• BIST 81.712
  • Altın 147,398
  • Dolar 3,8050
  • Euro 4,0356
  • Konya -1 °C
  • Sürücülere kötü haber: Yüzde 30 zam geliyor
  • CHP'liler erken seçim ipine sarıldı
  • FETÖ’ye bağlılık ‘narkoz testi’nde
  • Sürücülere kötü haber: Yüzde 30 zam geliyor
  • CHP'liler erken seçim ipine sarıldı
  • FETÖ’ye bağlılık ‘narkoz testi’nde

Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne

Ufuk Karadavut

 

            Milli eğitim adı üzerinde olduğu gibi milli bir konudur. Üzerinde ciddiyetle durulması gereklidir. Çünkü geleceğimin teminatı olan gençler bu kurumlardan ve bu kurumların birer parçası olan sayın öğretmenlerimiz sayesinde yetişeceklerdir. Milli Eğitimin temel amacı olarak müspet bilimlerin temeline dayanan, güzel sanatları seven, ülkesini, bayrağını ve milletini seven, fikir terbiyesinde olduğu kadar beden terbiyesinde de kabiliyetleri artmış erdemli ve kudretli nesiller yetiştirmektir. Daha da ilerisi Bütün vatandaşlarımızı ziraatın, ticaretin, sanatın ve güzel sanatların, çalışmanın, hayatın temsilcisi olacak bilgilerle donatarak memleketin kalkınma çalışmalarında katkıda bulunmalarını sağlamaktır.

İstesek de istemesek de dünya hızla değişmekte, giderek küçülmekte ve küreselleşmektedir. Toplumlarda ve toplumlar arasında yeni gelişmeler yeni yapılanmalar meydana gelmektedir. Öyle ki, değişim hayatın vazgeçilmez kuralı haline gelmiştir. Bilgi, teknoloji ve iletişim toplumu olma hedeflerimizi gerçekleştirebilmek için de; kaliteli insan varlığımızı ciddi anlamda artırmamız gerekmektedir. Bunların merkezi de okullardır. Okullar genç beyinlere insanlığa hizmeti, millet ve memleket sevgisini, şerefli olmayı, kendine güvenmeyi, insan olmayı, karakter sahibi olmayı ve bağımsız yaşamayı öğretir. Türk Devletinin dinamik ideallerini, Türk gençliğinin beyninde ve Türk Milletinin bilincinde daima canlı bir halde tutmak, eğitim kurumlarımıza düşen başlıca vazifedir.

             Gençlerin eğitimiyle ilgili olarak Atatürk şunları söylemiştir: "Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri öğrenimin sınırı ne olursa olsun, ilk önce ve her şeyden önce Türkiye'nin bağımsızlığına, kendi benliğine, millî geleneklerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek gereği öğretilmelidir. Dünyada milletlerarası duruma göre böyle bir mücadelenin gerektirdiği manevî unsurlara sahip olmayan kişilere ve bu nitelikte kişilerden oluşan toplumlara hayat ve bağımsızlık yoktur."  Büyük Önder, öğretmenlere seslenirken "Hiçbir zaman hatırımızdan çıkmasın ki cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister." diyerek kararlarını özgürce verebilen ve yeniliklere açık nesiller yetiştirmenin önemini dile getirmiştir.

Şimdi bunları niçin söylediğimi açıklamak istiyorum. Önceki gün evimin yakınındaki okula uğradım. Kızım Gökçe’nin ana sınıfına kaydını yaptırmak istedim. Müdür beyin ilgilendiğini daha önce telefonla öğrendiğim için doğrudan müdür beyin yanına gittim. Kapıyı çaldım. Selam vererek içeri girdim. Ancak sayın müdürümüz bacak bacak üzerine atmış, sandalyesine yayılmış, elinde puroya benzer kahve renkli bir sigara toparlanmadığı gibi selamımızı almadı. Bu arada döner koltuğunda sağ sola hareketini de unutmayalım. Oturdum ve biraz bekledim ama bana ne hoş geldin ne de başka bir şeyler söyledi. Biraz sonrada ‘Ne istiyorsunuz’ sorusunu yöneltti. Durumu izah ettim. Cevap olarak da ‘kesinlikle sizin çocuğunuzu okuluma almam’ dedi. Bana birkaç okul önerdi. ‘Evimin yanındaki okul dururken neden uzak okullara gönderdiğinizi anlamıyorum’ dedim ve çıktım. Çıkarken de iyi günler iyi çalışmalar dedim. Ama sayın müdürümüzden yine bir ses çıkmadı. Şimdi Sayın İl Milli Eğitim Müdürümüz Halil Şahin Beyefendiden şunları açıklamasını bekliyorum;

 

1)         Bir müdürün bir öğrenciyi okula kabul etmeme gibi bir yasal dayanağı var mıdır?

2)         Milli Eğitim Bakanlığındaki son çalışmalara göre zorunlu eğitim 5 yaşına kadar inecek. Buna rağmen bir okul müdürü Bakanlığın görüşü dışına çıkabilir mi?

3)         Bize göre selam önemli. İnancımıza göre selam vermek sünnet, selam almak farzdır. Sayın müdürün bu konulara duyarlılığı olmayabilir. Buna saygı gösterebilirim. Ama oraya gelen bir öğrenci velisi. Bir müdürün bir öğrenci velisini muhatap almama ve küçümseme gibi bir hakkı var mıdır?

4)         Bir müdürün bir veli geldiğinde ‘Ne istiyorsun’ şeklinde hoyratça, insanı tahkir edercesine sorgulama hakkı var mıdır?

5)         Okul çıkışı okulun önünde tam 22 tane servis aracı saydım. Ortalama 15 öğrenciden 330 öğrenci eder. Yani 330 öğrenci uzak yerlerden muhtemelen de mahalle dışından geliyor. Ortalama 600 öğrencinin olduğunu (1 ve 4. Sınıflar) varsayarsak, yarıdan fazlası bu şekilde okula getiriliyor anlamına gelir. Okulun hemen yanında oturan biri olarak ben çocuğumu okula kayıt yaptıramazken mahalle dışından gelenler nasıl okuyabiliyor. Böyle bir uygulama doğru mudur?

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Sultan DEMİR
13 Mart 2008 Perşembe 13:22
YAZARIN FİKİRLERİNE KATILIYORUM
BENDE MEZUN OLAN ÇOCUKLARIN VELİLERİNDEN SADECE BİRİYİM. AYNI ŞEKİLDE BİZLERDE MÜDÜRÜN BU TÜR TAVIRLARIYLA KARŞILAŞTIK. MÜDÜRÜMÜZÜN TAVIR VE DAVRANIŞLARI EĞİTİMCİDEN ÇOK SANKİ BİR TERBİYECİ. YAZAR BU KONUYA ÇOK YENİ TANIŞDIĞI İÇİN ABARTMAK NE KELİME AZ BİLE YAZMIŞ. YAZARIN İZLENİMLERİNE AYNEN KATILIYORUM.
85.105.218.184
ali ak
26 Şubat 2008 Salı 16:40
eğitimin hali
Saygıdeğer Köşe yazarı kardeşim,
Yazınızdan sonra size sayın veli demeyi daha münasip görürüm. Genelleştirmek yanlış olur tabiki yalnız milli eğitimin hali bu malesef ben size isimde vereyim ihsan özkaşıkçı ilköğretim okulunun müdür yardımcılarından bir tanesi dışardaki servis araçlarını sorduğumuzda güzel bir soru diyerek.Okulu o velilerin taşıdığını söyleyebiliyor neyazıkki... Devlet bir yandan zorunlu eğitim der,hadi kızlar okula der göndermezsen para cezası,hapis hepsi güzel harika gelecek teminatı bizim çocuklarımız için... ancak okula gönder yakıt parasını hazırla, kitap devlet bedava göndersin olmaz sen dışardan alacan ilave olacak, üniforma gerekli her okul ayrı olacak maliyeti önemli değil velilar nasılsa öder gider ... tabiki hayırlısı
85.105.218.184
Hacı
26 Şubat 2008 Salı 10:14
Kendine gel...
Sevgili Yazar;
1-Siz her önünüze gelene ve işinizi yapmayan, menfaatinize ters düşen her kesimi köşenizi kullanarak eleştirmeyi görev mi sayıyorsunuz...
2-Yıl içerisinde Okul değiştirmek,Öğretmen değiştirmek ve arkadaş çevresi değiştirmek zaten çocuğunuzun psikolojisini olumsuz etkileyecek, dolayısıyla Ülkemizde milyonlarca taşımalı egitim ve öğretim gören öğrenciler var.Sizin çocuğunuz da başladığı yerde bu yılı en azından bitirsin.Sizin çocuğunuzun ne özelliği var...
3-Okul Müdürü hakkında yazdıklarınızın doğru olduğunu sanmıyorum.İnsanları zan altında bırakarak, onlara iftira atmayı lütfen bırakın...
4-Sizin yazılarınızı ben ve oğlunuz Oğuzhan'dan başkasının takip ettiğini sanmıyorum.Yorumcu Selim arkadaşımın sizin sanal kendi uydurma yorumcunuz olduğunu sanıyorum. yanılıyorsam kendisinden özür dilerim.
5-Sizde Devlet Memurusunuz,çalıştığınız kurumda size işi düşen insanlara nasıl davranıyorsunuz,çok merak ediyorum.Yoksa aktif bir işiniz olmadığı için can sıkıntısından mı? herkesime böyle saldırıyorsunuz... 6-Lütfen sizde toplumun her katmanı gibi hakkınıza razı olun,kendinizi kaf dağında görüp ayrıcalıklar beklemeyin.Lütfen kurallara sizde uyun...
Ayrıca gerçekten siz bu yazdıklarınızda haklı iseniz.Müdürün yaptıklarını da tasvip etmiyorum.Bende sizin gibi kiracıyım ve Burjuvada hiç olamadım...Selami sende yalakalığı bırak...
88.224.241.119
selami
22 Şubat 2008 Cuma 11:36
karatepe
üstünüze vazife değilse neden yorum yaparsınız anlamam. Mesela adam taşındıysa ne olacak. siz evi olan burjuvalardan mısınız.
85.105.218.184
Selim Güzel
22 Şubat 2008 Cuma 11:32
Hazımsızlık
İDARE DİYE YORUM YAZAN'a
Sayın yazarın yazılarını takip eden birisi olarak muzdarip olduğu bir konuyu köşesine taşımasını çokta olumlu buluyorum. Dikkat ederseniz maruz kaldığı olumsuzluğu gündeme getirmeden Eğitimin önemi ile ilgili olarak yaptığı vurguları görmezden gelmeniz son derece yanlış olmuş. İlk sorduğunuz soru sizin konuya ne kadar sığ baktığınızın göstergesidir. Bu olumsuzluklar gündeme getirilmeden bunlara nasıl çözüm üretileceğinin sorgulanması lazım.
85.105.218.184
idare
21 Şubat 2008 Perşembe 22:58
zor iş
Üstüme vazife değil desem ne diye yorum yazdın denecek.
1-Durup durup da senenin ortasında kayıt da nerden çıkmış? Nerdeydiniz şimdiye kadar?
2-Yazdıklarınızın doğru olduğuna hükmederek; koltuğuna kurulup sevimsiz görünen idareci tipi ile bütün idarecileri de töhmet altına almış oluyorsunuz. Milli eğitim bunu okumuşsa, ki öyledir, yarın bütün idarecilere uyarı yazısı yazacak. Okul müdürlerinden böyle ukala adam az çıkar biline.
3-Bu yazının cevap verilecek tek yanı; servisler ve alan dışından okula gelen öğrenciler. Her yerde var bu. Selam almayan adamları asıl başka kurumlarda arayın.
85.106.238.33
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim