• BIST 88.102
  • Altın 145,170
  • Dolar 3,5892
  • Euro 3,7967
  • Konya 12 °C
  • Binlerce kişinin beklediği haber geldi
  • Araçlara kara kutu geliyor!
  • E-Devlet'ten Alınan Nüfus Belgeleri Resmi Belge Sayılacak
  • Binlerce kişinin beklediği haber geldi
  • Araçlara kara kutu geliyor!
  • E-Devlet'ten Alınan Nüfus Belgeleri Resmi Belge Sayılacak

İşsizlikteki Tehlike Çanları-1

Ufuk Karadavut

Ülkemizde öyle şeyler oluyor ki, olması gereken gerçek gündem konuları bir türlü görüşülemiyor. Şimdilerde gündem 2003 yılında darbe planı yapıldığı iddiası ve bu planı yapanların yargılanması. Zaman zaman alevlenen Ergenekon tartışmaları, ıslak imza-kuru imza, açılım ve PKK’nın siyasallaşması, ülke insanlarının gözdesi olan kurumlara yapılan saldırılar bir türlü kesilmiyor. Anlaşılan yakın zamanda da kesilmeyecek. Baksanıza şimdide önceden “Andıç”çılar bizi fişlerdi şimdilerde ise AKP Kahraman Maraş milletvekilinin deyimiyle iktidar partisi fişliyor. Allah kolaylık versin…


Ünlü düşünür Bourdieu’nun çok güzel bir tespiti var. Düşünür; “televizyon bir illüzyonist gibi, yapılmakta olan esas şeyden başka yöne bakılmasını sağlamak için omnibüs olaylar denen hiç kimseyi şaşırtmayan, hiçbir tercih içermeyen, bölmeyen, uzlaşım sağlayan, herkesi ilgilendiren ama hiçbir önemli şeye dokunmayan bir kipte ilgilendiren haberlere başvurur. Bu sayede izleyici kitlesinin büyük bir bölümünün beyinlerinin biçimlendirmesinde fiili bir tekele sahip oluyor. Bunun bir diğer adı da göstererek gizlemektir.” İşte günümüzde de bu yapılıyor ve olması gerekenler ve halkın bilmesi gerekenler bildirilmiyor ve gösterilmiyor.


Ama bütün bu tartışmaların arasında çok önemli bir konu gözden kaçıyor ya da kaçırılıyor. Bu da işsizlik. Son rakamlara göre ülkemizdeki işsiz sayısı %13. Ama bunlara işsiz olduğu halde iş aramayalar ve tarım kesimindekiler dâhil değil. Bunları da katarsak oran %20 lere ulaşıyor. Daha açık bir ifade ile sokakta gördüğünüz her 5 kişiden birisi işsiz. Evine ekmek götüremiyor. Çocuklarına oyuncak alamıyor ve yapacak bir şeyi yok. Başkalarının yardımı ile yaşamlarını sürdürüyorlar. Doğuda yaşayan insanlar için fazla sorun olmuyor işsizlik. Çünkü onlar devletten almaya ve devlette vermeye alıştırdığı için sorunu atlatıyorlar. Doğuda ailelere kömür yardımı, eğitim yardımı, giyim yardımı şu yardımı bu yardımı diye her gün para akıyor. Ama batıdakilerde bu yardımda yok. Asıl sorunda buradan kaynaklanıyor.


 
Türk-İş, 'işsizliğin 3,5 milyon kişiyle Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamına ulaştığını, IMF politikalarının açık bir şekilde Türkiye'ye zarar verdiğini' ileri sürüyor. Ama dikkate almayı bırakın televizyonlarda haber dahi olmuyor.  En korkutucu olanı ise tarım dışı işsizlik oranının çok ciddi oranlarda artmış olmasıdır. Bu, aslında Türkiye'nin ekonomik bakımdan endüstri ve hizmetler sektöründe hızla küçülmeye başladığının yeni bir ifadesidir. Ekonomik kriz içerden geldi yok hayır dışardan geldi şeklinde tartışmalar ülke insanına bir fayda getirmiyor. Önemli olan toplumun sadece belli kesimlerinin ihtiyaçlarını karşılamak değildir. Önemli olan devletin bütün kesimlerin ihtiyaçlarını karşılayacak çalışmalarda bulunulmasıdır. Ancak bu şekilde var olduğu söylenen refah alt katmanlara da inebilir. Aksi takdirde yalnızca sermaye kesiminden gelen şikâyetlere çözüm arayarak, lüks konut satışlarını vergi dışı bırakarak, otomobil satışları üzerinden alınan vergileri düşürerek istenilen ölçüde istihdamı korumak mümkün değildir.


İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO)
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) ile güncellediği verilerden yararlanarak rapor düzenlemiş. İSMMMO’nun hazırladığı "Türkiye'nin Sıkışan Kentleri" raporuna göre, işsizlikte özellikle 20 ilde "tehlike çanları" çalmaya başlamış. Ülkede 20 ilde istihdam edilenlerle işsiz kalanların toplamı anlamına gelen işgücünün azaldığı belirtilen ve 2004–2008 yıllarının karşılaştırıldığı rapora göre; Ege, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nde yer alan Aydın, Denizli, Muğla, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak, Siirt, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Samsun, Tokat, Çorum ve Amasya'da son 5 yıldır işgücü ve istihdam azalmış ve işsizlik ise artmış. Raporda, "İşsizlik konusundaki olumsuz görünüş, Türkiye geneli için karamsar bir tablo yarattı. Ancak veriler, özellikle 20 ilde tehlike çanlarının çalmaya başladığına işaret ediyor. Yaratılan istihdam, işgücündeki artışı karşılamaya yetmeyince işsizlik oranı yüzde 6,6'dan yüzde 11,2'ye çıktı. Üstelik TÜİK'in mart ayında açıklayacağı ve küresel krizin izlerini de taşıyacak yeni veriler, henüz bu resmin içinde bulunmuyor" denildi.

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Mali
26 Şubat 2010 Cuma 17:54
Çok ayıp!
Sayın yazar Akp'nin yeni atanan Konya teşkilatı, Darbe, Davos, Balyoz, Ergenekon gibi konular dururken GERÇEK GÜNDEM ile ilgili bir konuyu ele alman beni şaşırttı!
193.255.246.78
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim