• BIST 99.751
 • Altın 258,787
 • Dolar 5,6859
 • Euro 6,3791
 • Konya 27 °C
 • ABD'deki FETÖ şebekesi: Soner Tarım
 • ŞEBEKE: İhanetin Kodları TIKLA&İZLE
 • ABD'deki FETÖ Şebekesi: Aydoğan Vatandaş
 • ABD'deki FETÖ şebekesi: Soner Tarım
 • ŞEBEKE: İhanetin Kodları TIKLA&İZLE
 • ABD'deki FETÖ Şebekesi: Aydoğan Vatandaş

Kar berekettir, şikâyet etmeyelim, şükredelim

Salih Sedat Ersöz

Geçtiğimiz günlerde yoğun olarak yağan beyaz bereket öncelikle çiftçiler ve çocuklar olmak üzere Konyalıların büyük çoğunluğunu sevindirdi.

Son yıllarda Konya’nın susuzluk problemi herkes tarafından biliniyor, konuşuluyor. Konya’nın yıllardır yeterli yağış almadığı, bu sebeple ekinlerin susuz kaldığı, yeraltı sularının çekildiği, barajların tamamen boşaldığı konuları her günün konusu haline gelmişti. 

Rabbim yüzümüze baktı ve bize büyük bir bereketi bahşetti. Yağan kar, vatandaşların büyük kısmını sevindirirken bazılarının da şikâyet etmesine sebep oldu.

Şikâyetlerin, yaşam şartlarının zorlaşması üzerine yapıldığı bir gerçek… Ancak her şeye rağmen Rabbimizin verdiği bu berekete şikâyet etmek değil şükretmek gerekir.

Yağış olmaz, yağmadı susuz kaldık diye şikâyet ederken, yağınca da yaşamımız zorlaştı diye şikâyet ediyoruz. Böyle bir berekete ne kadar şükretsek az olduğu halde, şikâyet etmek inanan insanlara yakışmaz. Biraz zorluk olsa da büyük çapta bir sıkıntı yaşamıyoruz hamdolsun.

Büyükşehir Belediyemiz, ana caddelerin tamamını ulaşıma sürekli açık tutmayı başarmıştır. Toplu taşım araçlarının çalışmasında hiçbir aksaklık olmamıştır.

İlçe belediyelerimiz, bazı ara sokaklara girememiş veya biraz geç girmiş olsa da, bu durum yaşamımızda, işe gelip gitmemizde çok büyük bir sıkıntı oluşturmamıştır. Zaten okullar tatil edilince çocuklarımız da bir sıkıntı yaşamamış oldular.

Yaşadığımız ufak tefek bazı zorlukları, büyük sıkıntı olarak görmektense çocuklar gibi beyaz bereketten keyif almak, mesela önü ve üstü karla kapanan aracımızın veya kapımızın önünü gerginlikle değil, neşeyle, zevkle açmak psikolojik olarak bizi rahatlatacaktır.

Böylece her tarafı bembeyaz bir örtüyle kaplayan karın, vücudumuza mutluluk hormonu salgıladığını hissedeceğiz. Ayıca kar yağışı bir hareket oluşturuyor. Bu hareketlenmenin insanları ataletten uzaklaştırdığı ve mutlu ettiği bir gerçektir. 

Ayrıca kar, tüm canlılar ve doğa için oldukça faydalı bir nimettir. Kar suyu, topraktaki potasyum, kalsiyum, demir gibi mineralleri çözerek bitkilerin beslenmesini sağlar.

Kar, yeryüzü ve yeraltı su rezervlerinin en önemli kaynağıdır. Kar sayesinde barajlar dolar ve enerji olarak bize döner.

Karda bulunan amonyak, karın erimesiyle birlikte toprakta kalır. Bu amonyak, azot bakterileri tarafından kalsiyum nitrat gibi azot tuzlarına çevrilerek bitkilerin azot ihtiyacını karşılar.

Havadaki ve karadaki mikropların zararlı olanları, karla birlikte yok olur. Kar yağınca hava yumuşar ve havanın aşırı soğuması engellenmiş olur. Bitkiler üzerinde koruyucu bir örtü oluşmuş olur.

Karın, bütün bu faydalarını düşünerek yaşamımız birazcık zorlaştı diye, bereketi felâket olarak görmemek gerekir. Rabbimizin verdiği bu büyük nimet için şikâyet etmeyelim, şükredelim.

Şükredelim ki, Rabbimiz bu bereketin devamını versin de susuzluktan kaynaklanan bütün problemlerimiz yok olup gitsin. Şikâyete devam edersek, Rabbimiz nimetini keserse o zaman anlarız yaşamın ne kadar zorlaştığını…

Sosyal medyada dolaşan bir mesajı sizlerle de paylaşıyorum.

Kar deyip geçmeyin! Kar insanlara neleri düşündürüyor? Kar, ilahî rahmet elinin yerin yüzüne sürdüğü bir krem gibi; yeri nemlendiriyor, çatlaklarını tamir ediyor, canlandırıyor. İnsana nimeti hatırlatıyor. (Şükür)

Kar, Settar olan Allah'ın yeryüzüne serdiği bir yorgan. İnsana tövbeyi, günahların silinmesini, masumiyeti hatırlatıyor. (Tövbe)

Kar, bir açıdan yeryüzü mezarının üzerine atılan ölü toprağı. İnsana ölümü hatırlatıyor. (Tefekkür-ü mevt)

Kar, karlı zeminde yürürken düşmemek için azamî gayret göstermeyi, bu yönüyle de Müslümana günaha bulaşmamak için attığı adıma dikkat etmeyi hatırlatıyor.  (Takva)

Kar, düşe kalka, bata çıka yürürken, soğuktan ellerini ovuşturup gözlerini kısarken zorluklara karşı sabretmeyi hatırlatıyor. (Sabır)

Kar! Yâr-ı Hakîkiden bize Kâr!

Son yazdığım şiirimi sizlerle paylaşarak bugün de veda ediyorum. Sağlıklı ve mutlu yarınlar efendim.

KAR

Yer gök ilahi rahmetle süsleniyor,
Beyaz örtü yeryüzünde üsleniyor,
Gökyüzünden tane tane iner kar,
Dünyamızda bereket, sel olur akar.

İnsan ruhunu dinlendirir yağarken,
Mevlâ, lütfunu üzerimize yığarken,
Gerginlikler yerine ferahlık gelir,
Görüntüsüyle psikolojimiz düzelir.

Yer altı yer üstü suların kaynağıdır,
Barajların dolmasının dayanağıdır,
Bitkileri beslemenin sağlayanıdır,
Üretimin nehirler gibi çağlayanıdır.

Havadaki mikropları yıkar öldürür,
Sağlığa zararlıları kırar söndürür.
Kar yağarken hava soğukluğu kırılır,
Bitkinin tohumuna yorgan olur sarılır.

Beyaz berekettir o, felaket değildir,
Beyaz mucizedir o, esaret değildir.
Nitekim kar, Rabbimizin rahmetidir,
Her türlü hastalığın kurtuluş çaresidir.

Ey kardeşim iyi bil karın kıymetini,
Karlar gibi bembeyaz eyle tıynetini,
Asıl büyük felâket onun yokluğudur,
Hüzünden kurtulmanın yolu çokluğudur.

Rabbim; kalbimize karın paklığını indir,
Hüzünlerimizi karın eridiği gibi dindir,
Kardeşliğimizi kartopu gibi kavi eyle,
Bizi rızan yolunda kar gibi naif eyle.

Salih Sedat, Rabbimizin nimetidir kar,
O toprağı kucaklasın, sen de onu sar,
Sakın nankörlük etme o büyük rahmete,
Sonra katlanırsın çok büyük zahmete...
Salih Sedat Ersöz

 

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim