• BIST 121.475
  • Altın 294,762
  • Dolar 5,8926
  • Euro 6,5369
  • Konya 0 °C
  • Uzmanlardan öğrencilere 15 tatili iyi değerlendirin uyarısı
  • Gazlı içecekleri içmeyin, içirtmeyin!
  • Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan öğrencilere yarıyıl tatili tavsiyeleri
  • Uzmanlardan öğrencilere 15 tatili iyi değerlendirin uyarısı
  • Gazlı içecekleri içmeyin, içirtmeyin!
  • Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan öğrencilere yarıyıl tatili tavsiyeleri

Kalaycı: Diriliş ruhunu sekteye uğratamayacaklar

Kalaycı: Diriliş ruhunu sekteye uğratamayacaklar
MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, hiç kimsenin Türkiye'nin diriliş ve yükseliş ruhunu sekteye uğratamayacağını, buna teşebbüs edenlerin bedelini ödemekten kurtulamayacaklarını söyledi

 TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Milli Savunma Bakanlığı bütçesinin görüşmeleri sürüyor.

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, sözlerine "Sınır ötesi operasyon için olumlu oy verdiğimiz tezkerenin gereği yerine getirilmiştir, bunun için teşekkür ederiz." diyerek başladı.

Türkiye'nin içinden geçtiği zorlu süreçte Milli Savunma Bakanlığının bütçesine olumlu oy vereceklerini dile getiren Çıray, yaptıkları eleştirilerin daha çok siyasi konularla ilgili olduğunu ifade etti.

Konuşmasında dış politikayla ilgili eleştirilerde bulunan Çıray, "Derhal parlamenter sisteme geri dönülmelidir. Güçlü parlamento yaratarak buradan destek alınmalıdır. İkincisi de Esad ile doğrudan görüşmeye başlanması gerekir." dedi.

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, bazı eleştirilerini dile getirirken, AK Parti milletvekilleri, o dönemlerde kendisinin de Bakanlar Kurulunda olduğunu hatırlattı. Şener, "Benim sahip olduğum unvanların hiç birisinde Erdoğan'ın hakkı yoktur. Ancak Erdoğan bütün unvanlarını bana borçludur. 'Aday olmuyorum' dediğim zaman Abdullah Gül ile birlikte iki saat beni ikna etmeye çalıştılar. Bu konuları bırakalım." diye konuştu.

Türkiye'nin Suriye politikası çerçevesinde diplomasi zaafları olduğunu öne süren Şener, "Süreç düzgün idare edilemedi. Niye düşmanı çoğaltıyorsun?" görüşünü öne sürdü.

Abdüllatif Şener, "Dış politika, milli güvenlik konusunda karar vericilerin, hele hele tek kişi karar veriyorsa, yandaş iş adamlarının, eşinin, dostunun, akrabasının silah sanayisinde olması milli güvenlik açısından doğru değildir. Tüm bu silah sanayisiyle ilgili ana ünitelerin devletleştirilmesi lazım. Ciddi bir milli güvenlik politikası uygulanacaksa bunların yapılması lazım." dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, bütçede güvenlikçi kalemlerin toplamının 160 milyar liraya ulaşarak, üç kattan fazla bir artış olduğunu öne savundu. Paylan, "Güvenlik-özgürlük dengesini kuramayan ülkeler, bütün kaynaklarını silaha ayırsalar da huzur bulamıyorlar. Bir ülke güvenlikçi politikalara teslim olmamalı." ifadesini kullandı.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, hiç kimsenin Türkiye'nin diriliş ve yükseliş ruhunu sekteye uğratamayacağını, buna teşebbüs edenlerin bedelini ödemekten kurtulamayacaklarını söyledi.

Güçlü ve caydırıcı savunma sisteminin sürdürülebilir olması gerektiğini ve buna ilişkin planlamaların yapılmasının zorunlu olduğunu dile getiren Kalaycı, subay, astsubay, uzman erbaşların özlük hakları ve özellikle emekli aylıklarının iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

Kalaycı, Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalışan sivil memurların da yaşadıkları sorunlara çözüm aradıklarını belirtti.

-"Bekamızı korumak"

AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal, Türkiye'nin uzun yıllardır terörle mücadele ettiğini, dünya üzerinde terörden en fazla zarar gören ülkeler arasında olduğunu vurguladı.

Terörle mücadelede TSK'nin önemli bir rol üstlendiğini dile getiren Ünal, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı ile bölgede barışı hedeflediğinin altını çizdi. Ünal, "Hiç kimsenin toprağında gözümüz yoktur. Hiçbir bölge vatandaşıyla da sorunumuz yoktur. Barış Pınarı Harekatı'nın başladığı tarihten bu yana sahada ve masada gösterilen başarı milletimizin gurur kaynağı olmuştur." dedi.

Savunma sanayisinde gelinen aşamadan gurur duyduğunu vurgulayan Ünal, Suriye'de güvenli bölge oluşturulduktan sonra burada yaşamı yeniden başlatmayı ve Türkiye'de bulunan Suriye vatandaşlarını vatanlarına kavuşturmak istediklerini belirtti. Ünal, "Atılan adımlar, güvenlikçi politikalar yerine bekamızı korumak olarak yorumlanmalıdır." değerlendirmesini yaptı.

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a, "Sakarya'daki Tank Palet Fabrikası'nın özelleştirilmesi doğru mudur? Bunu, milli savunma, ülke güvenliği adına tehdit olarak görüyor musunuz? 50 milyon dolara Katarlılara verildiği ifade ediliyor. Bunun ihalesi yapılmış mıdır? Biz görebilir miyiz? Hangi şartname ve usul ile yapılmıştır? Gizli bir kararname olduğu söyleniyor. Neden gizlidir? Gizli ve örtülü birtakım işlemler yapılıyor ise başta bunun sizin tarafınızdan açıklanması gerekir?" sorularını yöneltti.

MHP Bursa Milletvekili Hidayet Vahapoğlu, bugün en demokratik kabul edilen ülkeden başlayarak bütün ülkelerin güvenlikle ilgili politikalarının olduğunu dile getirdi.

Vahapoğlu, "Devletimizin bulunduğu bu coğrafyadaysanız, Türk ve İslam dünyasının kutbu iseniz, buna karşı çıkan bütün mihrakların hedefindesinizdir. Türkiye'nin güvenlik konusundan taviz verme gibi lüksü yoktur. Güvenlik ile tedbirler konusunda taviz veren hükümetler de bu millete karşı vebal altına girecektir." diye konuştu.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, "Tank Palet Fabrikasının yüzde 49'u hangi tarihteki ihaleyle devredildi? Cumhurbaşkanın söylediği gibi anaokulu öğrencisine anlatır gibi anlatın da öğrenmeyen kalmasın." ifadelerini kullandı.

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, "Tank Palet Fabrikası'nın Katarlılarda olmasının, bir milletvekili olarak zoruna gittiğini" ifade etti. Şahin, "Gelin bir kampanya yapalım, CHP milletvekilleri olarak fabrika için maaşlarımızı vermeye hazırız. Bu, mili bir konu." dedi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim