• BIST 78.333
 • Altın 127,248
 • Dolar 3,1234
 • Euro 3,4073
 • Konya 13 °C
 • Hande Fırat 15 Temmuz'un kamera arkasını yazdı
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
 • Hande Fırat 15 Temmuz'un kamera arkasını yazdı
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi

Kırkambar

Hasan Özönder

Bundan elli yıl kadar önce, delikanlılık dönemimde tanıma zevkine erdiğim ehl-i kemal, ehl-i zevkin, ehl-i irfanın hemen hepsinde, müşahade ettiğim bir âdet vardı. Bu iş için ayırdıkları orta boy kalınca bir deftere, duydukları, gördükleri, öğrendikleri güzel şeyleri not ediveriyorlardı. Bunlardan akademisyen olanlar, esnaf olanlar, medrese mezunu olanlar vardı. Birbirlerinden habersiz, hepsi de bu güzel alışkanlığı sürdürürlerdi. Hemen hepsi de, bu defterin adını “KIRKAMBAR” koymuşlardı. Demek ki, o dönemde, bu alışkanlık üzerinde durarak, öğrencilerine bunu içtenlikle ve hassasiyetle tavsiye eden hocalar vardı da, mezunları bu güzel alışkanlığı, aradan geçen uzun yıllara rağmen, zevkle ve şevkle devam ettiriyorlardı.

Gün geldi, benim de hoşuma gitti. Ortaokul öğrencilik yıllarımda ben de bir deftere böyle notlar kaydetmeye başladım. Hem de uzun yıllar; yirmi, otuz yıl. Fırsat buldukça bu gün de devam ederim. Bu defterlerim ara sıra elime geçer, vaktim müsaitse, sayfalarına göz gezdiririm. O günleri tekrar yaşarım. Gerçekten kırkambar… İçinde neler var neler…

Bakın bunlardan birindeki bazı satırlarımı, sizinle paylaşayım: Türbe Caddesi’ndeki gençlik berberimin karşısındaki gıdacı dükkânının duvarında asılı duran levha: “Bu hâne öyle bir hânedir ki, her usûlü bâ-safâ, içinde oturanlar çekmesinler asla cefâ, Bir gelen bir daha gelsin; demesinler bî-defâ, Sahibine kıl şefaat Ya Muhammed Mustafa (S.A.).” Çocuğa kim demiş küçük şeydir; Bir çocuk belki en büyük şeydir. (Abdülhak Hâmid Tarhan). Eldivenli kedi fare tutamaz; İş âletlerini bizzat kendi kullan. İşiyin başında ol. Bu günkü yumurta, yarınki tavuktan iyidir. Küçük vuruşlar, bir meşeyi devirir; sürekli damlalar, taşı oyar. İşimizde, çalışmamızda azimli, daimî, sürekli, sebatlı ve ısrarlı olalım. Küçük sızıntılar, zaman gelir, bir gemiyi batırır. Küçük şeyleri hafife almamak, umursamazlık yapmamak lâzım. Uyuyan tilki, tavuk yakalayamaz. Çalışmak ve uyanık olmak lâzım. Üç taşınma bir yangına bedeldir derler. Boş bir çuvalın dik durması zor, hattâ imkâsızdır. Kafamızı, gönlümüzü güzel, faydalı şeylerle doldurup, besleyelim. Âvâre kişiler, en çok acı çekenlerdir. Tembel uyuyadursun, sen derin sür sabanı; Buğdayını kendin ye, ellere sat samanı. O İşiyin yapılmasını istiyorsan, kendin git;  istemiyorsan, başkasını gönder. Musıkî, âşıkın ışkını, fâsıkın fıskını artırır. Her yorulana han yaptırmazlar; sen hanın bulunduğu yerde dinleneceksin. Bilgisizliğini bilmek, bilgiye gidişin ilk adımıdır. “İmkânsız” kelimesi, budalaların sözlüğünde bulunan bir kelimedir.(Napolyon). Mazisini unutan millet, istikbaline sahip olamaz. Karakolda gözyaşının yeri yoktur. Çalışmak hayat; düşünmek ışıktır.(V. Hugo). Düşünce rüzgâr, bilgi yelken ve insan  kayıktır. (A. W.Hare). Düşünmeden öğrenmek, kaybedilmiş demektir. (Konfüçyüs). Adalet, milletler için devamlı bir gıdadır; Çünkü, adalete doyulmaz. ( F.R. Chateaubriand). Acayip düşünceler, acayip şeyler doğurur. ( P.B. Shelley) Daha iyi yaşamak istiyorsan, fena düşüncelerini öldür. ( Sir W. Raleigh). Yalnız nefes almak, “hüriyet”i ifade etmez. (Goethe).

Kitapsız büyüyen çocuk, susuz ağaca benzer. (Çin Atasözü)

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim