• BIST 78.844
 • Altın 125,496
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3559
 • Konya 18 °C
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • ByLock'a ikinci darbe: Kripto FETÖ'cüler tespit edildi
 • 3 bin 400 öğretmen mesleğine geri dönecek
 • Google Gülen için ölüm tarihi verdi!!! 13 Nisan 2017
 • ByLock'a ikinci darbe: Kripto FETÖ'cüler tespit edildi
 • 3 bin 400 öğretmen mesleğine geri dönecek

Kendini Yenilemek

İsmet Emre

Türkiye’de, kendini dünyanın kötü gidişatını değiştirmeye adadığını varsayan, bundan dolayı uykuları kaçan her aydının sorması gereken öncelikli soru şudur: Kendini değiştirmeye gücü yetmeyen, başkalarını değiştirme konusunda ne kadar ve nereye kadar ikna edici olabilir? Daha yakın çevresini, birlikte yola çıktığı dava arkadaşlarını değiştirmeye yeltenmeyen, yeltense bile gücü yetmeyen bir liderler grubu, bir politbüro ülkesini nasıl reforme edebilir?

            Hepimiz biliyoruz: Eksiklerine, hatalarına rağmen Ak Parti, 2000’lerin başından itibaren birçok alanda, reform sayılabilecek düzeyde Türkiye’yi olduğu yerden çok daha ilerilere taşıdı. Tarihin ve döneme şahitlik yapan iyi niyetli birçok aydının, hatta sıradan insanın iç dünyasına kazınan bir vakıa olarak bu gerçeklik duruyor. Ancak varılan noktada, partinin olduğu yerde saydığı, bundan sonrasını da öncesi kadar hızlı biçimde dönüştürüp Türkiye’yi dünyanın önemli ülkelerinden birine dönüştüreceği konusunda hemen hiç kimsede net bir ışık huzmesi yok. Siyasal akıl bir yere kadar… Ak Parti’nin bir bütün olarak değerlendirildiğinde en büyük hatası, hayatın çok daha genelini ve çok daha içten, derinden kuşatan siyasal akıl dışı alanları ihmal etmesi oldu. Kültür ve medeniyete dair yaklaşımlar, sanat, edebiyat, mimari, güncel yaşamın estetikleştirilmesi gibi konulara neredeyse hiç el atmadı. Bunlardan bir kısmına dair ciddi hamleler yaptıysa da kendilerinden dolayı değil yine siyasetle ilgili oldukları ve siyasete tahvil edilecekleri kadar rağbet gösterdi. Doğruydu, yanlıştı bilinmez, ama bu vakitten sonra, bundan öncesi gibi götürülmeye çalışılan bir siyasetin Ak Parti’yi rakiplerinin düzeyine indireceği ve onlardan ayrılan belirgin çizgileri törpüleyeceği gün gibi ortadadır. Peki ne yapmalı?

            Bir yazının sınırları içinde Türkiye gibi Ortadoğu’nun en güçlü ülkesini yönetme adayı bulunan bir partinin paradigmasına dair bütün tespitlerin sunulması elbette imkansız. Ancak görüldüğü kadarıyla bugüne değin ıskalanan, önemsiz görülen, hatta belki büsbütün farkında olunmayan belli konularda şunlar söylenebilir:

 1. Ak Parti, ne yapıp edip bürokratların ve bakan danışmanlarının da dışında dünyayı dışarıdan okuyacak entelektüel birikim sahibi, teoriye hakim bir gölge kadro oluşturup oradan elde ettiği bilgileri siyasetin uygulama alanına çekme arayışına girmelidir.
 2. Maarif meselesinde olduğu gibi zaten Cumhuriyet’in kuruluşundan belli deneme yanılma yollu yöntemleri bir tarafa bırakıp güncel pedagojik yaklaşımlar ile medeniyetimize özgü yaklaşımları sentezleyecek yeni bir yöntem geliştirmelidir.
 3. Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Batılı ülkelerin başvurduğu anket yöntemiyle kendine yol çizme kolaylığından vazgeçip –anket yaptırmaya devam edebilir elbette- dünyanın siyasal, sosyal, kültürel olarak nereye, hangi yöne doğru gittiğine dair bilgi elde edip kendini onun akışına kaptırmak yerine akışı dönüştürecek kadrolar oluşturmalıdır.
 4. İç siyaset kadrolarıyla dış siyaset kadrolarını birbirinden ayırıp dış dünyaya dair gelişmeleri sadece ‘dış işleri’nden ibaret görmeyen, ‘dışarıyı’ siyaset gözlüğü kadar kültürel, ekonomik, sosyolojik olarak da okumaya çalışan, bu okumaları not edip ona yönelik kalıcı stratejiler oluşturan bir yapıya bürünmelidir.
 5. ‘Uzun süreli bütün iktidarların bozduğu’ ilkesini gözden geçirerek içine sinmiş ve ümmeti, ülkeyi, milleti gözetmek yerine kendi çıkarlarının peşinden koşan, her iktidarda ayakta kalma yöntemlerini son derece iyi kullanan oportünistleri içinden ayıklama, ciddi bir kan değişimine gitmelidir.
 6. Liyakat, liyakat, liyakat…

Velhasıl, Ak Parti, seçim sürecinde halkın taleplerini ve beklentilerini karşılamaya yönelik ne kadar empati kurmaya ihtiyaç duyuyorsa bir o kadar da kendine, kendi kadrolarına yönelik aynayı eline alıp uzun uzadıya kendini sığadan geçirmeye bir o kadar ihtiyaç duymalıdır. Kendini değiştirmeyenin başkalarını değiştirmeye, yakınındakileri reforma tabi tutamayanlarının uzaktakileri reformdan geçirmeye muktedir olamayacaklarını görmek için deneme yanılmaya gerek yok, tarih bunun ibret sayfalarıyla dolu.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim