• BIST 78.739
 • Altın 127,004
 • Dolar 3,1105
 • Euro 3,3880
 • Konya 9 °C
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
 • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • "Keynes" haberi Sabah ve Hürriyet karşı karşıya getirdi
 • Ignatius: YPG İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü

İman hizmetinde ihlas…….

Mehmet Kanmaz

Ahir zamanın dehşetli saldırıları ile savrulan, buhranlı bir çağın çocuklarıyız,Dessas Avrupa zalimlerinin ve asya münafıklarının zulüm ve fitneleriyle fırtınalı bir denizde kılavuzsuz bırakılmış ve gemisi tahrip edilmiş yolcu kafilesi gibiyiz.. Mana sultanlarının irfan denizinde ve ilim havzasında ilerlemedikçe çağın vebası ümitsizlik ve iman zaafiyetinden gelen gayretsizlik tufanı bizi karşılamaktadır.Haram dalgaların boğucu girdabına yakalanmak tehlikesi çokyüksek.

Günahların türbülansında, rotayı kaybetme riskiyle karşı karşıyayız İşte çağın buhranında;çağın bürhanına / deliline ihtiyacımız var. Sahili selamete, müşfik güneşe, dalgasız bir denize ve emin bir beldeye varmamız için,Ancak tahkiki bir iman, sağlam dini esaslar ve Kur'an ışığında yolumuzu aydınlatma gayreti ile toparlanabiliriz.

Dinin hayatımızdaki karşılığı ve bizde hayat bulması ihlasla mümkündür. Dine hizmet gibi bir mükellefiyet, dine hizmet ederken tevazu ile mahviyet sarkacında huzur-u daimiye giden yolda tevhid pencerelerinden kainatı okuma ve hayatın zembereğine yerleştirme, bir niyet ve iradenin beslendiği iman ve ihlasla mümkündür.

İhlas, "vücudu mucidine feda etmek"tir.İhlaslı bir hareketin içinde rızay-ı ilahi vardır.İhlasın dokusu ve omurgası yine ihlas' tır.İhlas hadimleri hayat boyu geçmişden geleceğe o kadar yoğun çalıştı ama yine de Tevhid akidesi, dinin esasları, amme hukuku, semavi mukaddesler, adalet ve ubudiyet o kadar yok edilmeye çalışıldı, o kadar hiddete/şiddete maruz kaldı ki, Bediüzzaman'ın çağa tanıklığı ile belirttiği "rahnelenen vicdani umumi" bin yıllık tortularını günümüze kadar taşımıştır.

Buna karşı Gazali'nin hikmetini, İmam-ı Rabbani'nin tasavvuf ve tefekkürünü, İbni Haldun'un medeniyet ölçeklerini ve İbni Arabi’nin seyr-i süluk-u ruhanisini birbirleriyle derc ve mezc edecek takatte değiliz. Üstelik modernleşme tarihimizin, kalbin coğrafyası olan İslam dünyasına sadece akıl tasallutu neticesinde "kalbi yaralı, aklı ise müşevveş" bir iklim ortaya çıkmıştır.

Risale-i Nur, medrese, tekke ve mektep ürünü olan fikir ve yaklaşımları, kurucu metinleri olan zatların çerçevelerini de göz önüne alarak, Medresetüzzehra modeli ile çağımıza bir reçete yazmıştır. İlaçların kimyasal terkip ve oranlarını çağın hastalığınu uygun bir dozda kıvam vermiştir. Muhakemat eserindeki hakikat, belağat, akide unsurları bu konuda zemini inşa eden bir sistemi ifade eder.

Bu çağda Kur'an ve sünnet çizgisinde dini hassasiyeti, akli muhakeme ile vicdan terazisine taşıyacak ilme ve onu besleyecek irfani havzalarımıza hakkıyla ulaşamamanın derin ızdırabı ile zamanın sillesini yiyoruz. Bu hicran, bu acı sonuçlar "Kur'an'ın edebiyle edeplenmeyen zamanın sillesi ile tedip olunur. " hakikatini doğrulayan bir tedip yaşatıyor hepimize.

Bu sebeple, Dinin hayatımızda karşılık bulması, yaşanması, amel etmemiz, ihlasla idrak etmemizin yol ve yöntemleri üzerine yeniden düşünmenin zarureti var.

Tevhid, tefekkür ve tecdit ile insanı/ toplumu anlamaya ve teknolojiyi buna göre kullanmaya çalışan ve insana dair hakikati en doğru yöntemlerle sunan bir derinleşmeye ihtiyacımız var. Sosyal psikolojinin birey ve toplum ilişkisini irdelerken sağlam sığınaklarımız olan aile üzerinden yeniden yapılanmanın vakti geldide geçiyor……

Bu bağlamda dini müesseselerin hepsine minnet borçluyuz. Anadolu erenlerine, irfan ehline, ilim erbabına, cemaatlerimize, gönül insanlarına, rehber şahsiyetlere, gönül dünyamızı taçlandıran maneviyat sultanlarına en kalbi niyazımızla hürmet ve minnet borçluyuz.

Elhasıl dostlar; Fanilerin fena halleri, hakikati incitemez. Hep müspetten düşünmenin ve yara yapmadan tedavi etmenin, deşifre kültürü ile gıybet ve kıskançlık sarmalına ve nefsin malayani diyebileceğimiz akıl oyunları ile geliştirdiği tuzaklarına, menfiliklerine okuyucu ve seyirci olmadan müzakere ve istişare etmenin vaktidir,madem vaktidir öyle ise Helaket ve felaket asrının ihlaslı hadimleri sizinde bir reyiniz var..SİZ NE DERSİNİZ

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
yusuf vural
14 Mart 2015 Cumartesi 18:35
18:35
imanda zirve olmanın prensiplerini veciz ifadelerle ortaya koyan mehmet abiden allah razı olsun....
5.25.96.212
muhsin ertürk
14 Mart 2015 Cumartesi 11:19
11:19
madem benimde bir reyim var diyorum ki iman hizmeti ile ihlası bu kadar veciz yazan mehmet abiyi tüm kalbimle alkışlıyorum....
178.243.247.247
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim