• BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Konya 6 °C
  • Eski Akdeniz Üniversitesi Rektörü Kurtcephe: Gülen bana cenneti vadetti.
  • AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı: Cumhurbaşkanı adayı milletvekili adayı olamayacak
  • Bakan Yılmaz: Hiçbir öğrenci tercih etmediği bir okula kaydedilmeyecek
  • Eski Akdeniz Üniversitesi Rektörü Kurtcephe: Gülen bana cenneti vadetti.
  • AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı: Cumhurbaşkanı adayı milletvekili adayı olamayacak
  • Bakan Yılmaz: Hiçbir öğrenci tercih etmediği bir okula kaydedilmeyecek

Konya’da STK hamlesi

Salih Sedat Ersöz

Sivil Toplum Kuruluşları (STK lar); resmi kurumlar dışında ve bunlardan bağımsız olarak çalışan siyasi, sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçları doğrultusunda faaliyet yapan, üyelerini ve çalışanlarını gönüllülük usulüyle alan, kâr amacı gütmeyen, gelirlerini bağışlar ve üyelik ödemeleri ile sağlayan vakıf, dernek gibi kuruluşlardır. 

Vakıf ve dernekler topluma yararlı bir hizmet geliştirmek için kurulmuş yasal topluluklardır ve ihtiyacı olan herkese yardım etmek için kurulmuşlardır. Türkiye'de ve de Konya’da bu konuda çalışmakta olan çok sayıda STK (Sivil Toplum Kuruluşu) bulunmaktadır.

Türkiye’de kendi alanında ilk örgütlenme başarısını gösteren Konya STK Platformu; Konya’da faaliyet gösteren 130 dernek ve vakfın oluşturduğu bir üst yapıdır. Temel felsefesi kendi medeniyetimize âşina olmak ve kendi coğrafyamızı tanımaktır. Bununla birlikte toplumun değişik kesimlerinin birlikte iş yapma ve yeni projeler üretebilme yeteneğini önemsemektedir.

Konya STK Platformu, üye vakıf ve dernekler vasıtasıyla hizmet üretmektedir. Genel olarak bir koordinatör kuruluş olarak görev yapan Platformun görevleri; Vakıf  ve derneklerin hizmetlerinin daha kolay yapılabilmesi için kamuoyu oluşturmak, kanuni ve hukuki düzenlemeler yapmak, yapılan yardım ve eğitim faaliyetlerini koordine etmek ve duyurmak, Devlet ve diğer kamu kuruluşları ile üyeleri arasında köprü görevi görmek, yapılan hizmetlerin kapasitesi ve kalitesinin artırılması için üyeler arasında organizatörlük yapmak olarak açıklanabilir.

Konya STK platformunun öncülüğünde yapılan en önemli proje UFUK TURU TOPLANTILARI’dır. 2003 yılında Konya’daki STK ların kendi aralarındaki toplantı ile başlayan Ufuk Turu, 2004 yılından itibaren diğer şehirlerden de vakıf ve derneklerin katılımı ile bu yıla kadar devam etmiştir.

Her yıl özel bir konu tespit edilerek Türkiye meseleleri, bölgesel meseleler, dünya meseleleri gibi başlıklarla gerçekleştirilen Ufuk Turu Toplantıları, bu yıldan itibaren bir yıl yurt içinde, bir yıl da yurt dışında olarak devam edecektir. Ufuk Turu böylece kurumsal olarak uluslararası bir kimlik kazanmış olacaktır.

Konya STK  Platformunun 2016 yılı için; Ufuk Turu’nu uluslararası hale getirmek ve ilk yurt dışı toplantısını Kosova’da düzenlemek,  Konya STK’larının eğitim, yardım ve diğer faaliyetlerinin koordinasyonunu tam manasıyla sağlamak, Türkiye dışındaki STK’larla birlikte öncelikle bölgesel işbirliği zemini oluşturmak, Rumeli ve kadim Osmanlı coğrafyaları öncelikli olmak üzere geniş bir coğrafyadaki insani yardım faaliyetlerine katkı sunmak ve Evlad-ı Fatihan projesinin öncülüğünü yapmak gibi hedefleri bulunmaktadır.

Konya STK Platformunun Ravza Vakfında yapmış olduğu toplantıda, Tanıtım ve Medya İşleri Başkanı İbrahim Dıvarcı yaptığı sunumla önemli bilgileri yazarlarla paylaştı. Daha sonra da Platform Başkanı Muhsin Görgülügil ilave olarak çok önemli bilgiler verdi. Yukarıda kaleme aldığım bilgiler, toplantıda verilen bilgilerin kısa bir özetidir.

Konya STK Platformunun faaliyetlerini yakından takip eden, Ufuk Turu Toplantılarına 8 yıl boyunca aralıksız olarak katılan bendeniz, başta Platformun eski Başkanı Latif Selvi ile şu andaki Başkanı Muhsin Görgülügil başta olmak üzere yönetimde ve icrada bulunan bütün STK temsilcilerinin samimiyetlerine, hasbiliklerine, fedakârlıklarına ve düzgünlüklerine şahit olmaktadır.

Yardımseverlikte her zaman öncü olan, zulümler karşısında gerektiği zaman sesini yükseltmesini bilen, birlik – beraberlik ve kardeşlikte Türkiye’ye örnek ve öncü olan, yapmış olduğu faaliyetleri büyük bir hamleye dönüştüren Konya STK Platformu bu toplantı ile de şeffaflıkta ve bilgi paylaşımında örnek bir davranış sergilemiştir.

Platform Başkanı değerli Muhsin Görgülügil ağabeyime, güzel sunumu ve sorulara verdiği ustaca cevaplarla dikkatleri üzerine çeken İbrahim Dıvarcı kardeşime, güzel bir ev sahipliği yapan Halis Nükte ağabeyime ve tüm katılımcılara şükranlarımı sunuyor, bu hayırlı toplantıların devamını beklediğimizi de ifade ediyorum.  Sağlıklı ve mutlu yarınlar efendim.

NOT: HASBİHAL Programım Cumartesi tekrar, Pazar canlı yayın olarak devam ediyor. Pazar günü Mustafa Kabakcı konuğum olacak İnşallah. Her iki gün saat 12.00’de Kanal 42 ekranlarına davetlisiniz.

stk-lar.jpg

stk.jpg

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Salih Sedat Ersöz
08 Ocak 2016 Cuma 09:17
09:17
İsmin gizlenerek delilsiz, ispatsız yapılan yorumların hiç bir ehemmiyeti yokken, benim bu yazımı ehemmiyetsiz kabul etmek hangi kafanın ürünüdür? Ben gazetenin yöneticisi olsam bu tür yorumları yayınlatmam. Şunu da belirteyim. İspatlanmış, belgelenmiş şekilde yapılan yanlış işler olmuş ise onları da yazmak bizim görevimizdir. Aksi halde iftira olur. İftiranın vebali de büyüktür.
195.142.127.130
Konyanın Muhtarı
07 Ocak 2016 Perşembe 15:48
15:48
İnsanlardan para toplayıp, aldıkları mülkü kendi üzerlerine tapulayanlarıda yazdığınız gün gerçek bir gazeteci olarak nazarı itibarınız olacaktır. Aksi takdirde bu yazdığınız yazının bir ehemmiyeti yoktur.
78.188.27.243
MEHMET KANMAZ-STK.BŞK.YRD.
07 Ocak 2016 Perşembe 00:58
00:58
S.A. KONYA STKÇPLATFORMUNUN FAALİYETLERİNİ VE MİSYONUNU OBJEKTİF VE AKICI BİR ŞEKİLDE KALEME ALAN BU YAZINIZ BİZLERİ ZİYADESİ İLE MEMNUN ETMİŞTİR.
46.197.161.93
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim