• BIST 109.330
  • Altın 156,133
  • Dolar 3,8638
  • Euro 4,5501
  • Konya 5 °C
  • 15 Temmuz Çengelköy ve Kuleli iddianamesi kabul edildi
  • Teröristbaşı Gülen'in örgüt mensuplarına verdiği talimat yazısı ortaya çıktı
  • İYİ Parti'den 2019 için CHP ve HDP'ye ittifak çağrısı!
  • 15 Temmuz Çengelköy ve Kuleli iddianamesi kabul edildi
  • Teröristbaşı Gülen'in örgüt mensuplarına verdiği talimat yazısı ortaya çıktı
  • İYİ Parti'den 2019 için CHP ve HDP'ye ittifak çağrısı!

Konya Neden Sessiz?

Salih Yılmaz

Bu günlerde siyaseten milletvekilliği seçimlerine kilitlenmiş bulunuyoruz. Temayül ve mülakat ile devam eden süreçte STK’ların da fikrinin alınması demokrasi açısından büyük bir başarıdır.  Mülakatlar sırasında AK Parti Genel merkezine uğradım ve bazı adaylar ile sohbet etme imkânı da buldum. Sadece şunu söylemek isterim ki AK Parti, hiçbir işini son dakikaya bırakmaz. Konya sıralaması için liste yazanlara söyleyeceğim şudur ki siyaset açısından son karar tepe noktasında belli olacaktır. Bir Ereğlili olarak şunu söyleyebilirim. Bölgeyi temsilen Sayın Halil ETYEMEZ üst kurula kalmıştır. Bundan sonra son karar AK Parti Genel Başkanınındır. Konya’da çok fazla sürpriz beklememek gerekiyor. Üst kurula çıkmadığı söylenen isimlerin birçoğunun üst kurulda olduğunu söyleyebilirim. Şimdi asıl merak edilen soru şudur?

Sayın Ahmet SORGUN listede olacak mıdır?

Sayın Fatih ERBAKAN, Konya listesinden AK Partide siyaset yapacak mıdır?

Veya Sayın Teoman Rıza GÜNERİ, İstanbul listesinden AK Partide yer alacak mıdır?

Birçok soru cevabını yakında bulacaktır. Konya’nın önemli isimlerinin tercihlerini Konya’dan yapması bana göre bir stratejik hata olmuştur. Çünkü çoğu bilindik dostlar maalesef liste dışı kalacaklardır. Konya milletvekilimiz Sayın Mustafa BALOĞLU’nun da dediği gibi aslında her ilden bir Konyalı vekil çıkarmak asıl strateji olmalıydı.

Bu arada Konyalı bir savcının yürüttüğü KPSS soruşturmasında 2010 yılında KPSS sorularının çalındığı ortaya çıktı. Bu sorulardan Konya’ya da sızdırılmıştır. Soruşturma derinleşince Konya’da soru sızdırılmasına dair sürprizlere hazırlıklı olalım. Bu arada hepimizin dikkatini çeken olay Konya’nın, Paralel Çete ile mücadelede her nedense büyük bir sessizlik yaşıyor olmasıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız, Paralel Çete ile mücadeleye dair birçok defa açıklama yapmış olsa da Konya’dan gerekli destek gelmemektedir. Konya’da başta bürokrasi olmak üzere, sivil toplum örgütü ve belediyelerde önemli oranda Paralel Yapılanma mevcuttur. Peki, tüm bu yapılanma bilinmesine rağmen neden herkes 3 maymunu oynuyor? Bu sessizler şunu unutmasın ki Ankara her şeyin farkındadır. Konya’dan vekillik için başvuranların belli bir kısmının Paralel Çeteye dair ilişkileri deşifre olmuştur. Ve bir kısmına da bu konuda mülakatta sorular sorulmuş ve elenmişlerdir.

Bir diğer dikkat çekici nokta ise Konya Barosu Başkanı her fırsatta HSYK, hükümet ve sistemi eleştiren demeçler vermekte ve sanki bir baro başkanından öte muhalefet partisi mensubu gibi hareket edebilmektedir. Fakat her nedense kendisine ve Baroya dair eleştiri getirenlere veya köşe yazısı yazanlara dava açmaktadır. Acaba diyorum demokrasi sadece kendi işine gelince mi işliyor?

Konya’da neler oluyor?

Olanları Konya’dakiler göremiyor mu?

Paralel Çete, Konya’yı esir mi aldı?

Kim neden korkuyor veya çekiniyor?

Bu soruların da cevabı seçimden sonra ortaya bir bir dökülecektir.

Selam ve hürmetlerimle…

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim