• BIST 97.955
  • Altın 219,849
  • Dolar 5,3448
  • Euro 6,0689
  • Konya 1 °C
  • Akıncı Üssü davasında savcının esas hakkındaki görüşü
  • Erdoğan-Say buluşması için kim ne yazdı?
  • FETÖ'nün sözde konseyi hesap veriyor
  • Akıncı Üssü davasında savcının esas hakkındaki görüşü
  • Erdoğan-Say buluşması için kim ne yazdı?
  • FETÖ'nün sözde konseyi hesap veriyor

Konya’da Yatan Peygamberler ve Evliyalar

A.Cenap Kendi

Gönül Penceremden-A. Cenap Kendi

 “NEDDİN EY BİVEFA, HAKANLARIN NEREDE,

      BUNCA DİLBER BUNCA CAN, CANANLARIN NEREDE

      KAMU HAK İLE O TENLER YALAN OLMUŞ,

      GÖSTER BANA ACEP İMKANLARIN NEREDE.”

 

      KAMU=Hep, Bütün

      ATEŞBAZ VELİ:

 

      Bu ulu zat keramet sahibi bir büyük yatırımızdır. Kendisi adıyla anılan türbesinde yatmaktadır. Türbenin yerini tarif ediyoruz.

      Yeni Meram yolu üzerindeki şimdiki İşçi Sigortaları Hastanesi yanında eski Meram yoluna doğru bir yol gider. Bu yola düşüp biraz yürüdüğümüzde Eski Meram yoluna varmadan sola bir yol sapar. Sola sapan bu yolun dönemeç başında zaten “ATEŞBAZ VELİ TÜRBESİNE GİDER” diye de bir levhaya rastlarsınız. Bu yola dönüp 200 metre kadar yürüdüğünüzde solda türbe ile karşılaşırsınız. Türbe halen ziyarete açıktır, korunmaktadır.

      Eski kaynakların verdiği çok kuvvetli rivayetlere göre bu zat “ATEŞE HÜKMEDEN” bir hikmete sahip oluşundan dolayı kendisi “ATEŞBAZ” adıyla anılmaktadır.

 

      TAVUS BABA SULTAN:

 

      Bu zat da Ateşbaz Veli ile aynı yıllarda yaşamış velilerdendir. Halen Meram’da “TAVUS BABA” diye ad verilmiş olan tepenin güneye bakan türbesinde yatmaktadır. Bitişiğindeki cami ibadete açık vaziyettedir. Ziyaretçisi çok bol bir türbedir. Adak sahipleri çok uzaklardan gelip adakları adamakta ve hatta türbeye bakanların ufak paketler halinde hazırladıkları “TUZ” torbalarını çok ufak bahşişler karşılığında temin ettikleri bilinmektedir. Bu paketler içindeki tuzların çok şifa getirdiği kanaat ve inanç içindedir bu ziyaretçilerin çoğu.

      ATEŞBAZ VELİ ile TAVUS BABA SULTAN arasında vaktiyle cereyan etmiş olan bir “KERAMET ALIŞ VERİŞİ” günümüze kadar söylenip gelmekte ve bilinmektedir. Karşılıklı “KERAMET” şu şekilde tecelli etmiştir.

      ATEŞBAZ VELİ’NİN ateşe hükmedişine karşılık TAVUS BABA da söylentilere göre “TAVUS KUŞU GİBİ UÇMA KERAMETİNE SAHİPTİR.”

      Bir gün Tavus Baba Ateşbaz Veli’yi ziyarete gelir. İki “KUTUP” otururlar, biraz konuşurlar. Tabi bu konuşmalar “RUH ALEMİNE” yaklaşan ve yaklaştıran bir mertebeye eriştirir onları. İlahi vakit tecelli etmiş olmalı ki, “ATEŞBAZ VELİ” hazretleri yanmakta olan sobanın kapağını açar “KOR” halindeki ateşi eliyle avuçlayarak bir mendile koyar ve “TAVUS BABA’YA” uzatır.

      “TAVUS BABA” bu mucize karşısında vakti zamanın geldiğini anlar ve o da kendi “KERAMETİNİ” göstermek üzere ATEŞBAZ Hazretleri’nin elinden tutar. Bu tutması ile her iki kutup kendilerini bir anda “TAYF” alemi ruhaniyesinde bulurlar.

       “TAYF=Rüyada görülen hayal” anlamında kullanılmıştır. Halk arasında böylelerine “TAYYIMEKAN” da denilmektedir.

       Kerametlerini açıklamaları üzerine bu iki ulu zatın, ikisinin de aynı gün ölmüş olduklarını birinin bir ömür yaşadığı Meram’ın Tavus Baba sırtlarına, diğerinin ise şimdiki İşçi Sigortaları Hastanesinin arkasındaki mahallede defnedildiklerini ve bilahare Türbelerinin bu mahallelere yaptırılmış olduğunu bilvesile sunmuş bulunuyoruz.

      Şayet yanıldığımız noktalar var ise bu konularda uzmanlaşmış, incelemelerde bulunmuş, değerli yazar kardeşlerimizin de uyarılarını içtenlikle beklediğimizi saygı ile duyururuz.

       

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim