• BIST 79.433
  • Altın 125,756
  • Dolar 3,0719
  • Euro 3,3449
  • Konya 7 °C
  • Ahmet Taşgetiren'den Gülen'e sert sözler:Çamur deryası, ziift püskürtüsü
  • Binlerce kişi işe alınacak
  • Adil Öksüz İncirlik’ten ABD’ye mi kaçırıldı?
  • Ahmet Taşgetiren'den Gülen'e sert sözler:Çamur deryası, ziift püskürtüsü
  • Binlerce kişi işe alınacak
  • Adil Öksüz İncirlik’ten ABD’ye mi kaçırıldı?

İslamcılar dünyevileşiyor

İsmet Emre

Genel kanaatin aksine Türkiye’deki İslamcılar dünyevileşiyor. Hem de liberallerden, solculardan, pür Batıcılardan çok daha hızlı bir şekilde… Üstelik bu dünyevileşme tekil ve konjonktürel olmaktan çok kolektif ve kalıcı gibi görünüyor. Dahası İslamcılar, belli bir statü elde ettikçe, belli bir gelir düzeyinin üstüne çıktıkça, doğduğu yeri unutan bir insan gibi geleneğinin dışına çıktıkça bunun meşru temellerini zihnen kurdukları için kendilerinden de bir hayli razılar. Buna ilişkin bir istatistiğe sahip olmasam bile yaşadığım şehirden hareketle rahatlıkla söyleyebilirim ki gerek yaşam tarzı gerek meseleleri yorumlayış gerekse ontolojik anlamda Türkiye bugün on yıl öncesine göre çok daha seküler bir içgüdünün egemenliğine girmiş durumda. Sosyolojik olarak değişimin yönü dindarlaşma, maneviyata yönelme yahut muhafazakarlaşma değil. Siyaseten Ak Parti’nin Türkiye’yi muhafazakarlaştırdığı, buna yönelik politikalar ürettiği söylense de sosyolojik olarak, ülke her geçen gün biraz daha maneviyattan uzaklaşıyor.

            Geçenlerde, yaşadığım apartmandaki görevli bana bir çip verdi. Nedir bu, diye sorunca, artık kapılardan içeri girerken bunu kullanacaksınız dedi. Ama zaten bizi bekleyen bir güvenlik görevlisi var, buna ne gerek, deyince, gülümseyip, demek ki güvenlik görevlisi yetmiyormuş yanıtını verdi. Artık karşı marketten yaptığımız alışveriş sonraları da zaten bir kişinin sığdığı kapıdan girerken elimizdeki o küçük, kara şeyi göstererek gireceğiz içeri, ne garip! Ya misafirler, onlara da birer tane alırız gayrı! Şimdiden oturup haftada kaç düzenli misafirimiz geleceğini, kaçının tesadüfen gelme ihtimali bulunduğunu düşünerek hepsine birer adet denk gelecek şekilde çip alacağız. Hani parası filan çok önemli değil ya her ailenin sahip olduğu birey sayısını oturup yazmak zor görünüyor…

Galiba Türkiye’nin en muhafazakar şehirlerinden biri olan Konya, aynı zamanda güvenliğine en düşkün olan şehir. Hemen her sitenin önünde mutlaka bir güvenlik görevlisi var. Meram’daki bahçeli evlerin, villaların etrafı yüksek duvarlarla örülü olmasının yanı sıra bir de jilet gibi keskin dikenli tellerle örülmüş. Zannederim bir de görünmeyen ve insanın kazara içeri girmesi durumunda anında şişleneceği ışınlar da barındırmaktadır bu mekanlar. Bütün bunlar, Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra ileri güvenlik stratejilerinin en çok uygulandığı yerin Konya olduğunu net bir şekilde gösteriyor. İnşallah yakında Amerika’da olduğu gibi Konya’ya giriş çıkışlarda benzeri güvenlik önlemleri uygulanmaz, ne diyelim… Böylece, en muhafazakar şehir, en öteki dünyayı reflekse dönüştürmüş, bu dünyayı göç mekanı olarak kabullenmiş şehir, ölümden en çok korkan şehir haline gelmiş oluyor. Tuhaf bir çelişki doğrusu… Dışımız Allah’ın hakkımızda belirlediği kaza ve kader levhalarıyla, içimizse dünyadan ansızın ayrılabilme ihtimalinin dayanılmaz ağırlığıyla dolu. Öteki dünyaya en çok inananlarımızın bu dünyaya en çok bağlananlarımız olması ilginç geliyor doğrusu.

            Dünyevileşmenin Türkiye geneline müteallik tarafıysa ölüm karşısında takınılan genel tavır. Bundan birkaç on yıl önce ölüm karşısında çok daha itidalli, çok daha sakin bir tavrımız vardı. Bugün hala Doğu dünyasında yakınını kaybetmiş insanlar inanılmaz bir sabırla karşılıyorlar ölümü. “O’ndan geldik, O’na gideceğiz”, “her nefis ölümü tadıcıdır.” ilkelerinin somut karşılığı ölümü sessizce ve vakarla karşılamaktır. Onu bir bitiş ve yok oluş olarak görmenin somut karşılığı ona düşman gibi bakmaktan geçer. Her ölümü bir haykırış ve avazı çıktığı kadar bağırış biçiminde karşılamak ancak putperestlere yakışır. Elbette, ölümün ağırlığı yakınlarının omuzlarına bir ağırlık olarak çökecektir. Elbette her ayrılıkta olduğu gibi ölümde de bir keder katresi gözlerimizden aşağı düşecektir. Ama bu hiçbir zaman Yaratıcı’nın bize gönderdiği bir hediyeyi tekrar almasının anormal bir kopuşa dönüşmesi şeklinde olmamalı. Yazık ki böyle oluyor. Ölüm bize yabancılaştıkça yaşamın alanları açılarak “hayat” bir onama makamına dönüşüyor. Bize ölümü unutturan ve sonsuzcasına unutturan göstergelerin sayısı artıyor. Mal, mülk, zenginlik, konfor, lüks yaşam tarzları, bu hayatı göçebe mekanı olmaktan çıkararak mutlak mekana dönüştürüyor. Yazık ki bu yanılgı en çok da bir zamanların idealist İslamcılarında var. Üstelik bunun böyle oluşu, bu geriye gidiş, bu sekülerleşme Türkiye’nin hayrına değil. Çünkü ontolojik olarak kendini öte dünyaya ayarlamış bir saatin mevzi olarak bu dünyaya konumlanmış olması her an patlamaya hazır bir oluş durumu yaratıyor. Türkiye’nin yakın geleceğini tehdit eden temel meselelerden biri de kuşkusuz İslamcıların asli misyonlarından uzaklaşarak gözlerini tamamen masivaya dikmeleri ve oradan bir türlü başka taraflara bakacak cesareti gösterememeleridir.

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
nuri
12 Nisan 2015 Pazar 11:18
11:18
Teşhis isabetli gözüküyor, ancak çözüm!
88.252.247.118
TEZCAN KURT
11 Nisan 2015 Cumartesi 13:04
13:04
Tek kelimeyle "mükemme"l Sayın Hocam.
78.166.197.254
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim