• BIST 78.958
  • Altın 596,23
  • Dolar 2,1700
  • Euro 2,8815
  • Konya 20 °C

İş kazasını bildirmeyen yanar

Celal Emiroğlu

İş kazası hiç birimizin arzu etmediği ancak kimi zaman kaçınamadığımız bir olaydır Çalışma hayatının belki de hiç istenmeyen, fakat hep olan riskidir iş kazası. Kimse istemez; ne işveren ne de işçi! İşveren, maddi ve manevi kayıp yaşar. İşçinin ve ailesinin yaşadığı ızdırap ise anlatılmaz, katlanılamaz. Tabii, kazadan sağ kurtulmuşsa. Çok kere görüldüğü üzere birçok işçi de meydana gelen iş kazalarından ötürü hayatını kaybetmekte.

KOLLUK ÖRGÜTÜNE HABER VERME

İşyerlerinde meydana gelen iş kazalarının o yer yetkili kolluk örgütüne “derhal” haber verilmesi gerekmektedir. Kolluk örgütü, işyerinin bulunduğu yere göre polis veya jandarma olabilir. Bildirim, telefon, faks veya doğrudan yazılı olabilir.
Kolluk örgütüne yapılan bildirim, Cumhuriyet Savcılığı’nın gerek görmesi halinde kamu adına dava açmasına olanak sağlamaktır.
Bu bildirimi yapmamanın, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu açısından, ne işverene ne de işçiye herhangi bir müeyyidesi yoktur

3 GÜNÜ GEÇMESİN

-Ayrıca işveren, meydana gelen iş kazasını SGK’ya en geç kazadan sonraki 3 iş günü içinde bildirmekle de yükümlüdür. Örneğin iş kazası pazartesi meydana gelmiş ise en geç perşembe günü mesai saati bitimine kadar SGK İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezlerine e-sigorta ile ya da doğrudan veya iadeli, iadeli taahhütlü posta ile bildirmeli.
-Burada dikkat edilecek husus adi posta ya da kargo ile yapılan bildirimlerde, Kurum kayıtlarına intikal tarihi dikkate alınacağından işverenin ceza almaktan kurtulamayacaktır.
-Yine Çalışma Bölge Müdürlüklerine de iş kazasının 2 gün içinde bildirilmesi bir diğer zorunluluktur.
-SGK’ya yapılacak iş kazası bildirimleri mutlaka, İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları bildirgesi isimli belge ile yapılmalıdır.

BİLDİRMEYEN PARAYI ÖDER

Sigortalıların iş kazası geçirmeleri halinde, belirtilen sürede yani en geç 3 iş günü içinde işveren tarafından bildirimin yapılmaması durumunda, iş kazası bildiriminin SGK’ya yapıldığı tarihe kadar sigortalıya ödenecek geçici iş göremezlik ödeneği işverenden tahsil edilir.
Örneğin, 20 Eylül 2011 tarihinde meydana gelen iş kazasını 26 eylül 2011 tarihinde Kuruma bildiren işverenden, 20 eylül ile 26 eylül 2011 tarihleri arasında sigortalıya ödenen geçici iş göremezlik ödeneği Kurumca tahsil edilir.
Burada iş kazasının meydana gelmesinde işverenin kusurunun bulunup bulunmamasının hiçbir önemi yoktur. İşveren iş kazasını geç bildirdiği için ödenen geçici iş göremezlik ödeneği kendisine Kurumca rücu edilmektedir. Üstelik işyerinin burada kamu yada özel sektöre ait olmasının da bir önemi yoktur.
HASTANE MASRAFI DA İŞVERENDEN

İş kazasını yasal sürede bildirmemenin yaptırımı sadece istirahat ödemesinin tahsili ile sınırlı değildir. Diğer yandan kazaya uğrayan sigortalının tedavi masrafları da işverenden istenir. 3 günlük süre geçirildikten sonra yapılan bildirimlerde ise bildirim tarihine kadar olan sağlık harcamaları işverenden tahsil edilir. Bildirim sonrası yapılan sağlık harcamalarını ise Kurum karşılar. İş Kazalarının Çalışma Bölge Müdürlüklerine Bildirilme Mecburiyeti de kaldırılmıştır.
 

Bize özgü işler

Misafirine her türlü hizmeti ikram sayarak kusur etmemeye çalışmak

Gıcık işler

Kalitesi kötü bile olsa markalı olmasından dolayı tercih edilmesi

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim