• BIST 78.333
 • Altın 127,738
 • Dolar 3,1054
 • Euro 3,3990
 • Konya 14 °C
 • KPSS ihbarcısına "etkin pişmanlık" imkanı
 • Hande Fırat 15 Temmuz'un kamera arkasını yazdı
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi
 • KPSS ihbarcısına "etkin pişmanlık" imkanı
 • Hande Fırat 15 Temmuz'un kamera arkasını yazdı
 • Erdoğan: FETÖ'yle mücadelede sadece milletim kayıtsız şartsız destekledi

İdeolojiyi Sulandırmak

İsmet Emre

Bir ideolojiyi, bir düşünceyi, bir anlayış yahut eğilimi doğrudan yıkmak ancak keskin dönüşümlerle olur, üstelik bunun kalıcılığı da tartışılabilir.  Belki biraz da bu yüzden, dünyanın gelmiş geçmiş neredeyse bütün kanlı darbeleri toplumlara anlatılamamaktan kaynaklı akamete uğramışlardır. Yürürlükteki bir düzeni, sistematiği, anlayışı yahut davranış kalıbını aşamalı olarak ve uzun süreli yürürlükten kaldırmanın yolu sulandırmaktır. Olduğundan daha görünür, daha abartılı hale getirmektir. Bir şeyin ayan beyan ortada olduğu an, o kaybetmiştir. Vücuttaki hücrelerin çarpılarak çoğalması metastazdır ve kansere yol açar. Olduğundan ve gereğinden fazla çoğalmak, çoğaltmak yok etmektir. Bu, sadece somut ve görünür durumlar için değil soyut kavramlar düzeyinde ve hayatın içine sinmiş değerler bakımından da böyledir. Zaten böyle olduğu için küreselleşme dünyanın her tarafında yerel olana temsil imkanı vererek onun sulanarak yok olmasına zemin hazırlamaktadır.

 Gerçek varoluşun içinde mutlaka gizemli bir taraf bulunur. Mutlak varlık mutlak gizem anlamına geldiğine göre nispi varoluşun, dünyaya özgü varoluşun bir şekilde onunla temas kurması lazım. Gizemle teması kesilmiş, soyut olanla tamamen irtibatsız bir varlıktan bahsedilemez. Bu da varlığın, düşünceyle, iradeyle ikamesini kendiliğinden zorunlu hale getiriyor. Meseleye bu nazardan bakınca, Batı medeniyetinin, özellikle Rönesans sonrası kurguların mayasındaki “gizem eksikliğinin” dünyanın geri kalanını da içine alan sayısız talihsizliklere yol açtığı görülüyor. Aydınlanma, modernleşme ve postmodern süreçteki üretimlerin hep göz merkezli olması, göze hitap etmesi ve imajı öne çıkarması, aynı hızla niteliği devre dışı bırakarak gözün gerisindeki zihniyet alanını daraltması yahut yok etmesi, içinde bulunduğumuz çağda yaşanan trajedilerin en önemli sorumlularıdır.

            Modernite ile postmodernizm arasındaki en önemli farklardan ve kırılma noktalarından biri kuşkusuz ikincinin “üretim patlaması”ndan kaynaklı bir sulandırılmışlıktır. Üretimin metastazıdır bu. Özgün olan, bir kişinin elinden çıkan değerlidir, insan elinin değdiği ve çoğaltılmış olan da değerlidir ancak insanın kısa devre yaptırılarak tamamen makinalar marifetiyle üretilmiş her türden meta ruhsuzdur, çürüktür, değersizdir. Yaratıcıdan insana, insandan nesneye geçen “diriltici ruhun” olmadığı ve sadece aracın araç ürettiği bir süreci yaşıyoruz. İnsanın doğrudan emek vererek ürettiği kaşık estetik, gözü okşayıcı, faydalı, aynı zamanda kalıcıdır; zanaatkarın ürettiği sınırlı sayıdaki kaşık da estetik, gözü okşayıcı, faydalıdır ama kalıcı değildir; eş zamanlı olarak büyük fabrikalarda üretilmiş “kullan at” kaşığı estetik olmadığı kadar faydalı ve kalıcı da değildir.

            Günümüzde üretilen soyut ve somut değerlerin neredeyse tamamı bir kereye mahsus ve bir daha gelmeyecek şekilde “kullan at” mantığına göre tasarlanmışlardır. Sadece maddi üretimlerin, kaşıkların, bıçakların, çatalların değil, düşüncelerin, duyguların, değerlerin de bir kerelik kullanıma yönelik olarak üretildiği bir çağı yaşıyoruz. Zamanın birbiriyle rabıtasız anlara dönüştüğü, değerlerin bir anın içine sıkıştırılıp öteki değerlerle ilişkisinin kesildiği, dolayısıyla iyilik ve kötülük kavramlarının anlık içgüdülere hamledilerek daraltıldığı bir kolektif şuur var. Zamanın anlara yayılarak insan üzerindeki etkisinin azaltılmaya çalışıldığı bu çağda değerlerin insan ruhu üzerindeki kalıcı etkisi de böylece parçalanarak kötürümleştirilmektedir. Nihai aşamada maneviyat, durumun gerektirdiği özel bir vicdana; ibadet, iç huzurun sağlandığına inanılmış bir kişilik meşruiyet alanlarına, ahlak ise toplumunun bütününe yönelik ilişki biçimlerinin kodları olmaktan çıkarak bir kişilik davranış tasarruflarına irca edilmektedir. Aslında bütün bu gelişmeler belli değerler etrafında toplanmış olan insanlar arasındaki zaman-mekan-değer üçlüsüne yönelik birlikteliği kırarak her bir insanı kendi iç dünyasına yöneltip olduğundan daha kolay biçimde kapitalizm öznesine dönüştürmenin son aşamadaki pratikleridir. “Böl yönet” gibi beylik bir cümlenin arkasına sığınma modernist bir söylemdi. Artık günümüzde böylesi sıradan kalıplara kimse prim tanımayacağı için postmodernist akıl, “tek kişilik dünya kur” diyor. İçinde sadece senin yer aldığın sanal bir dünya… Birbiriyle alakasız tek başına bir dünya kuran milyarlarca insanın yaşadığı geniş bir alanda birbiriyle alakalı iki kişinin bile çok şey yapacağı bir süreci yaşıyoruz. Ama yine de o iki kişinin yan yana gelmesi ihtimallerinin ilanihaye ertelendiği bir dünya…

            Oldukça ironik bir durum var karşımızda. Hayatı tek kişi yaşıyoruz, tek kişilik dünyalarımız var, ama topluca ölüyoruz. Bir tarafta narkoz etkisi yapan sanal dünya, öteki tarafta kitle imha silahları… Biri sana, seni olmadığın şekliyle göstererek gerçek benliğini yıkıyor; öteki, bir gece ansızın gelerek ölüm tebessümleriyle alıp götürüyor seni. Tuhaf çelişkiler çağı bu. İdeolojilerin öldüğü kanaatini köşe bucak yaydığı halde sekülerleşme hedonizmle kol kola girerek bütün evlerin kapılarını çalabiliyor.

            Size düşense, evde yokuz demek. Her durumda evde olduğunuz bilinse bile…

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim