.

            “Başvekilimiz” Ahmet Davutoğlu’nun ata toprağı Taşkent’e, kültürüne ailesine gelince…

            Adından da belli, “Taşkent”, “Taştan Şehir” demek… Kadim Konyalılar Taşkent, Hadim, Bozkır için “Taşı ağır/Taşağır Memleket” derlerdi, oraları tarif ederken.

            Oralarda hayat şartları imkânsıza yakın, sert ve çetindi. “Nasip aramak” için sürekli başka yörelere göçmek zorunda kaldılar.

            Taşkent, halkbilim açılarından incelendiği zaman, bin yıldır Oğuz Boyları’nın kültürünü sürdüren bir bölge. Yaşam tarzı, manevi birikimi, kelimeleri, türküleri, atasözleri, efsaneleri, inanışları Oğuzlar’ın Yörük/ Türkmen Kültüründen…

            Duymuşsunuzdur, ya da okumuşsunuzdur: -Başvekilmiz Ahmet Davutoğlu da Taşkent doğumlu; dört yaşına kadar çocukluğunu da Taşkent’te geçirmiş…

            Eğitim uzmanları bilirler; bütün ahlaki özelliklerin temeli 0-5 yaş arasında atılır. Çünkü “şuur altı” şekillenmesi bu yaşlarda başlar ve gelişir. “Aidiyet duygusu”, hayata karşı tutunma, özgüven donanımı 0-5 yaş arasında kazanılır. En yüksek öğrenme potansiyeline 0-5 yaş arasında sahip olunur. Kısaca “karakter” bu yaşlarda oluşur…

            Yapmaya çalıştığım son tahlillerde, “Başvekilimiz” Ahmet Davutoğlu’nun karakter özellikleri, “Kadim Türk İslam karakteri” ile ve “Kadim Konya Selçuklu Kültürü” ile örtüşmektedir. Uzun zamandır da farkındayım; karakteri ile de “Bizden” biri.

            Son aylarda Ahmet Davutoğlu’nun AKP Genel Başkanlığı, dolayısıyla Başbakanlığı dillendirilmeye, ailesiyle ilgili resimler, ailesinden insanların söyledikleri basında yer almaya başladı… Hepsini diyemem, ama pek çoğunu okudum; üzerlerinde uzun uzun düşündüm… Aile resimlerindeki kişilerin oturuşları, giyimleri, mekânları hep “bizden” özelliklere sahip. Taşket’te yaşayan yakın akrabalarının giysileri, kullandıkları kelimeler “Kadim Konya Kelimeleri”nin aynısı.

            Çok etkisinde kaldığı, Babaannesi Hacıkızebe’nin, torunu Ahmet Davutoğlu’na bir duası var: “-Oğlunla ordu, kızınla oba olasın. Koç koç oğlanların ardına düşe, dünyalar ayaklarına gele, herkes sana akıl danışa...” diye her gün dua ediyor.

            Bu aziz dua Konya’da da var. Konya’nın “Kara Takım” kadınları; çocuklarına, torunlarına; “Oğlunla oba ol, kızınla komşu ol” diye dua ederler. “Konya Toprağı”nın her parçasının kültürü birbiri ile örtüşen bir kadim kültürdür.

 

            BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU İLE “AİDİYETLERİMİZ”:

                        Şimdi, artık, son elli yılın tanımına döneyim… Başbakanımız Ahmet Davutoğlu diye ünlemeye başlayayım…

            Bizim, “Anadan atadan gelme kadim kültürümüz”e göre; insanın üstünde hak sahibi “aidiyetler” vardır. Akrabalık, hısımlık; “hemşehrilik”; askerlik babında “tertip”lik; “asker arkadaşlığı”; “Baba dostu”; “Hacı rafıklığı”; “Kan kardeşliği”; “Ahret Kardeşliği”; “Öğürlük”, “Yarenlik”.

            Hepsi gerçekten ve ayrı ayrı önemlidir; ama “Hemşehrilik” en önlerde gelir. Hele, “Gurbette” hemşehrilik nedir, yaşayan bilir.

            Başbakanımız Ahmet Davutoğlu hemşehrimizdir. Onun bizim üstümüzde, bizim onun üstünde “Hemşehrilik hakkı” vardır. Eminim, Ahmet Davutoğlu için de bu böyledir.

            Buna göre AKP’li, CHP’li, MHP’li SP’li, HDP’li olsak da durum aynıdır. O bizim hemşehrimizdir.

            Eğer, hemşehrilik bir şey ifade etmeyenlerimiz varsa; Ahmet Davutoğlu Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanıdır; dolayısıyla da herkesin, şüphesiz, “Başbakanı”dır.

            “Bütün bunlar böyle” diye, herkes onun partisinden mi olmalı; herkes eleştiriden vazgeçmeli mi? Kimse hakkını aramasın kimse hakkını istemesin mi? Tam aksine herkes fikrini söylemeli, diyeceğini demeli; hakkını istemeli, beğenmediği durumu eleştirmeli… Ama ne olması gerektiğini de yani teklifini de ortaya koymalı; hakaretten, aşağılamadan, iftiradan uzak durarak.

            Konya Valimiz Muammer Erol göreve yeni geldiği anlarda, bir toplantıda; “-herkes diyeceğini demeli, eleştirisini yapmalı; ama teklifini de açık açık söylemeli” demişti. Çok beğenmiştim; “Arkalaydı, suçlamalara, dedikodulara, karamalara lüzum yok” diyordu.

            Kendi kendine; “Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar olması” hariç, taraf tutmamaya kasem eylemiş bir yazar olarak, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da böyle bir açıklıktan yana olduğuna inanıyorum… Davutoğlu, şahsen beni bilmez ama ben Davutoğlu babında çok analizler yaptım; yanıldığımı da sanmıyorum.

 

            SÖZÜ BAĞLARKEN BİR KEZ DAHA ÖZETLEME YAPALIM:

            “Konyalıların bir evladı” Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanında Konya’nın özel bir yeri var. Bunu söylemekle kalmadı, davranışları ile pek çok kere gösterdi. Tekrarlara gerek yok; biz de eminiz zaten…

            Ahmet Davutoğlu; iyi yetişmiş, dünyaca saygın, yoğun analizleri sentezler yapabilen bir bilim adamı… Bilim adamlığını, bilim adamlığı kariyerini uzun uzun, burada anlatmaya gerek görmedim. İnternette sizi aydınlatacak sayısız veri var. Ben, “Bizden Davutoğlu” üstüne ışık tuttum…

            Siyasi kabullerimizin yanında, onun bir “hemşehrimiz” olduğunu unutmamalıyız. “Konya’nın hayrına” olan işlerde hep desteklemeliyiz. Bu destek Davutoğlu’na ayrı bir enerji verecektir.

            Biliyorsunuz… Gazi Mustafa Kemal Atatürk bir “Konyalı.” Konyalılığı ile her zaman gurur duydu. Babalığı olarak Abditolu Köyü’nden Hüseyin Ağa’yı; analığı olarak Hüseyin Ağa’nın eşi Akife Hanım; manevi evladı olarak Konyalı çavuşunun kızı Rukiye’yi seçti.

            Rahmetli Sadi Irmak da bir “Konyalı Başbakan oldu ama güvenoyu alamadı. Rahmetli Necmettin Erbakan da Konya’yı çok severdi; başbakanımız oldu. Ama Ahmet Davutoğlu, “Bizim Evladımız” olarak “güvenoyu” alarak seçilen “ilk” Başbakanımız.

            Kararda, harekette yardımlaşırsak, birbirimize arka çıkarsak, önce tümden Türkiye, sonra onun “Birinci Şehri” Konya olarak maddi manevi büyük kazanımlarımız olabilir.

            “Evladımız”a başarılar dilerim. Onu da, bizi de Allah utandırmasın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Kamal kamal
09 Eylül 2014 Salı 22:42
22:42
memleket.com.tr internet sitesinde çok uzun metinler, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı ve kanıtlanmamış iddialar içeren, büyük harflerle yazılmış ve site dışına link veren yorumlar onaylanmamaktadır. Anlayışınız için teşekkür ederiz....
31.176.93.163
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim