• BIST 83.067
  • Altın 146,530
  • Dolar 3,7912
  • Euro 4,0490
  • Konya -7 °C
  • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
  • Sadık müşteriye ayrıcalık geliyor
  • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!
  • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
  • Sadık müşteriye ayrıcalık geliyor
  • İçişleri'nden valiliklere kritik 'kargo' uyarısı!

Kamu İhale Yasası

Ufuk Karadavut

Hemen her kurum belli miktarda ve belli şekillerde alımlar yapmakta ve bu zaman zaman ciddi sorunlara neden olmaktaydı. Sorunların aşılabilmesi için Kamu ihale yasası 2002 yılında kabul edildi (4734 Sayılı Kamu İhale Yasası, Rg: 22.01.2002). Bu kanunda verilen görevleri yapmak üzere de Kamu İhale Kurumu oluşturulmuştur. Kamu İhale Kurumunun kurulmasıyla birlikte; kamu alımları alanının düzenlenmesiyle ilgili görev ve yetkilerin tek bir elde toplanması, politika belirlenmesine yardımcı olacak bilgi birikiminin elde edilmesi, ihtilafların yargı öncesi işletilecek hızlı bir idari denetim ile (şikâyetlerin incelenmesi) giderilmesi sağlanması amaçlanmıştır.

 

Ama ne hikmetse amaçlanan bir türlü yapılamadı. Sorunları çözmesi beklenen yasa yeni sorunlara sebep olduğu için olsa gerek o günden bu güne tam 17 kez değiştirildi. En son bir hafta önce yine değişiklikler yapıldı. Yasa hazırlanırken alelacele mi hazırlandı? Yoksa şartlar değiştiği için şartlara mı uyduruluyor? Ya da şartlar birilerine uymadığı için uydurulmaya mı çalışılıyor?. Bu ve benzeri sorular sıkça soruluyor. Ama cevap alınamıyor.

Yasada en son yapılan değişiklikle kurumun yetki alam daraltıldı, ihale ve itiraz süreçleri kısaltıldı. İstisnalar arttırılırdı ve önceden sadece sağlıkta uygulanan ihalesiz satış kapsamı tüm kamu alımlarına genişletildi.

 

Değişikliklere göre bundan böyle Kamu İhale Kurumu, kendiliğinden ihale incelemesi başlatamayacak. Yani gazetelerde ya da televizyonlarda görülen ya da duyulan bir haber üzerine kurum herhangi bir incelemede bulunma imkanı ortadan kalktı. İhale sürecinde oluşabilecek şikâyetleri inceleme seviyesi de azaldı. Eğer siz ihaleye girerseniz ve ihalede yanlışlık yapıldığını düşünüyorsanız önceden itiraz edebilir ve maddelerin yeniden incelenmesini isteyebilirdiniz. Ama şimdi öyle değil. Sadece ‘şu maddeye göre ihale yanlış’ diyebileceksiniz. İlgili kurum yalnızca o maddeyi inceleyecek. Diğer maddelerde yanlışlık varsa bile bu dikkate alınmayacak. Aynı zamanda şikâyet etmenizde zorlaştırıldı. Yani eskisi gibi hemen şikâyet edeyim olayı kaldırılıyor. Şikâyet başvuru bedeli arttırıldı. Son olarak 304 YTL olan ihale şikâyet başvuru bedeli, ihalesine göre bin ile 4 bin YTL arasına çıkartıldı. Ayrıca şikâyetler için teminat yatırılması şartı getirildi. İddia haklı bulunmazsa teminatına el konulacakmış.

 

Çerçeve anlaşmalar yapışırken bir idare ihaleyle örneğin 10 ya da 20 firma belirtiyor ve her seferinde yeniden ihale açmak yerine 4 yıl süreyle belirlediği bu firmalardan alım yapmaya devam ediyor. Söz konusu anlaşmalar önceden sadece sağlık alanında yapılabilirken, şimdi tüm alanlara uygulanabilecek. Ayrıca ihale süreleri kısalıyor. Aslında ihale süresinin kısaltılması olması gerekendir. Ancak hızlı ihale sürelerinin kontrolünün nasıl yapılacağı ise belirsizdir. 

Yeni düzenlemeler yapılırken yani sorunlarda beraberinde geliyor. Yapılan yeni düzenlemenin eskileri gibi uzun ömürlü olmayacağı ve kısa bir süre sonra yeni değişikliklerin yapılacağı anlaşılıyor.

 

BELEDİYENİN LALE ISRARI

 

Sabah işe giderken gazetemizin ilk sayfasında bir habere rastladım. Moralim bozuldu. Haberde Konya Büyükşehir Belediyesinin Konya Merkezde farklı yerlerde 2.7 milyon adet lale soğanı dikeceğini ve vatandaşlara bunu ücretsiz dağıtacakları yazıyordu. Gerekçe olarak da ‘Selçuklunun başlıca sembolünün lale olması ve gelecek nesillere bunu taşımak istemeleri’ olarak açıklanmış. Ayrıntıları okuyunca içim yandı. 2.7 milyon adet lale’ye ek olarak 150 bin adet sümbül, 60 bin adet nergis, 60 bin adet çiğdem ve 30 bin adet zambak dikilecekmiş.

 

Bu rakamları üst üste koyduğunuzda 3 milyon adet bitki eder. Bunları 1 YTL’den aldığınızı kabul etsek 3 milyon YTL eder. Eski para ile 3 trilyon. Bir ay Konya güzel gözükecek diye buna değer mi? Eğer yanlış duymadıysak Konya Büyükşehir Belediyesi yatırımlarını tamamlamak için kredi almaya çalışıyormuş. Hem kredi alacaksınız hem de 3 trilyonu bir aylık güzellik için harcayacaksınız. Biz anlam veremiyoruz. Ama başka anlamı varsa onu da bilmiyoruz.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
meraklı
28 Kasım 2008 Cuma 17:51
yırtılan
belediye çiçekler için milyarlar harcıyor tabi harcar ne olacak YIRTILAN DELİ BEKİR in yakası başkana ve ya yandaşlarına fukaraya birlira ver cebinden deseniz vermeye yanaşmazlar ama halkın paralarını hiç uğruna çar çur ederler güya dürüstler sevsinler
88.224.245.34
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim