• BIST 91.801
  • Altın 214,175
  • Dolar 5,3608
  • Euro 6,0653
  • Konya 3 °C
  • Che Guevara ile burjuvaya cesaret!
  • Bylock kullananların sayısı
  • Yeni Gezi tezgahı:Sarı yelekliler
  • Che Guevara ile burjuvaya cesaret!
  • Bylock kullananların sayısı
  • Yeni Gezi tezgahı:Sarı yelekliler

İYİ Parti için hangi köşe yazarı ne yazdı?

İYİ Parti için hangi köşe yazarı ne yazdı?
Kköşe yazarları İYİ Parti için ne yazdı? İşte o köşe yazılarından bazıları..

Meral Akşener, kurucu genel başkanı olduğu “İYİ Parti”nin tanıtımı yapıldı. Gelişmeyi Güneş, Aydınlık, Sözcü ve Yeniçağ gazeteleri manşetten gördü. Güneş “ İşte Abla’nın Yurtta Sulh Konseyi” Aydınlık da “Merhumu İyi Bilirdik” manşetini atarken Sözcü ve Yeniçağ, Akşener ve partisine destek verdi. Peki köşe yazarları İYİ Parti için ne yazdı. İşte  o köe yazılarından derlediklerimiz..

 

untitled-1-copy-141.jpg

SEN BU PARTİYİ NEDEN KURDUN HANIM?

“Meral Hanım seçim barajının yüzde 5'e düşürülmesini istiyor. Bunu nasıl okuyalım?"Vallahi helal olsun, ne demokrat kadın" diye mi okuyalım?Yoksa, "ben nasıl olsa yüzde 5'ten fazla oy toplayamam, şu barajı yarı yarıya düşürün de bari meclise girebilelim" diye mi okuyalım? Meral Hanım, bu partiyi niçin kurdun?"Kurmasaydım politikada yokolacaktım, Emine Ülker Tarhan'a dönecektim" de, anlayayım."Devlet Bahçeli'den intikam almak için" de, canımı ye.Tamam, parlamenter sisteme dönülecek, ayrıca OHAL kalkacak, Fetöcüler bırakılacak, orasını anladık da...Oncağızı CHP de söylüyor!”

Engin Ardıç-Sabah

 

MERAL AKŞENER’DEN FETO PERFORMANSI!

Günlük güneşlik arka plana bakınca…“…ve Meral Akşener, hava durumunu sundu” diyecektim ama o da ne? Önce “ehhe, öhhöööbööğğğğ, ggg” diye gırtlağındaki gıcığı temizledi! Sonra da cırtlak sesiyle bir başladı ki sormayın… O ne akrobasiydi ya Allah aşkına? Hani eskiden bitmek tükenmek bilmeyen, ömür törpüsü Brezilya dizileri vardı… O dizilerde oyuncular, anlamsız bir şekilde agresif el kol hareketleri yaparlardı. Olay da oyuncu da geri planda kalırdı… Artık neyin kafasıysa…  Meral Akşener de aynen öyle işte…  Rica ediyorum o kerih sesini kısıp sahne performansını bir daha izleyin! Cadaloz Cono kavgacıları gibi agresif şekilde bir sağ kolunu sallıyor, bir sol kolunu… Sonra da hooooop ikisini birden… “Allah’a havale eder gibi” gözlerini yumup iki kolunu havaya kaldırıyor. Sonra da milletin başına vurur gibi sertçe indiriyor… Özetle beden dili ayyynen Feto!

Mehtap Yılmaz-Yeni Akit

 

 

‘İYİ’ SAATTE OLSUNLAR!..

“Akşener’in logosunda güneş var… Güneşin de 8 oku… (CHP’den 2 ok fazlası var yani!..) CHP ‘Hayır’ kampanyasının logosunda da ‘güneş’ vardı… CHP’den istifa eden Aytun Çıray, “Akşener ‘iyi’dir” deyip ilk geçişi yaptı... (CHP’den gelmesi beklenen birkaç vekil daha var…)  Yahu partinin tanıtımı bile “Nâzım Hikmet Kültür Merkezi”nde yapıldı, daha ne olsun…  Anlayacağınız CHP’yi zor günler bekliyor!..  Bu arada salonda parti logosu önünde fotoğraf çektiren ‘İyi’liler tereddüt yaşadı. Bazıları Bozkurt işareti yaparken, diğerleri yumruk havaya, tek ya da çift el sallama, avuç içi gösterme..vs, gibi işaretler yaptı… ‘Avuç içi göstermek ne demek’ diyebilirsiniz…  Akşener ‘Hayır’ kampanyası sırasında avucuna ‘Ayyıldızlı kına’ yakmıştı ya.., oymuş meğer… ‘İyi’ymiş!..

Hikmet Genç-Akşam

 

 

AKŞENER’İN PARTİSİ ÜZERİNDEN YAPILAN HESAPLAR

“İYİ Parti ile ilgili benim tespitlerim şöyle:

1. Kurucuları itibariyle toplumda beklenti ve heyecan oluşturacak bir durum yok. İsimler üzerinden gidip kırıcı olmak istemem. Kimse de alınmasın ama en öndeki isimler içinde bilmediğimiz, tanımadığımız, kabiliyetlerine hayran kalıp “işte geldiler” diyebileceğimiz bir isim yok.

2. Yapı olarak Meral Akşener’in partisinin iki özelliği var.

Birincisi, MHP’den; FETÖ iltisaklı yargı mensuplarının himayesinde yapılan şaibeli bir kurultay sürecinde kopanların kurduğu bir parti. İkincisi ve en önemli özelliği, AK Parti karşıtlığı ve Erdoğan düşmanlığı...

CHP ve HDP varken, İYİ Parti, Erdoğan nefreti ile doldurulmuş kitlenin ne kadarından oy alacak?

3. Bir tespitim de şu: Akşener’in partisi üzerinden FETÖ gölgesi ve etkisi kalkmayacaktır.

İYİ Parti; bütün hesabı, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde Sayın Erdoğan’ı Cumhurbaşkanı seçtirmemek olan FETÖ’nün, arayıp da bulamadığı bir siyasi organizasyondur.”

Hüseyin Gülerce-Star

 

AKŞENER’İN ‘ORTAYA KARIŞIK’ PARTİSİ

Akşener ve arkadaşları biraz da bu siyasi zemini fırsat bilerek rotayı "merkez sağa" kırdılar ama nasıl yol alacakları meçhul. Çünkü dün partinin kuruluşu açıklandı ve Cem Yılmaz'ın deyimiyle "ortaya karışık" bir şey çıktı. Bir yanda yola "paralel" MHP kurmak için çıkan ama yolda "ülkücü gömleği"ni çıkartanlar var. Bu durum doğal olarak ülkücü camiada derin bir kırılma yarattı. Buna her fırsatta MHP'de liderliğe oynayan Koray Aydın ve Ümit Özdağ gibi aktörlerin rekabetini de eklemek gerekiyor. Diğer yanda, büyük çoğunluğunu 90'lardan kalma siyasi aktörlerin oluşturduğu isimler var. Daha önce de yazdım, tam anlamıyla "Kaybedenler Kulübü" görüntüsü. Belki Ahad Andican, Suat Çağlayan, Ayfer Yılmaz veya Mukadder Başeğmez isminin 90'larda bir anlamı ve karşılığı vardı ama günümüz Türkiye'sinde hiçbiri karşılıkları yok.”

Mahmut Övür-Sabah

 

'YURTTA SULH CİHANDA SULH' GİTTİ 'GOOD PARTY' GELDİ

“Partinin adı, amblemindeki o "beleşe getirelim kolaycılığı" gibi gözüken basitlik, renk tercihi, 'İYİ'nin Kayı Boyu bayrağına benzetilen karakteri, salondaki Kayı bayrakları, Ahmet Yesevi'den Nazim Hikmet'e o her şeyi içine alan kolaj, Akşener ve "İyi Partisi" üzerinde epey çalışıldığını gösteriyor. Tıpkı Demirtaş'ta olduğu gibi.  Kazanmak değil kaybettirmek üzere tasarlandığı belli. Batı medyasının "Dişi kurt" güzellemeleri de insanı gülümsetiyor. Fakat Batı'ya yönelimi gibi tercümesi de hesaplanmış olan Good Party'nin Türkiye'nin temel meseleleri hakkındaki görüşünü bilmiyoruz. FETÖ ve PKK ile mücadelede nerede duruyor? ABD ve Avrupa'daki Türkiye'ye karşıtı tutuma cevabı ne? Türkiye'nin Suriye ve Irak politikalarıyla ilgili itirazı var mı?Belli değil. Haa bir de 15 Temmuz'dan önce ağzından düşürmediği "Yurtta sulh cihanda sulh" söylemi ne oldu?”

Halime Kökçe-Star

 

AKŞENER, EKTİKLERİNİ BİÇECEK

“Meral Hanım’ın siyaset macerası, şimdi İyi Parti’de devam edecek. Geçmişte çeşitli çevrelere verdiği selamların meyvelerini toplamaya çalışacak. “Erdoğan olmasın da kim olursa olsun” diyen bütün çevrelerden destek alıyor. Baksanıza, CHP’nin altını oymasına rağmen, Kemal Kılıçdaroğlu’ndan bile Akşener’le ilgili olarak olumlu mesajlar yükseliyor. Kendisini, “Ermeni Türk Milliyetçilerinden” dahi destek alan bir siyasi figür olarak gören Akşener de belli ki “kim tutar beni” diye düşünüyor.”

Emin Pazarcı-Akşam

 

 

ANAP'A BENZER DYP MİMARİSİ

Özal’ın 1983’te kurduğu ANAP’a benzer şekilde dört eğilim bir araya toplanmış. Ana çekirdek “ülkücü” kadrodan oluşmuş, 60 kişilik Genel İdare Kurulu’nun üçte birinin geçmişte MHP’de görev yapmışlardan oluşması da bunun yansıması. Dolayısıyla ilk adımda “ülkücü” duyarlılığı yüksek, sosyal demokrat yaklaşımlara yelpazesi açık bir siyasi parti görüntüsü veriyor. Çekirdeği ülkücü, dizaynı ANAP olmakla birlikte partinin yönetim mimarisi AP, DYP geleneğini yansıtıyor. ANAP, AK Parti ve MHP’nin Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) veya CHP’nin Parti Meclisi (PM) olarak tanımladığı en üst yönetim organı DYP’dekine benzer şekilde Genel İdare Kurulu (GİK) olarak isimlendirilmiş.”

Muharrem Sarıkaya-Haber Türk

 

İYİ PARTİ KURULDU; PEKİ BAŞARILI OLUR MU?

“Kuruldu, kurulacak” derken sonunda o da oldu: Meral Akşener’in liderliğini üstlendiği kadro, dün, yeni partinin kuruluş dilekçesini verdi, tanıtım toplantısını da yaptı. Artık Türkiye’nin bir partisi daha var; ismi de ‘İYİ Parti’…Türkiye’de parti çok. İsmi parti olan kuruluşların sayısı 100’e yakın; son seçime katılan parti sayısı 20’den fazlaydı. Sayıca çokluğa karşı, seçimlerde başarılı olmuş ve kitlesini Meclis’te temsil edebilme imkânına kavuşmuş parti sayısı ise sadece 4… Aylardan beri “Kuruldu, kurulacak” beklentisi yaşanırken, pek çok kişinin zihnini, “Başarılı olur mu?” sorusu işgal ediyordu. Aynı soru yapılacak ilk seçime kadar sorulmaya devam edilecek.”

Fehmi Koru-fehmikoru.com

 

DAHA İLK GÜNDEN MERAL ABLA'YA 7 MÜHİM TAVSİYE

“BİR: Herkesin oyunu almaya çalışan... Kimsenin oyunu alamaz... Kendine sağlam bir hedef kitle seçmelisin Meral Abla... İKİ: Bir kere söyle... Yine söyle... Bir daha söyle... Hep söyle... Hep söyle... Tekrardan asla kaçınmamalısın Meral Abla... ÜÇ: Şiir okumayı, türkü söylemeyi, duygusala bağlamayı bizim millet pek sever... Bunları hiç ihmal etmemelisin Meral Abla... DÖRT: Mağdur olmak iyidir, hoştur falan ama fazlası “acizlik” gibi algılanır... Mağdur olmayı fazla abartmamalısın Meral Abla...  BEŞ: Barışçıl olmak, alttan almak, uzlaşmacı davranmak... Bunlar tamam... Ama azıcık da meydan okumalısın Meral Abla...  ALTI: Yapaylık, sahtelik, Yapmacıklık, taklitçilik... Bir lideri mahveden şeylerdir. Hakiki olmalısın Meral Abla. YEDİ: “Liderleri hadiseler ortaya çıkarır” derdi Süleyman Bey... “Liderin bir hikâyesi olmalıdır” der işi bilenler... Hadise olmalısın, hikâyen olmalı Meral Abla...”

Ahmet Hakan-Hürriyet

 

OYLARINI KİMLERDEN ALIR?
”İyi Parti şüphesiz CHP’den belki 2-3 puan oy çekecektir. MHP’yi en az yüzde 5 ile eritir, AKP’den bir o kadar hoşnutsuz seçmeni kapar.  Bu, kurucuların birleştirici olmasıyla, tıkanmış siyaseti açma becerileriyle, ciddi demokrasi söylemiyle, AKP’ye oy veren tabandan bir kısmını inandırma ve gönül rahatlığıyla oyunun rengini değiştirmesine olanak vermesiyle mümkün olur.  Meral Akşener, AKP’ye oy veren kadınlar üzerinde özellikle etkili olursa, büyümeyi gerçekleştirmeyi başarabilir.  AKP blokunun parçalanması, Akşener’in rol kapması, Türkiye’de iktidar seçeneklerini artıracaktır.”

Orhan Bursalı-Cumhuriyet

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
AYDIN ARAÇ
14 Kasım 2017 Salı 02:06
02:06
havuz medyası mensuplarını eski fetöcü yeni akp'lileri iyi parti korkutmuş. küçümseme ,alaya alma ifadelerinden anlaşılan bu.
88.230.66.46
hk
28 Ekim 2017 Cumartesi 08:03
08:03
çamur atmayın yandaşlar çatlasanızda meral hanım cumhurun başına gelecek korkunuzun ecele faydası yok
46.197.156.54
sencer
27 Ekim 2017 Cuma 13:39
13:39
Göreceksiniz bu abla Erdoğan karşıtlarını 'iyi' ce parçalayıp bölmekten başka bir şey yapamayacak.
88.241.42.73
cumrali apdi
26 Ekim 2017 Perşembe 18:46
18:46
bu yazarlari okuyunca. cok sesli güldüm hele fehmi koru ve hüseyin gülerce yi
77.119.131.26
Ali Tekin
26 Ekim 2017 Perşembe 17:25
17:25
Daha ilk günden bu telaş ne?
95.12.121.5
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim