• BIST 93.287
  • Altın 212,223
  • Dolar 5,4738
  • Euro 6,1921
  • Konya 1 °C
  • FETÖ hedefleri için "masumları ezmeyi" mübah görmüş
  • Sertifikası olmayan direksiyona geçemeyecek!
  • Elektrik, gaz ve suya sanal icra geliyor!
  • FETÖ hedefleri için "masumları ezmeyi" mübah görmüş
  • Sertifikası olmayan direksiyona geçemeyecek!
  • Elektrik, gaz ve suya sanal icra geliyor!

“Kadınlara haklarını İslam vermiştir”

“Kadınlara haklarını İslam vermiştir”
Konya Aydınlar Ocağı’nın Selçuklu Salı Sohbetleri’nde “Kadın Hakları” dile geldi

Türk Üniversitesi Kadınlar Derneği Başkanı Yurdanur Sakaoğlu ve Av. Elif Mebrure İlhan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle dünyada ve Türkiye’de kadın hakları ile kadına yönelik cebir ve şiddeti gündeme taşıdılar.
Konya Halk Kütüphanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sohbette bir selamlama konuşması yapan Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Türk Üniversitesi Kadınlar Derneği ile ortaklaşa bir etkinlik yapmaktan son derece memnun olduklarını belirterek 8 Mart Kadınlar Günü’nü kutlayarak her iki hanım konuşmacıya teşekkür etti. Şair Hasan Ukdem ise, “Şiir Kadınlar” başlıklı şiirini okudu: “Onlarsız olmaz şu yalan dünya/ Kimi lâle sümbül, kimi gardenya/  Kimi gül şakayık kimi sardunya/ Aşk izdivacına nehir kadınlar.”

 

resim76119567.JPG

kadinlara-haklarini-islam-vermistir-(3).jpg

KADINLARA HAKLARINI İSLAM VERMİŞTİR


“Dünya nüfusunun yarısını kapsayan kadınların her ülkede, kanunlar önünde erkeklerle eşit haklara sahip olarak medeniyette yerini alması, sağlaması, buna kültürüyle, emeğiyle katkıda bulunması günümüzün en önemli prensibidir” şeklinde sohbetine başlayan Türk Üniversitesi Kadınlar Derneği Başkanı Yurdanur Sakaoğlu, 8 Mart Kadınlar Günü’nün kadın dayanışmasını ve geleceğe ait umutları ifade etmesi açısından özel bir anlamı olduğunu belirterek derneklerinin misyonunu şu sözlerle dile getirdi: “Atatürk ilke ve inkılâplarının ışığında ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal alanlarda kadınlarımızı güçlü kılmayı, laik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti için çalışmayı; bu amaçlar doğrultusunda genç kızlarımızı üniversite öğrenimi için teşvik etmeyi ve  katkıda bulunmayı misyon etmiştir.” 
Türk Toplumunda Kadın’ın tarih içerisindeki yerini İslâm Öncesi Türk Kadını, İslâm’dan Sonraki Türk Kadını ve Günümüzde Türk Kadını başlıkları altında üç bölümde ele alarak anlatan Yurdanur Sakaoğlu, “İslâm, “Cennet kadınların ayakları altındadır” diyerek kadınlara gereken hakları vermiştir. Tanzimat ve Meşrutiyet’le birlikte yönü Batıya dönük bir kadın tipi yaratılmıştır. Atatürk’le birlikte ülkemizde kadına seçme ve seçilme hakkı verilmiştir” dedi. Sakaoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladıktan sonra şair Nihat Bozdağ’ın kadınları anlatan bir şiirini okuyarak son verdi.

kadinlara-haklarini-islam-vermistir-(4).jpg

KADINLAR ARTİS GİBİ ERKEK ARIYORLAR


Av. Elif Mebrure İlhan da, konuşmasında T.C. Kanunlarında kadına verilen haklar ile daha çok zina, boşanma ile kadına yönelik şiddet konularına değindi. Kadına yönelik şiddeti; fiziksel ve duygusal (psikolojik) olarak iki kısma ayırarak inceleyen Av. Elif İlhan, “Bana göre kadına yönelik şiddetin en tehlikelisi duygusal olanıdır. Çünkü kadını belli bir süre sonra depresyona sürüklüyor” dedi. Ekonomik şiddet ile elle, sözlü ve yazılı olarak da cinsel tacize de sohbetinde değinen hukukçu Elif İlhan, boşanmalarda en çok zarar gören tarafın çocuk ve çocuklar olduğunu ifade ederek “Ayrıldınız ama ebeveyn olarak ilk önce çocuklarınızın geleceğini düşünmek zorundasınız” dedi.
Kadınların kusurlarından da bahseden İlhan, “Kadınlar da evlenirken dizilerde gördükleri üzere şekil olarak artist gibi erkek arıyorlar. Ve ayrıca Karun gibi zengin koca arıyorlar. Bunlar da kadınlarımızın kusuru. Sonra evlendikten sonra eşlerine ve dostlarına diyorlar ki, “Benim hayalimdeki koca bu değildi”. İşte bu da erkeği yıkıyor. Bunun gibi davranışlarda kocaya psikolojik şiddet oluyor.” diye konuştu. Sohbetin soru-cevap bölümünden sonra konuşmacılar Yurdanur Sakaoğlu ile Av. Elif İlhan’a Konya Aydınlar Ocağı’nın “Sosyal Yaşam ve Kadın” başlıklı kitap hediyelerini, eski Konya Milletvekili Musa Erarıcı takdim etti. Toplantıya siyasi partilerin il ve ilçe temsilcileri, kadın derneklerinin temsilcileri ile akademisyenler ve çok sayıda kadın dinleyici katıldı.

Haber Merkezi 

kadinlara-haklarini-islam-vermistir-(5).jpg

resim5648-002.JPG

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim