• BIST 82.779
  • Altın 147,178
  • Dolar 3,7701
  • Euro 4,0274
  • Konya -1 °C
  • Milyonlara müjde! TBMM'den geçti
  • Erdoğan FETÖ'nün itirafçı oyununu açıkladı!
  • Himmet toplantısı 'havuz' himmet parası 'tereyağı'
  • Milyonlara müjde! TBMM'den geçti
  • Erdoğan FETÖ'nün itirafçı oyununu açıkladı!
  • Himmet toplantısı 'havuz' himmet parası 'tereyağı'

Kızılderililerin Büyüklüğü

Ufuk Karadavut

Avrupalılar ve özellikle de İspanyol ve Portekizliler Amerika kıtasının keşfinden sonra o bölgelerde yaşayan insanlar üzerinde oldukça çok baskı kurmuş, zulüm yapmışlar ve milyonlarca kızıl derili insanı katletmişlerdir. Bugün bile bu insanlar etrafı tel örgü ile çevrili alanlarda dışarı çıkmaları yasak bir şekilde uyuşturucu müptelası bir şekilde yaşamaya mahkum edilmişledir. Ama bu insanların doğayı anlamadaki büyüklükleri, insanlıkları kesinlikle göz ardı edilemez niteliktedir. Tipik batılı ve sömürgeci kafasına sahip insanlar gittikleri her yeri talan etmiş ve ilk yıllardan beri Amerika’yı hızla ve olabildiğince sömürmeye başlamışlardır. Bugün bizlere çevrecilik, insan sevgisi, hümanizm gibi hiç sahip olmadıkları ve aslında Asyalı toplumların doğasında var olan özellikleri bizlere dayatmaya çalışmaları kendi kimlik ve karakterlerinin zayıflığının bir dışa yansımasından başka bir şey değildir. Şimdi sizlere kızıl derili olarak adlandırılan bu insanların beyaz adama tavsiyelerini yazacağım. Aslında bu tavsiyeler hepimiz için geçerli. Her bir tavsiyede yaşanmış büyük tecrübelerin izlerini görmek mümkün. Hatta ‘beyaz adam’ olarak nitelendirdikleri insanların Amerika’ya gelir gelmez nasıl bir talan ve tahribat yaptıklarını da yaklaşık olarak tahmin etmek imkanına sahip olabiliriz.

 

-         Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.

-         Yeryüzüne iyi muamele et!. O babanızın malı değil, onu çocuklarınızdan ödünç aldınız.

-         Hayvanlar olmadan insanlar nedir ki? Eğer bütün hayvanlar kaybolup giderse insanoğlu büyük bir ruh yalnızlığı içinde ölecektir. Hayvanlara ne olduysa insanlara da aynısı olur. Her şey birbirine bağlıdır. Yer kürenin başına gelen, yer kürenin çocuklarının da başına gelecektir.

-         Biz ağaçlara zarar vermek istemeyiz. Ne zaman onları kesmemiz gerekirse, önce onlara tütün ikram ederiz. Onu da asla ziyan etmeyiz, lazım olduğu kadar keser, kestiğimizin hepsini kullanırız. Eğer onların hislerini düşünmez ve kesmeden önce tütün ikram etmezsek, ormanın diğer bütün ağaçları göz yaşı dökecektir. Bu da bizim kalbimizi yaralar.

-         Yanlışı gören ve önlemek için elini uzatmayan yanlışı yapan kadar suçludur.

-         Dünyadaki her şeyin bir sebebi vardır. Her bitki bir hastalığı tedavi etmek için büyür. Her insan bir görevle yaratılmıştır.

-         Nimette külfette ‘Büyük Ruh’ un elindedir. Bazen onun külfeti bizi nimetinden daha fazla akıllandırır.

-         Eğer sorarsanız: ‘Sessizlik nedir?’, Cevap veririz: O büyük ruh’un sesidir. Yine sorarsanız: ‘Sessizliğin meyveleri nelerdir?’, Cevap veririz: Kendi kendini kontrol, gerçek cesaret olan metanet, sabır, vakar ve saygı.

-         Gözlerde yaş yoksa, ruh gökkuşağına sahip olamaz.

-         Eğer herkes bir başkası için bir şeyler yaparsa dünyada ihtiyaç içinde hiç kimse kalmaz. Sadece bir kişiye yardım et. Şimdiki usul bu değil, ama insanlar zamanla bu yolu öğrenecekler.

-         Barış ve mutluluk her anda mevcuttur. Barış ve mutluluk her adımdadır. Ruhun meseleleri için siyasi çözümler yoktur.

-         Üç barış vardır: Birinci barış, en önemli barıştır. İnsan ruhundadır o. İnsan, kainatla ve kainatın bütün güçleri ile olan ilişkisini, beraberliğini fark ettiğinde, kainatın merkezinde Büyük Ruh’un durduğunu ve bu merkezin her yerde, her birimizin içerisinde olduğunu fark ettiğinde birinci barış sağlanmış olur. İkinci barış iki fert arasında olan barıştır. Üçüncü barış ise, iki millet arasında yapılır. Fakat hepsinden önce, anlamalısınız ki ‘gerçek barış’ dediğim barış birinci barış, insanın ruhundaki barıştır. Yoksa ne fertler nede milletler arasında barış olabilir.

-         İnsan tabiattan uzaklaştıkça kalbi katılaşır.

-         Ağlamaktan korkma!. Zihindeki ıstırap veren düşünceler gözyaşı ile temizlenir.

-         Bir kere ‘al şunu’ demek, iki kere ‘ben vereceğim’ demekten daha iyidir.

-         Yağmur iyilerin üzerine de yağar, kötülerin üzerine de...

-         Her birimizin farklı bir rüya gördüğümüzü hatırlatmakta fayda var.

-         Yaşlılık ölüm kadar şerefli değildir. Yine de çok kimse onu ister.

-         Her şey halkadır. Her birimiz hareketlerimizden sorumluyuz. Hepsi döner dolaşır ve bize geri gelir.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim