• BIST 79.789
  • Altın 125,085
  • Dolar 3,0735
  • Euro 3,3461
  • Konya 19 °C
  • Suriyelilere Kepenk Ardında Kaçak Sağlık Hizmeti Veriyorlar
  • Rasim Ozan Kütahyalı'dan Aziz Yıldırım'a Beyaz Futbol'da cevap
  • AVM gezilerine dikkat!
  • Suriyelilere Kepenk Ardında Kaçak Sağlık Hizmeti Veriyorlar
  • Rasim Ozan Kütahyalı'dan Aziz Yıldırım'a Beyaz Futbol'da cevap
  • AVM gezilerine dikkat!

İslam kahramanları…..

Mehmet Kanmaz

Bir faaliyet yapmak istiyorsunuz. Duyan ve danıştıklarınızın ekserisi gevşek ve biraz da itidal çağrısı yapar gibi. Sanki savaşa gidiyormuşsunuz gibi tavsiye sağanağı ve "aman ha" dikkati içinde girişimi yavaşlatan bir söylem ve "Acaba" ile başlayan üstüne vazife olmayan bir sorgulama. Hatta dudak ucuyla bunu itimat ettiği bir kaç kişiyle paylaşıp kıskançlığı devşiren bir şüphe bulutuna teşebbüsü kurban etme çabası sessizce yürürken, bir bakarsınız yorgunluğunuza çare, derdinize merhem olacak müteşebbis ruhlar çıkagelir. Size/faaliyete bakar, hemen anlar, omuz verir, hemen harekete geçer ve yükün altına girer. Böylece birler dizilir aynı çizgide. Herkes çıkagelmiştir. Ve şahs-ı manevi şahs-ı nevi olmaktan çıkarak büyüyen dairenin büyüyen halkaları inkişaf ettikçe nurani inşirah yeni kalpleri içine almış ve onlar da çıkagelir artık.

Aşkınız var, aşkınızın peşindesiniz. Bu hal cismani bir varlığın ötesinde fiziğin kalıplarını aşmış boyutta. Siz fıtratınızın heyecanıyla yoğrulurken yok olmaya talipsiniz. İsm-i Azam’ınızla yaşamak duasındasınız. Eğitiminizi ve çevrenizi, fikrinizi ve fırsatlarınızı ve ailenizi buna göre dönüştürme niyetinde ve planındasınız. Bunun için "Hayır" demeyi öğreniyorsunuz. Kayıplarınızı kazanç kabul ediyorsunuz. Odaklısınız ve ihlasla sebat ediyorsunuz. İşte bu demde ve kıvamda piştiğiniz kadar, hamlığınız gittiği kadar istekleriniz çıkagelir. İhtiyaçlarınız çıkagelir. Çözümleriyle, ihsanlarıyla ve vesilelerle birlikte. Siz yapmadığınıza, sadece istihdam edildiğinize inandıkça taleplerinizin takdir edilen karşılığı çıkagelir. Çözümler çıkagelir. Menfilikler avdet eder, kaçar bu diyardan. Yalnızlığınız bereketiniz, garipliğiniz, fırsatınız, yokluğunuz varlığınız olur. Zihin çıkagelir. Kalp koşarak, beden coşarak ve hakiki dostlar kaynaşarak çıkagelir.

Tam bu minvalde; acz ve fakr içinde şefkat ve tefekkür yolunda ilerledikçe o yolda bir çok rehber, öğretici, refik, dost, kardeş, talebe çıkagelir. Muhabbetle kucaklar. Yol yola revan olur, gün güne kavuşmak için geceyi gündüz yapar ve her şey onun taht-ı tasarrufunda çıkagelir.

Dua, talep ister. Talipli talebiyle ne kadar sıkı ve samimi bir beraberlik ihlasında ise, netice o kadar fıtri ve kalıcıdır. Talep bazen talipliyi de katar içine, talipli talep olur, kendinden vazgeçer, kendine değil davasına ait olur. Sonuç mutlaka bir şekilde çıkagelir. İstenen, çıkageldi olur bir gün. Bugün, dünya veya ahiret günüdür. Rıza dairesinde bir hareketin/amelin neticesi ve mükafatı o an bile içindedir. Ayrıca bir başka gelişmeye bile ihtiyacı yoktur. Buna rağmen çıkagelir inkişaflar, yeni kabiliyetler ve sırren tenevveret içinde ruhani haller ve kalbi inşirahlarla dolu fütuhatları.

Bu yüksek manalar çıkagelirken, hemen ölçülecek ve istatistiğe dökülecek, bilançoya yansıyacak ve sayıya tahvil edilecek kadar sathi nazarların eseri değildir. Hemen görünmemeleri, alemi kuşatan sırrın keşfindeki nuraniyettendir.

Kalpten kalbe inen nur ve ilka edilen hidayet tamamen bir takdir-i ilahi ve bir başka duanın kabulü ile eşleşen bir tevfiktir ve devamında muvafıklıktır ki, muvaffakiyet bunun filizlenen kısmıdır. Yansıyan vaziyetidir.

Ümit çıkagelir, kendisini sebatla bekleyene.Hüzün çıkagelir, masumiyetle onu yoğurana. Ve hüzün şefkatle yoldaş olur döner zevk-i ruhani yaşatır çıkagelen özel misafirlerine.

Hizmet çıkagelir, şedd-i rahl edene.(islam yoluna koyulana) Hayatı fikirleri için hakir görene.İhlas çıkagelir, sırf rıza dairesinde   çırpınanlara. Sadece doğruyu takdim edene. Sabredip neticeye razı olana. Teveccüh peşinde koşmayana. Mensup aramayana. Sermayesiz yaşayana. İstiğna ile derinleşip ızdırabına kelepçe vurana. Himmetine kamçı vurana.

Dostluk çıkagelir, dostluğu Halilullah olanlara. Haliliye mesleğinde "en civanmert arkadaş, en takdir edici yoldaş" olanlara.Mutluluk çıkagelir, ruhani lezzetin imbiğinden (temizlenmesinden)vicdani hasılatını geçirenlere. Akıl nimetinden insanlık için istifade edenlere. Takdir ve teşviki fazlasıyla yapanlara. İltifatı ve irtibatı taçlandıranlara. Her şeyinin yokluğunu bilenlere

Kahraman aramadığımız bir çağdayız. Tarihte de hep böyle olmuş. Çünkü kahramanlar çıkagelir.Kahramanlar, istisnai birer ruhturlar. Ama mananın emrinde birer ordu gibidirler.İşte Isparta Kahramanları, bu destanın cumhuriyet dönemi manevi mimarlarıdır.Husrev, Hulusi, Hafız Ali, Binbaşı Asım bey, Tahiri, Bayram, Sungur, Zübeyir, Ceylan v.d. saff-ı evvel ağabeyler bilinmeden Türkiye’nin kahramanlık envanteri çıkarılabilir mi?

Üstadın yalnızlık dönemi olan Çamdağı’nda, çıkagelen Süleyman, sadık ve sıddık bir kalitenin ihtiyaç anında görev ifasına talebe oluşudur. Talep etmesidir. Talipli kalışıdır,sizde bu minval üzere olup bu mübarek günlerde rabbime hizmet için islam kahramanı gibi çıkagelmeye varmısınız…..

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim