• BIST 84.208
  • Altın 147,160
  • Dolar 3,7746
  • Euro 4,0581
  • Konya -3 °C
  • Kahraman Ömer Halisdemir'in babası son sözlerini anlattı
  • FETÖ ile mücadelede yeni adım! Bunu yapan işe iade edilecek
  • Referandum mevsim engeline takıldı
  • Kahraman Ömer Halisdemir'in babası son sözlerini anlattı
  • FETÖ ile mücadelede yeni adım! Bunu yapan işe iade edilecek
  • Referandum mevsim engeline takıldı

İsrail komşumuz mu oluyor?

Ufuk Karadavut

Dünyanın çok farklı yerlerinde bulunan birçok ülkede mayınlarla dolu araziler bulunmaktadır. Özellikle savaş riskinin fazla olduğu veya dışarıdan gelecek tehlikelerden korunabilmek için sınır bölgelerinde bu tür tedbirler alınır. Oldukça normal olan bu davranış son yıllarda terk edilmeye başlandı. Terk edilmeye başlamasının en önemli nedeni Birleşmiş Milletler Örgütünün ‘Dünyanın mayınlardan arındırılması’ kararı etkili olmuştur. Bu etki her ne kadar yavaş olsa da sonuçta temizlik başlamıştır. Bunun en önemli nendi ise devletlerin kendilerine karşı tehdit olarak algıladıkları şeylerin giderilememesidir. Arıca mayın döşeme sadece ülke yönetimlerinin işi olmaktan çıkmış terör örgütlerinin işi olmaya başlamıştır. Belki de en önemli tehlike burada yatmaktadır. Hemen her gün ülkemizde mayın dolayısıyla şehitler verdiğimiz hatırlanırsa ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılacaktır.

 

Bilindiği gibi uzun yıllardan beri Türkiye Suriye sınırı kapalı bir şekilde tutulmuş ve ciddi miktarda tel örgü çekilerek yüklü miktarda mayın döşenmiştir. Ancak Türkiye, Birleşmiş Milletlerin bu çağrısını dikkate almış ve sınır boyarımızda bulunan mayınların temizlenmesi işini ihale edebilmek için bir yasa teklifi hazırlamış ve meclise getirmiştir. Ancak yasa teklifinde sıkıntı yaratacak konular mevcut olması ülke genelinde duyarlı insanları tedirgin etmiştir.  Mayın temizleme işi oldukça ciddi bir iştir ve dikkatle takip edilmesi gerekmektedir. Ancak temizleme işinin kimin ve ne şekilde yapılacağı konusunda sorunlar bulunmaktadır. Bu sorunların aşında ise Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu konunun dışında tutulmasıdır. Ayrıca yapılan düzenleme ile özelleştirme idaresinin bu işi yapması da engellenmiştir. Çıkarılacak kanun ile mayın işinin uluslar arası arenada ihaleye çıkarılmak istenmektedir. Zaten itirazlarda bu noktada başlıyor. İhale dikkatle incelendiğinde bu araziyi temizleyen firma aynı zamanda 49 yıllığına arazinin tamamına el koyuyor. Hiç kimseye hesap vermeden her türlü kullanım hakkına sahip oluyor.

 

Konu olan arazinin yaklaşık büyüklüğü 216 000 dekar civarında. Bu alanın yıllardan beridir ekilmediği ve oldukça kaliteli bir arazi olduğu düşünülürse ne denilmek istendiği daha iyi anlaşılacaktır. Arazinin yabancılara verilmesi demek Hatay sınırından İran’a kadar olan alanı yabancılara devretmek anlamı taşımaktadır. Yani bir anlamda bu arazileri yabancılara vererek ülkemizin korumasını ya da diğer bir deyişle güvenliğimizi yabacılara teslim etmiş olacağız.   ‘Ver kurtul’ düşüncesi yeniden tezahür ediyor. Bu saçma sapan düşünce yüzünden her şeyimiz kaybettik. Halen daha kaybetmeye devam ediyoruz. Basit bir hesap yapalım. Yaklaşık 216 000 dekar olan araziyi bin dekar olarak bölsek ve ülkemizde işsiz güçsüz 216 bin insan versek ve orayı işletin desek ne olur? Bin dekarlık alan küçük değil. Bir insanın burayı işletebilmesi için yanında en az 3-4 kişiyi sürekli çalıştırması gerekiyor. Özellikle yaz dönemlerinde yazlık işçilerin sayısı da en az 10 olarak kabul etsek ne kadar kişiye istihdam sağlanmış olacaktır. 4*126 000=504 000 kişi daimi olarak çalışabilecektir. Geçici işçileri de buna dâhil edersek bu sayı milyonları bulacaktır. İşte çok basit bir hesap. Arazi verildiğinde oralara gitmeyecek adam var mı içinizde. Özellikle hiçbir işi olmayan yiyecek ekmeğe muhtaç durumda olan insanlar hem iş sahibi olacaklar hem de ülkelerine sahip olacaklardır. Elbette bu bizim hesabımız. Başkalarının hesapları nedir bunu bilme imkânımız yok. Ama bu ülkede olan bir kaynağın en iyi şekilde kendi insanımız tarafından değerlendirilmesini isteme hakkına sahip olduğumuzu düşünüyorum.

 

Yabancılara ihale edilirken duyduğumuza göre şimdiden 16 firma talip olmuş. Ama içlerinden en güçlü olanı ise İsrail firmalarıymış. Bunların tecrübeleri çokmuş vs. Ayrıca İsrail firmalarına verilmesi ile bölge ülkeleri arasında barış ve işbirliğinin sağlanmasına katkıda bulunulacakmış. Bunlar ne kadar doğrudur bilemiyorum. Ama burada ciddi sakıncalar var. Birincisi; eğer İsrail firması burayı alırsa bir kere Suriye’yi tamamen abluka altına almış olacaktır. Yakın zamanda Suriye diye bir ülkeden bahsetmek mümkün olmayacaktır. İkincisi; Irak’ın kuzeyinde kurulmaya çalışılan Kürt devletinin güçlenmesine katkıda bulunulacaktır. Üçüncü olarak; İran ile aramıza İsrail’i sokarak İran’ın güvenliğini tehdit edeceğiz. Bu ise yakın gelecekte bir savaşa götürebilir. Çünkü İran ile İsrail’in birbirlerine bakışlarının nasıl olduğunu bütün dünya biliyor. Dördüncüsü; Buralar Yahudilerin inanışına göre ‘vaat edilmiş topraklar’ ın içinde yer almaktadır. Buraların onlara 49 yıllığına verilmesi demek buraların onlara ait olacağı anlamına gelmektedir. Beşincisi ise; Eğer bunlar gerçekleşirse bu utanç yerin dibine girmek için kendini Müslüman kabul eden herkese yeter.

 

Bu gün İstanbul’un fethinin yıl dönümü. Ama biz elimizdeki arazileri nasıl devredeceğiz diye hesap yapıyoruz. Atalarımız almak için uğraştı biz ise vermek için uğraşıyoruz. Allah sonumuzu hayretsin…

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Mehmet
30 Mayıs 2009 Cumartesi 13:20
Durmak yok Etli Ekmek Yemeye Devam!
Seçimden önce Davos ile uyutulanlar etli ekmek yemeye devam dediklerine göre, bunda da vardır bir keramet derler.Nede olsa Paranın Dini İmanı Milliyeti yok!
Siz boş verin Konya'nın BAKANI ne diyorsa o doğrudur!Şurdan iki Etliekmek daha söyleyin!
78.165.188.21
Mert Doğru
29 Mayıs 2009 Cuma 13:32
Komşu
Komşu değil, ağa:) "İzak çalışmayacak Hasan çalışacak Mehmet çalışacak". Ağlanacak halimize gülüyoruz. Hayırlısı....
193.255.250.232
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim