• BIST 83.067
 • Altın 146,530
 • Dolar 3,7912
 • Euro 4,0490
 • Konya -4 °C
 • Şamil Tayyar'dan, Fatih Dağıstanlı ve Tamer Korkmaz için "Kripto FETÖ'cü"nitelemesi
 • Fetullah Gülen ilkokulu 17 yaşında bitirmiş
 • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri
 • Şamil Tayyar'dan, Fatih Dağıstanlı ve Tamer Korkmaz için "Kripto FETÖ'cü"nitelemesi
 • Fetullah Gülen ilkokulu 17 yaşında bitirmiş
 • Anayasa Değişiklik Teklifi Yasalaştı! İşte Yeni Kanunun Getirdikleri

İlk Vahiy İle İnsanlığın Dirilişi Başlıyor!

Sedat Coşkun

Ramazan ayından anladığımız neyse aldığımız ve istifade ettiğimizde o olacaktır. Ramazan ayını daha verimli ve bereketli kılmak için ramazanı bir diriliş ayı olarak algılamamız bile bir dirilişin başlangıcıdır. Zira Kur’an bir toplumu mucizevi şekilde nasıl diriltmiş ise Kuran’ın indiği diriliş ayı Ramazan’da Kur’an’a sarılarak bizde dirilebiliriz.

Bundan 1450 yıl önce yine böyle bir Ramazan ayında rabbimiz insanlığın dirilişini murad ederek bir vahiy indirdi. Peygamberimizin ilk indirilen vahiy ile olan münasebeti sırasında geçen olaylar ise ibret alacağımız cinsten. Umarım aşağıda anlatacağım hadise vahye sarılmamıza vesile olur: 

Peygamberimiz 41 yaşında iken Ramazan ayında Hira mağarasına inzivaya çekiliyor.  Ramazan öteden beri süregelen bir içe çekilme ayıdır peygamberimiz. Bizlerde bu ayda kendi içimize çekilmeli, çok düşünmeli, az konuşmalı, günahlardan elimizden geldiğince kaçmalıyız. Bunu 11 ay’a da yansıtmalıyız.

Peygamberimiz, Hira’da toplumunun sorunları ve hakikatle ilgili derin düşüncelere daldığı sırada Cibril aleyhisselâm, kendisine nübüvvet ve vahiy ile geliyor.  Bu olayın tafsilatını Hz. Aişe’den dinleyelim:

“Başlangıçta, Peygamber sallallahu aleyhi vesellem, isabetli rüyalar görürdü. O hiç bir rüya görmezdi ki sabahın aydınlanması gibi ortaya çıkmış olmasın. Sonraları Allah, ona yalnız kalmayı sevdirmiştir.Hira mağarasında inzivaya çekilir orada birkaç gün üst üste kalarak ibadet ederdi. Bu süre için azığını da birlikte götürürdü. Yiyecek ve içeceği bitince Hatice’ye döner yeniden tedbirini alırdı. Derken o, Hira’da bulunduğu bir sırada, kendisine hakikat indi. Melek gelip ona:

“Oku!” dedi. O da “Ben okur değilim” diye cevap verdi. Hz. Peygamber anlatıyor: “Melek beni kuşatıp öyle sıktı ki bunaldım. Sonra beni salıverdi ve yine: Oku! dedi. Ben (tekrar); okur değilim, diye cevap verdim. Beni ikinci defa kucaklayıp öyle sıktı ki bunaldım.

Tekrar bıraktı ve dedi ki: Yaratan Rabinin adıyla oku. Bir kan pıhtısından yaratan

Rabbinin adıyla oku. Oku! Rabbin nihayetsiz kerem sahibidir. Ki O, kalem ile öğretti. İnsana bilmediği şeyleri öğretti (Alak, 96/15)

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem, bu olayın etkisiyle heyecan içinde eve döndü. Hatice binti Huveylid’in yanına girer girmez:

Beni örtün, beni örtün, dedi. Onun bu heyecan ve korkusu geçinceye kadar üstünü örttüler.

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem, sonra başından geçen olayı Hatice’ye anlattı ve şöyle dedi:

“ Başıma bir şey gelecek diye korktum.” Hatice, şöyle dedi: Hayır Allah’a yemin ederim ki Allah Celle Celalühü, seni asla rezil etmez. Çünkü sen akrabalarınla ilgilenirsin. Başkalarının ağırlığını yüklenirsin, yoksulun elinden tutar, misafir ağırlar ve haklıyı savunursun. Sonra Hz. Hatice, Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem’ i yanına alarak Varaka bin Nevfel’e gittiler. Bu zat Hatice’nin amcası oğluydu. Cahiliye devrinde Hristiyan olmuştu. İbranice yazardı. İncil’den Allah’ın dilediği kadar İbranice yazabilirdi. Çok yaşlıydı. Son yıllarında gözlerini de kaybetmişti. Hatice, ona: Amcaoğlu yeğenini biraz dinler misin? dedi. O da Hz.

Peygamber’e Yeğenim (anlat bakalım) neler görüyorsun? diye sordu. Hz. Peygamber gördüklerini ona anlattı. Bunun üzerine Varaka: İşte bu Allah tarafından Musa Aleyhisselâm’ a indirilen Namus’un ta kendisidir. Keşke bu dava uğrunda verilecek mücadele sırasında genç olsaydım. Keşke, milletin seni çıkmaya mecbur ettiği günlerde ben sağ olsaydım.

Bu söz üzerine Hz. Peygamber, ona: Demek beni bu memleketten çıkaracaklar öyle mi? diye

sorunca, Varaka: Evet  senin getirdiğin bu mesajı kim getirmişse mutlaka, düşmanlık kazanmıştır. Onun için senin mücadele günlerinde sağ kalacak olursam sana çok yardım ederim, dedi.

Varaka aradan çok geçmeden öldü ve vahiy de bir süre kesintiye uğradı.”

İlk vahiy ile son vahiy arasında geçen 23 yıllık süreç insanlık tarihinin en güzel yılları oldu. Allah’a yaklaşmayı ona kavuşmayı arzulayan insanlar sayıca en çok o dönemde yaşadı.

Bugün Ramazanın ilk günü. Artık dirilmenin, Allah yönelmenin, onun varlığını ve şefkatini içimizde hissetmenin, onunla aramızı düzeltmenin vakti gelmedi mi? 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim