• BIST 99.677
  • Altın 220,665
  • Dolar 5,3318
  • Euro 6,0564
  • Konya 1 °C
  • Fiyatlar arasında uçurum var Pazarda 4 TL, markette 8.5 TL!
  • Kaydı dondurulan seçmen sayısı açıklandı!
  • Akıncı Üssü davasında savcının esas hakkındaki görüşü
  • Fiyatlar arasında uçurum var Pazarda 4 TL, markette 8.5 TL!
  • Kaydı dondurulan seçmen sayısı açıklandı!
  • Akıncı Üssü davasında savcının esas hakkındaki görüşü

İkindi Sohbetlerinde “Selçuklu Sultanı 4. Kılıçarslan” konuşuldu.

İkindi Sohbetlerinde “Selçuklu Sultanı 4. Kılıçarslan” konuşuldu.
Yaşayan Konya Hafızası İkindi Sohbetlerinde bu hafta Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Ortaçağ Tarihi ABD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Dudu Kuşçu “Selçuklu Sultanı 4.Kılıçarslan” konulu bir konferans verdi

 

 

Prof. Dr. Ayşe Dudu Kuşçu : “4. Kılıçarslan Anadolu Selçuklu Devletinde Moğol tahakkümünün sürdüğü bir dönemde görev yapmıştır. 1258 yılında Anadolu iki kardeş arasında Kızılırmak’ın doğusu ve batısı olarak ayrılmıştır.”

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Konya Fikir ve Sanat Adamları Derneği ve SÜ Selçuklu Araştırma Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği Yaşayan Konya Hafızası İkindi Sohbetlerinde bu hafta Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Ortaçağ Tarihi ABD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Dudu Kuşçu “Selçuklu Sultanı 4.Kılıçarslan” konulu bir konferans verdi. 1075 yılında Anadolu Selçuklu Devletinin kurulduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ayşe Dudu Kuşçu “Anadolu Selçuklu Devleti 1176 yılındaki Miryokefalon Savaşına kadar devlet kurumlarını düzenlemiştir. Devlet; yönetim, askeriye ve maliye üzerinde kurulur. İbn-i Haldun’un nazariyesine göre; devletler aynı insanlar gibidir. Doğar, büyür ve ölürler. 2.Kılıçarslan’ın Anadolu’da siyasî birlikteliği sağlamasıyla birlikte devlet yükselişe geçmiştir.

il-muftusu-akpinar-sehadet-ve-vatan-sevgisini-anlatti-(1).jpg

1.ALAADDİN KEYKUBAT’IN ÖLÜMÜNDEN SONRA DEVLET ÇÖKÜŞE GEÇER

1.Alaaddin Keykubat iktidarı zamanında Anadolu Selçuklu Devletinin en zirve dönemi olduğunu belirten Kuşçu; “Antalya, Alanya ve Sinop’un Türklerin eline geçmesinden sonra Ortadoğu’nun en büyük devleti olmuştur. 1237’de Kayseri’de sultanın zehirlenmesinden sonra Saadeddin Köpek gibi vezirler devlete müdahale etmeye başlamışlardır. 1237-1243 yılları arası devletin sancılı bir dönemidir. 1.Alaaddin Keykubat’ın vezirleri birer birer öldürülür. Babailer İsyanı ve Kösedağ Savaşı ile devlet Moğol tahakkümüne girer. Aksarayî’nin ifadesiyle ‘zillet dönemi’ başlar. İran menşeyli emirler, çocuk sultanları istedikleri gibi yönlendirirler.” dedi. 2.Gıyaseddin Keyhüsrev’den sonra 1246’da 2.İzzeddin Keykavus’un 11 yaşında tahta geçtiğini,Vezir Şemsedddin İsfahanî tarafından tahakküm altına alınmasıyla devletin iyice zayıfladığı üzerinde duran Kuşçu; Moğol hakanının tahta çıktığında cülus törenine kardeşi 4.Rükneddin Kılıçarslan’ın Karakurum’a gönderildiğini söyledi.

4.KILIÇARSLAN’IN TAHT MÜCADELESİ

Kuşçu; “4.Kılıçarslan, Moğolistan’da 3 yıl kaldıktan sonra Moğol hükümdarının yarlığı ile 2 bin Moğol askeri eşliğinde Anadolu’ya döndüğünde ağabeyiyle taht mücadelesine girişir. Konya-Aksaray arasındaki Rüzve Ovası’nda yapılan savaşta 4.Kılıçarslan mağlup olur, ancak Celaleddin Karatay’ın devreye girmesiyle üç kardeş aynı anda tahta çıkarak sorun çözülür. Emir Karatay’ın 1253’te ölümü ile birlikte büyü bozulur ve taht kavgaları tekrar başlar.

Mengü Han’ın tahta çıkış törenine 2.İzzeddin, kardeşi 2.Alaaddin Keykubat’ı gönderir, diğer kardeşi gibi yarlıkla döneceğini düşünerek Erzurum’da zehirleterek öldürür. Taht iki kardeşe kalmıştır. 2.İzzeddin, Rum asıllı dayılarının kışkırtmasıyla Kayseri’de tahta oturtulan 4.Kılıçarslan üzerine sefer düzenleyip mağlup ederek Keçiborlu’ya sürgüne gönderir. Moğol tahakkümümden kurtulmak isteyen 2.İzzeddin, Moğol ordusuna Sultan Hanı’nda yenilince Antalya üzerinden İstanbul’a dayılarının yanına gider. Baycu Noyan’ın Bağdat Seferine katılmasıyla Anadolu’ya tekrar döner. 1258’de Mersin- Gülnar’da Ağaçerilerle irtibata geçerek Moğollara karşı birlikte mücadele vermek ister ancak kötü ahlâkından dolayı Türkmenleri kendisine inandıramaz.” dedi.

ÜLKENİN İKİ SULTAN ARASINDA BÖLÜNMESİ

Kuşçu, Anadolu’ya hükmeden Moğollar vergilerin artırılması için ülkeyi iki kardeş arasında Kızılırmak’ın doğusu ve batış olarak bölmüşlerdir. Kızılırmak’ın doğusunun yönetimi 4.Kılıçarslan’a, batısı da 2.İzzeddin’e verilir, böylece vergi yükü dolayısıyla halkın beli daha fazla bükülür.Vezir Muineddin Pervane kişisel hırsları için 4.Kılıçarslan’ı kullanır. Ayncalut Savaşında Moğolların Memlüklere yenilmesi üzerine halkta bir umut belirir. Berke, Baybars ve 2.İzzeddin arasında mektuplaşma trafiği yaşanır. Alıncak Noyan’ın vergi almak için Anadolu’ya gelmesi üzerine 1259’da 2.İzzeddin İstanbul’a gider; ancak Bizans’ı ele geçirme isteği ortaya çıkınca Enez’de hapsedilir. Kendilerine Hıristiyan olmaları için büyük baskı yapılır ancak kabul etmezler. Berke Han’ın Bulgarlardan aldığı yardımla 2.İzzeddin’i Enez’den kaçırılıp Kırım’a getirildiği üzerinde durdu. Ayşe Dudu Kuşçu, konuşmasının sonunda 4.Kılıçarslan’ın kirişle öldürülmesinden sonra Anadolu’nun durumu daha da kötüye giderek böylece devletin parçalanma sürecinin hızlandığını belirtti. Program sonunda Prof. Dr. Ayşe Dudu Kuşçu’ya Selçuk Üniversitesi Selçuklu Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hacı Ali Gökmen ve Koyunoğlu Müzesi Müdürü Hasan Yaşar tarafından günün anısına hediye takdim edildi. Fikir Sanat Adamları Derneği Başkanı Seyit Küçükbezirci de kitap hediye etti.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim