• BIST 78.333
 • Altın 127,738
 • Dolar 3,1054
 • Euro 3,3990
 • Konya 16 °C
 • KPSS ihbarcısına "etkin pişmanlık" imkanı
 • Hande Fırat 15 Temmuz'un kamera arkasını yazdı
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • KPSS ihbarcısına "etkin pişmanlık" imkanı
 • Hande Fırat 15 Temmuz'un kamera arkasını yazdı
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi

KİŞİLİKLERE DİKKAT!

M. Faik Özdengül

Kişiliklerle ilgili daha çok şey yazmam gerektiğini düşünüyorum.

Bugün bir hastamla konuşurken başka birisinin bir davranışından şikayet etti. O davranışın kendisini nasıl kırdığından. Kendini kötü hissettirdiğinden bahsetti. Şöyle söyledim: “Neden diğerinin nasıl bir kişilik olduğunu bilmeden bunu kendine yapılmış bir davranış olarak niteliyorsun?”  Herkes aynı değil. Farklı kişilikler ve farklı davranacaklar. Böylece tanıyabiliyoruz zaten biz diğer insanları. Ve bunun üzerine konuşmaya devam ettik. Eğer farklıysak neden diğerinin öyle davranması bizi şaşırtıyor?

Diğeri biz olmadığına göre farklılık normal. O zaman karar veririz. Bize uyar ya da uymaz. Tahammül kapasitemize bağlı.

Bu yüzden bizim ülkemizde özellikle erkeklerde çokça rastlanan pasif agresif kişiliği yeniden yazıyım istedim ve bununla ilgili bir alıntıyı aşağıda sizinle paylaşıyorum:

Psikolojide aynı zamanda negatif kişilik bozukluğu olarak da tanımlanır ve kişinin sürekli ‘hayır’ cevabını pasif bir tavır ile belirtmesinde görülür. Genelde çocukken bireyin kızgınlığını, kendi düşüncelerini ve negatif duygularını direk olarak ifade edemeyişinden kaynaklanır. Aynı zamanda bazı bulgular bu rahatsızlığa sahip insanların çocukluklarında ailelerinin kararsız, belirsiz ve hatta ihmalkar davranışlarına maruz kaldıklarını gösteriyor. Ailenin davranışı sebatsız, düzensiz ve sinirleri yıpratıcı olduğu için çocuk kızgınlık ve küskünlük duygularının esiri olur. Nitekim bu duyguları ne ifade edebilir ne de gitmesine izin verebilir.
Eğer siz pasif-agresif kişilik bozukluğuna sahipseniz, çevrenizdekilerin en ufak talepleri karşısında bile kendinizi ağır yük altında gibi hissetme ihtimaliniz yüksektir. Genel olarak çevrenizdeki otorite sahibi kişilere (ne kadar iyi niyetli olursa olsun) hem kızar hemde imrenirsiniz. Çoğu zaman kendinizi taciz edilmiş, bezmiş ve aşırı derecede yorulmuş hissedersiniz. Hem işinizde hem özel ilişkilerinizde hep yanlış anlaşıldığınızı, değerinizin verilmediğini ve limitlerinizin aşırı derecede zorlandığını düşünürsünüz. Çoğu zaman kızgın ve gücenmiş halde olduğunuz için dışarıya otomatik olarak negatif bir insan olarak yansırsınız.
Pasif-agresif kişiliği olan bireyler kötümser, kuşkucu ve insanların iyi olmadığına inanırlar. Genelde olaylarda imkansızı ve hayal kırıklığına uğramayı beklerler. Kendilerini aldatılmış, değer verilmemiş, kurban edilmiş ve çaresiz hissederler. İşler arzu ettikleri gibi gitmediği zaman daha fazla somurtkan, kızgın, muhalif ve sinirli hale gelirler.
Bu tip kişiler diğer insanlarla yüzleşmekten çekinirler ve fikir ayrılıklarını, kırgınlıklarını yada kızgınlıklarını dolaylı yoldan ifade ederler.. Sürüncemede bırakma, inatçılık ve verimsizlik gidi davranışlar bu probleme sahip insanların tipik davranışlarıdır.
İş yerinde pasif-agresif kişiler kendi yeteneklerini aşağı gördüklerinden dolayı kariyerlerinde yükselmek konusunda zorluk yaşayabilirler. Çoğunlukla kendilerine yardımı olabilecek kişileri davranışları ile uzaklaştırırlar.
Bu kişiler genelde huysuz kişilerdir. Kolaylıkla kızar, alınır yada kışkırtılırlar. Davranışları kolaylıkla saldırganlıktan pişmanlığa dönüşür. Sürekli çevrelerinde hata bulur, işbirliği etmez ve küskün dururlar fakat aynı zamanda aşırı derecede bağımlıdırlar.
Pasif-agresif kişilik bozukluğu olan kişiler derinlerinde güçsüz olduklarını, başka insanların merhametine kaldıklarını, haksızlığa uğradıklarını, yanlış anlaşıldıklarını ve ızdırap içinde olduklarını hissederler.

Belirtiler

 1. Sıradan işlerde bile beklenen çabaya karşı negatif yaklaşım ve pasif direnç göstermek.
 2. Değerinin verilmediğini ve hep yanlış anlaşıldığını düşünmek
 3. Küskün, asık suratlı ve tartışmacı davranışlar
 4. Otorite sahibi kişileri ve kurumları sürekli eleştirme ve küçümseme
 5. Başkalarını kıskanma ve kendi şanssızlığını vurgulama
 6. Bir yandan saldırgan ve küstah davranırken diğer taraftan pişmanlık gösterme.


Tedavisi

Psikolojik Kişilik hastalıklarının erken yaşlarda gelişiyor olması ve insanların kendilerini bu hastalık ile tanımlıyor olması tedavinin çözümünü zorlaştırmaktadır. Tedavinin başarılı olabilmesi için kişinin kökleşmiş davranış şekline, yaklaşımlarına, bakış açılarına, ilişki yapılarına ve kapasitelerine değinilmesi gerekir. Genelde kişilik problemleri psikoterapi ile çözümlenebilmesine rağmen, uzun zaman içinde yerleşmiş olan bu duygu, düşünce ve davranış alışkanlıklarını değiştirmek yoğun ve sürekli tekrarlanan bir tedavi ve öğrenme süreci gerektirir.
Bazı zamanlar, özellikle kriz anlarında kişi intihar teşebüssünde bulunabilir. Bu durumda kişinin kısa bir süreliğine hastaneye yatırılması gerekebilir. Eğer kişinin hastalığı ilerlerse ve evde ihtiyacı olan bakım ve ortam sağlanamıyorsa, daha uzun süreli olarak hastanede kalması istenebilir.
Araştırmalar bazı kişilik sorunlarının kişide devam ettiğini ama bazılarının yok olduğunu göstermektedir. Görünüşe göre hayat tecrübeleri ile birlikte kişi karakterinin temel özelliklerini değiştirmeyi öğreniyor. Psikolojik veya Psikiyatrik Tedavi uygulandığı zaman ise hastalığın gelişmesi hızlanıyor. Özellikle kişi tedaviye gönüllü olarak geliyorsa, iyileşmek için çaba sarf ediyorsa ve problemlerinin sorumluluğunu üstleniyorsa hastalığın iyileşmesi daha hızlı oluyor. Ama diğer tarafta kişi sorunlarının başkalarından yada çevresinden kaynaklandığına inanıyorsa, sorumluluğunu üstlenmeyi reddediyorsa ve problemlerini çözemeyecek kadar güçsüz ve zayıf olduğunu iddia ediyorsa iyileşme süreci biraz daha uzun zaman alıyor.

 

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
sevil köse
29 Ekim 2009 Perşembe 15:49
sarı horoz
sayın sarı civciv,hanği koşullarda yazdığımı bilmiyorsunuz,siz neden benim yorumlarma takdınız anlayamadım,imla hataları yaptığımın farkındayım,sizin farketmediğiniz neden yazarımızı okumuyorsunuzda benim yorumlarımı eleştiriyorsunuzki.
madem bu kadar eleştiracek kadar cesaretiniz var,yazara siz yorum yazın,önce SAYIN kelimesi,sonra İMLA HATALARI,ne oluyoruz,türkçe sınavınamı girdik.sizi farklı civciv olarak görmüyorum,çünkü kümesteki civcivler birbirlerini iyi tanır,oysa siz beni tanımıyorsunuz.Görünüşe bakılırsa siz KÜMESTEKİ CİVCİVDEN ÇOK vakitsiz öten horoza benziyorsunuz,yazarımızı okuyun,daha hayırlı olacagına inanıyorum.
78.165.185.74
sarı civciv
28 Ekim 2009 Çarşamba 17:07
farklı yorumcu
sevil köse bir zamanlar kendisini eleştiren yorumculara kızıyordu. şimdi az kızıyor :) farklı civcivlere alışan sayın köse'nin biz farklı yorumculara da alışacağına inanıyoruz.
not: sayın s. köse ! şu imla kurallarına lütfen biraz daha dikkat eder misin? Teşekkürler
88.254.15.228
sevil köse
28 Ekim 2009 Çarşamba 10:12
kümesteki farklı civcivler
insanın tam anlamıyla anlaşılabilmesi için,ÇOCUKLUĞUNA İNİLMESİ gerekiyor,Kişisel geişimde sorunların ucu tamamen,çocuklukta yaşanan olaylardan,bu güne taşıdığımız,çogu zamanda kişiliğimizi belirleyen durum.Empati kurmayı başaramıyoruz,farklılıkları kabullenemiyoruz.Kendi adıma hep öğrenmeyle meşğulum,okuduğum bir azıda,KÜMESTEKİ FARKLI CİVCİCLERE ALIŞMALIYIZ,diyordu,bande kendimi kümesteki farlı civciv olarak gördüğüm için,başkalarınında farklı olabileceğini düşünerek yola çıktığım zaman,hayat daha kolay gidiyor.Özgüven temel taşı olursa,çokta sorun olmuyor.Etrafımdaki kişiliklerle yaşamayı öğrendim,herkesin penceresi farklı farklı,biraz yoruluyorum ama bu da yollarıma engel değil.İNSANLARIN KİŞİLİKLERİNİ YAŞAYIŞLARI BELİRLERMİŞ,bu tez doğru bir tez,ağrasif kişilikte,pasif kişilikte doğru öğretilmemiş terbiyede yatıyor.Ben kendimce şöyle bir yol buldum,değer verecek kadar sevmediğim,yada kalbime koymadığım bir insanın davranışına çokta takılmıyorum,eğerki değer veriyorsam ve karşılığında kötü davranışla karşılaşıyorsam,KIRILMAK yerine,bu davranışının yanlış olduğunu direk yüzüne söylüyorum,ister kabul eder ister etmez,o benim değil,onun sorunu,en azından farkındayım,farkettiğimide söylüyorum,elbette benim gibi düşünmesini beklemiyorum ama ben böyle düşünüyorum diyede yargılanmamalıyım.Kümesteki farklı civcivlerle yaşamayı öğrenebiliriz.Kümesin yolunu iyi bilen civcivler,yolunu kaybetmeden bulacaktır,yeterki sevmeyi bilelim.
88.254.248.210
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim