• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Konya 27 °C
  • 2018 Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili seçim sonuçları
  • 24 Haziran seçimleri Milletvekili kesin aday listesi
  • Oylar hangi halde geçerli, hangi halde geçersiz sayılacak?
  • 2018 Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili seçim sonuçları
  • 24 Haziran seçimleri Milletvekili kesin aday listesi
  • Oylar hangi halde geçerli, hangi halde geçersiz sayılacak?

İnadına AK Parti CHP Koalisyonu!

Yücel Kemendi

Yakında erken seçim geliyor,

Erken seçimle partiler ihya olacak vatandaş perişan olacak, yine cepler boşalacak…

Bugünkü yazımı yazmadan önce erken seçimle ilgili yapılan anketlere baktım. Anketler, erken seçimin tek parti iktidarı çıkarması ihtimalinin çok zayıf olduğunu söylüyor,  Yani sandıktan üç aşağı beş yukarı aynı sonuçlar çıkar diyor.

Bazı anketlerde AK Parti oylarında bir-iki puanlık bir yükseliş olacak dese de, bu artışın tek başına hükümet kurmaya yetmeyeceğini de söylüyor.

Bende diyorum ki; Eğer durum böyle olacaksa, vatandaşlarımızı bir kere daha sandık başına getirip, sonrada yeniden bir koalisyon tablosuyla karşı karşıya kalacaksa, bunun sonucuna da katlanmak gerekir.. Çünkü böyle bir tablo ile karşı karşıya kalmak sandığa olan güveni bitirir, insanlarımız karamsarlık içerisine girerler. Bunları ciddi düşündükten sonra tabiî ki erken seçime sıcak bakamıyorum.

Koalisyon hükümetlerinin tüm rezilliklerini görmüş biri olarak, yeni neslin koalisyonu görmesini çok istiyorum. Daha yeni seçtiğimiz çiçeği burnunda meclis’in bu şartlarda bir koalisyon çıkarmasını inanın olması gereken tek seçenek olarak görüyorum.

Tamam, Koalisyon olsunda kiminle nasıl olacak derseniz. Seçeneğin çok olmadığını söyleyebilirim. İki seçenek var; AK Parti-MHP ve AK Parti- CHP koalisyonu... Hatta MHP genel başkanının son günlerdeki sertleşen söylemine bakılırsa seçenek bire iniyor diyebilirim. AK Parti CHP koalisyonu...

Yazar birçok arkadaşımız, sürekli AK Parti MHP koalisyonunu istediğini biliyorum. Benim bu yazdıklarımı çok garip görecek dostlarım ve okurlarım mutlaka olacak. Belki de ağır eleştiriye maruz kalacağım. Ancak ben doğru bildiklerimi yazmaya devam edeceğim.

İlk alacağım tepki taban uyumu yok diyecekler, Taban, tarihi zıtlığın ve uyuşmazlığın böyle bir koalisyonu imkânsız yaptığından da bahsedecekler, hatta sen tarihçisin tarihi bir incele, CHP ile kim koalisyon kurduysa erimiş yok olmuştur. Sen bunu görmüyor musun diyecekler.

Bu değerlendirmede tabiî ki doğruluk payı var.

Ama ben, AK parti tabanıyla CHP tabanının Konya da olduğu gibi olmadığını düşünüyorum. Konya dışında AK Parti tabanında bir değil iki farklı eğilim olduğunu, çoğu kere de bu iki eğilimle iç içe yaşandığını düşünenlerdenim.

Birde, AK Parti tabanı ve yöneticileri 13 yıllık iktidar süresince devamlı olarak düşman gibi gösterilmeden irtica ve hırsız olarak değerlendirilmekten oldukça yoruldular, bu koalisyon bu yorgunluğu da giderecektir, bunu da herkesin bilmesini isterim. AK parti iktidarı toplumda aşırı gerginliğe ve tarafların karşılıklı restleşmesine sebebiyet verdi, Bu koalisyon aşırı gerginliğin yumuşamasını ve karşı tarafın kendini güvende hissetmesine sebep olacaktır. Yani huzurlu günlere zemin hazırlayacaktır.

Bende CHP ile yapılacak koalisyona çok sıcak bakamıyorum, ancak Ülkemizin menfaati ağır basıyor. Bu koalisyonla, tek parti iktidarı zamanında, Türkiye’nin havasını zehirleyen, kutuplaşmayı enjekte edenlerin, hayallerinin biteceğini düşünüyorum.

Çünkü yüzde 66’lik bir halk desteği olan koalisyon, Açılımı, hatta herkesin yıllardır hayal ettiği yeni anayasayı gerçekleştir ebilir.

Bazı dostlarım Hocam CHP yi tanımıyor musun? Geçen dönemde anayasa değişikliğini istemezük diyen onlar değil mi? diyeceklerdir. Buda doğrudur.

Ancak CHP o söyleminden sonra seçim öncesi söylemiyle, yarattığı havayla, verdiği sözlerle dersini almış görünüyor, onun içinde AK Parti-CHP koalisyonunun Türkiye’nin dış politikasında belli gelişmeler sağlayacağını da düşünebiliriz.

Ve en önemlisi de, böyle bir koalisyon dayandığı güçlü tabanla Yeni Türkiye’nin inşası projesini topluma kabul ettirmesi daha kolay olacaktır.

Tabiî ki benim bu yazdıklarım benim düşüncem ve hayalim. Gerçekleşmesi için CHP nin AK partiye güven vermesi gerekiyor.

Yalnız, bu koalisyonun olması için, bu CHP, bu tavrından ve özellikle Eski Türkiye’yi geri getirmekten söz eden söylemlerden, her sıkıştığında kucakladığı darbeci düşüncesinden uzaklaşmalı, devletin tepesindeki kendilerine beyaz Türk denilen insanlardan ve yapıdan rahatsızlığını dile getirmelidir. Yeniliklerden ve Türkiye’deki gelişmeden korkmamalı, tarihte ülkenin anasını ağlatan tutucu-bürokratik siyaset geleneğinden kurtulmalıdır.

CHP bunları yapsın, varsın bir fazla bakanlık alsın.

Denemeye değer.

Yürümezse?, yapılacak bir erken seçim, şimdi yapılacak olan erken seçimden çok daha anlamlı sonuçlar verir. İşte AK parti tek başına o zaman iktidara gelir.

 

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
KEMAL SERKAN
15 Ağustos 2015 Cumartesi 03:35
03:35
BUYUK HARF VESAİR DİYE YORUMUMU YAYINLAMAMANIZ .....BAKIYORUM DA BENDEN SONRAKI YORUMCULAR HEP BUYUK HARFLE YAZMIŞLAR VE YAYINLAMIŞSINIZ.... DEMEKKİ SİZİNDE HAKIKATLERE GÖZÜNÜZ KAPALI... NASIL BIR YORUM YAPMIŞTIM TEKRAR YAYINLIYORUM...VE YAZDIKLARIMIZ AYNEN ÇIKTI... AKP CHP KOASLISYONU TUTMAYACAK VEYA KURULAMAYACAK KONUSU UZERINE YAZMIŞTIK
AKP-CHP Koalisyonu Tutmayacak, Kurulsa da Ayakta Duramayacaktır!

Dış odaklar, TÜSİAD gibi faizci rantiye baronları ve bunların kiralık yazar ve yorumcuları çok istese de, bir AKP-CHP koalisyonu hem kolay kolay kurulamayacaktır, kurulsa da hiçbir hayırlı icraat yapamayacak, bu koalisyonun bizzat kendisi sorun olacaktır. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu önce; “Hükümet kurma görevi bize düşüyor” diye ortaya çıkmış, “Seçim sonrasında yüzde 40’lık ve 60’lık bir denge oluştu. Bütün partilerin, bu dengeyi gözardı etmemesi gerekiyor. Ve asıl görev, hükümet kurma görevi yüzde 60’lık bloka düşüyor” şeklinde havalar atmış, ama tutturamamıştı.
Kılıçdaroğlu, Genel Merkezdeki Parti Meclisi (PM) toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, 7 Haziran’daki seçimlerde beklentilerinin tümünün gerçekleşmediğini, ancak Türkiye’nin, demokrasisinin kazandığını vurgulamıştı. Devlet kinle, ön yargıyla yönetilmez. Devlet akılla, bilimle, mantıkla, sağduyuyla yönetilir diyen Kılıçdaroğlu: “Seçim atmosferinden çıktık. Duygularımızla değil, sağduyumuzla, aklımızla hareket etmek zorundayız. Kendimizi, partimizi değil, Türkiye’yi, halkımızın çıkarlarını düşünmek zorundayız. Devlet kinle, ön yargıyla yönetilmez. Devlet akılla, bilimle, mantıkla, sağduyuyla yönetilir. Bu bağlamda hiçbir parti ve o partiye oy veren yurttaşlarımızı yok sayamayız, saymamalıyız” şeklinde olumlu açıklamalar yapmış, ama bir işe yaramamıştı.
Kılıçdaroğlu’nun:
• Cumhurbaşkanının anayasal sınırları içinde kalması,
• Örtülü ödeneği bir kişinin kullanması,
• “Yeni bir dış politika” planı,
• TBMM’de kesin hesap komisyonu kurulması,
• Yolsuzluklarla mücadele yapılması şartları da yeterli olmamıştı.
AB'den Kılıçdaroğlu'na telefon talimatı mı?
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu telefonla arayarak seçim sonuçları hakkında fikir teatisinde bulunmuşlardı. CHP Basın Birimi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Genel Başkan Kılıçdaroğlu, seçim sonrası hükümet kurulma süreçleri ve AB ile ilişkiler konusunda görüşlerini AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini'ye aktarmıştı. Kim bilir, belki de Devlet Bahçeli, dış güçlerin ve işbirlikçilerin planlayıp dayattığı bir AKP-CHP koalisyonunu engellemek amacıyla, Meclis Başkanlığı seçimlerinde AKP adayı İsmet Yılmaz’ı destekleyip kazanmasını sağlamıştı.
188.57.135.169
MUZAFFER ÖZEN
13 Ağustos 2015 Perşembe 16:05
16:05
Muzaffer Özen YÜCEL HOCAM YAZINIZI İKİ DEFA OKUDUM FARKLI BİR BAKIŞ AÇISI . KAYDA DEĞER. BU GÜNKÜ TÜRKİYE SİYASİ KONJEKTÜRDE BÖYLEDE DEĞERLENDİRİLEBİLİR. ANCAK 40 YILLIK KUOLİSYON DENEYİMLERİNİ BİR GÖZDEN GEÇİRECEK OLURSAK MSP CHP İLE KUALİSYON YAPTİ 48 MİLLETVEKİLİ İLE GİRDİ BİR DAHAKİ SEÇİMDE 24 DE DÜŞTÜ. DOĞRU YOL İLE REFAH KUALİSYON KURDU BAKTILARKİ REFAH YIPRANMIYOR HATTA BAŞARILI OLUYOR BİR İRTİCA YAYGARASI İLE 28 ŞUBAT SÜRECİ VE PARTİYİ KAPATTILAR HATTA HIZLARINI ALAMIYARAK HOCAYI SİYASETTEN DİSKALİFE ETTİLER ÜSTELİK BİR İFTİRA TİRİYONLUK DAVA.AÇTILAR. MHP DSP ANAP İLE KUALİSYON KURDU MHP19 İLE GİRDİ 8 LE ÇIKTI. BUNU ÇOĞALTMAK MÜMKÜN PEKİ BU DÖNEMLERDE MEMEKETTE ÇOK ŞEYLER KAYBETTİ. TARİHİN EN BÜYÜK YOLSUZLUK SOYGUN MHP DSP ANAP KUALİSYONU ZAMANINDA OLDU NEREDEYSE TÜRKİYE BATMAKLA KARŞI KARŞIYA KALDI. ŞİMDİ BU CHP VE ZİHNİYETİ BERKETSİZ NASİPSİZ. UĞURSUZ. SOYGUNCU TALANCI YAĞMACI . DEVLETİN MALI DENİZ YEMEYEN DOMUZ ZİHNİYETİNDE BİR PARTİ. BUNLARLA HAYIRLI HİÇBİR HİZMET YAPILAMAZ SONRA BUNLARIN İPİ DIŞ OYUN KURUCULARIN ELİNDE BU PARTİ ARTIK BİR PROJE PARTİSİ OLDU . OSMANLIYI İTTİHAT VE TERAKKİ İLE ÇÖKERTENLER GELİŞEN TÜRKİYEYİDE CHP İLE SÜRÜNDÜRMEK İSTİYORLAR .SİZİN TEMENNİLERİNİZDE GÜZEL AMA HAYAL GİBİ. ŞURDA BİR KURU GÖL YATAĞI VAR. SİZ DİYORSUNUZKİ GÖL SU İLE DOLU OLSA İÇİNDE BALIKLARDA OLSA BİZDE OLTAYLA BALIK AVLASAK ŞURADA GÜZEL BİR BALIK IZGARA YAPSAK NE İYİ OLUR DİYORSUNUZ. DOĞRUDA BUNLARIN HEM HİÇBİRİ YOK. HEMDE OLMA İHTİMALİ YOK. O ZAMAN CHP İLE HÜKÜMET KURMAK VE HAYIRLI HİZMET YAPMAYI BEKLEMEK BÖYLE BİR ŞEY.EN BAŞTA SÖYLEDİĞİM GİBİ ERKEN SEÇİM. TEK ÇARE.YENİ NESİL DE SEÇİMLERDEN BU TARAFA KUALİSYONLARIN NE MENEMEM BİR ŞEY OLDUĞUNU ANLAMIŞLARDIR. BİRDE AKPARTİYE KIZARAK BİR DERS VERELİM DİYENLERİN MEMLEKETE VE MİLLETİMİZE NEYE MALOLDUĞUNU ANLAMIŞLARDIR. SENİ SEVİYORUM SELAMLAR YÜCEL HOCAM.
78.171.117.220
AHMET KOYUNCU
13 Ağustos 2015 Perşembe 15:25
15:25
CAN HOCAM, YAZINIZI BİR OKUDUM BİR DAHA OKUDUM VE TAKDİRLERİMİ BİLDİRMEK İÇİN YORUM YAZMAK İSTEDİM. DAHA ÖNCE SİZİ ACIMASIZCA ELEŞTİRDİĞİM İÇİNDE ÖZÜR DİLİYORUM ÇÜNKÜ HEP YANILAN BEN OLDUM. SİZ CHP İLE KOALİSYON KURULSUN DİYENLERDEN TAMAMEN FARKLI DÜŞÜNÜYORSUNUZ BEN ONU TESPİT ETTİM. CHP İLE İLKELERDE BİRLEŞİN CHP KRONİKLEŞMİŞ HUYUNDAN VAZGEÇERSE BAKANLIKLARA TAKILMAYIN DİYORSUNUZ BEN HİÇ BÖYLE DÜŞÜNMEMİŞTİM. TÜRKİYE”DE CHP GERÇEĞİNİ GÖRMEK GEREKİR. SİZİN ŞU TESPİTİNİZDE HARİKA AK PARTİ İÇİN İKİ TERCİH KALMIŞ MHP OLSUN DİYOR DA AK PARTİMİ KABUL ETMİYOR YA ERKEN SEÇİM YADA KOALİSYON. İŞTE SİZ TAM BU ARADA YAPMANIZ GEREKENİ YAPTINIZ ERKEN SEÇİM DEN SONRAKİ DURUMU İYİ HESAP EDİN DİYORSUNUZ. HOCAM TEKRAR TEKRAR TEŞEKKÜR EDİYORUM. 1983 MEZUNU ÖĞRENCİNİZ, ANAVATAN PARTİSİ İL YÖNETİCİSİ AHMET KOYUNCU
78.171.117.220
KEMAL SERKAN
12 Ağustos 2015 Çarşamba 15:47
15:47
memleket.com.tr internet sitesinde çok uzun metinler, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı ve kanıtlanmamış iddialar içeren, büyük harflerle yazılmış ve site dışına link veren yorumlar onaylanmamaktadır. Anlayışınız için teşekkür ederiz....
188.57.160.50
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim